Olen tässä pohdiskelleut ja analysoinnut missä voisi mahdollisesti olla vika, että naiset eivät kiinnostu minusta. Paperilla kaikki kuitenkin pitäisi näyttää ihan hyvältä. Mutta siitä huolimatta pakkeja tulee...
-En polta.
-En läträä alkoholilla/käy jatkuvasti baareissa tai yöelämässä.
-Ei lapsia/hulluja exiä.
-Harrastan liikuntaa 5-6 kertaa viikossa. En kuitenkaan omista pyykkilautavatsaa. vaan pari ylimääräistä kiloa (180/86). Harrastusryhmässä naisia on kuitenkin noin 80 %.
-Akateeminen (tohtorin tutkinto).
-Töissä käyvä ja vakitulot.
-Tykkään matkustella.
-Pyrin pukeutumaan asianmukaisesti. On se sitten puku, kauluspaita tai vaikka huppari.
-Aluksi voin vaikuttaa ujolta, mutta pystyn kyllä hetken tutustumisen jälkeen jutella vapautuneesti naistenkin kanssa lähes mistä vain.
-Ehkä olen liian "nössö" :)
Oli vain pakko saada avautua...
-En polta.
-En läträä alkoholilla/käy jatkuvasti baareissa tai yöelämässä.
-Ei lapsia/hulluja exiä.
-Harrastan liikuntaa 5-6 kertaa viikossa. En kuitenkaan omista pyykkilautavatsaa. vaan pari ylimääräistä kiloa (180/86). Harrastusryhmässä naisia on kuitenkin noin 80 %.
-Akateeminen (tohtorin tutkinto).
-Töissä käyvä ja vakitulot.
-Tykkään matkustella.
-Pyrin pukeutumaan asianmukaisesti. On se sitten puku, kauluspaita tai vaikka huppari.
-Aluksi voin vaikuttaa ujolta, mutta pystyn kyllä hetken tutustumisen jälkeen jutella vapautuneesti naistenkin kanssa lähes mistä vain.
-Ehkä olen liian "nössö" :)
Oli vain pakko saada avautua...
Vastaukset 35
Vanhimmat
Sun naamasi ei sitten vissiin vaan miellytä naisia, siinä se syy on.
Naisethan katsoo ensin naaman ja kropan. Naiset ot nykyään niin nirsoja, että he pitävät tavallisen näköisiä ja ihan lievästikin ylipainosia miehiä kuvottavina ja jatkavat niistä hunkseista unelmoimista.
Olet myös liian kiltti ja mielenkiinnoton kun et polta ja et juurikaan juo.
on miehellä suuri ongelma ja estää pariutumisen. Jos et juo, se tarkoittaa, että päässäsi on jotain pahasti vialla, olet uskossa tai jotain muuta friikkipaskaa päässäsi haudot.
Juurikin näin. Aloittaja kuitenkin ilmeisesti juo joskus. Jos ei juo lainkaan niin sitten on oltava muuten ihan superhyperhuipputyyppi tai muuten vain ytmi jos meinaa naista saada.
Eipä se juomattomuus pariutumista aikuisella iällä estä koska ei alkoholin käyttö ole aikuisten maailmassa mikään must-juttu. Onhan sitä absolutistinaisiakin ja naisia jotka ei ryyppää ja rällästä joka viikonloppu. Baareissa kylläkin kannattaa käydä (eikä siellä ole pakko juoda alkoholia kunhan vaan muuten jaksaa olla siellä selvin päin) ja rekisteröityä internetin deittipalstoille mieluummin kuin tehdä aloitteita randomeille vastaan tuleville naisille kadulla.
juurikin aikuisten maailmassa viina on tärkein tekijä joka ajaa ihmisiä paikkoihin ja tilanteisiin, jotka johtavat paritteluun ja pariutumiseen.
Minä olen:
- Ruma
- Lihava
- Vihainen, vittumainen ja kostonhimoinen
Niin, arvaa kaksi kertaa olenko yksin?
-epäsymmetriset kasvot, tai muuta epämuodostumaa...
-ehkä olet luonteeltasi tylsä, harmaa... vaikka siis mainitsetkin, että tutustumisen jälkeen juttu luistaa
-yrität liikaa (varsinkin jos yrität jotenkin miellyttää, olla liian herrasmiestä)
onhan noita syitä...
tosin se, että sulla on vakitulot, pitäis jo osalle naisista riittää
"Naiset ot nykyään niin nirsoja, että he pitävät tavallisen näköisiä ja ihan lievästikin ylipainosia miehiä kuvottavina ja jatkavat niistä hunkseista unelmoimista."
Tuskinpa sentään. Ylipainoisuus on niiden itsensä ongelma.
Aloittajan ongelma lienee siinä, että hän ei tee aloitteita. Ja jos nainen lähestyy, hän ei ehkä ymmärrä vihjettä, jolloin nainen luulee, ettei hän ole kiinnostunut.
Kyse on siis kaiketi vuorovaikutuksen ongelmista.
Tämä ehkä pitää osaltaan paikkansa. En osaa välttämättä erottaa toisistaan sitä onko nainen kiinnostunut vai pelkästään ystävällinen.
Voiko niin yksinkertaista miestä ollakaan ettei vihjettä ymmärtäisi???
Usein syy on siinä että nainen lähtee koska mies ei osaa keskustella vaikka haluaisikin. Kissa vie kielen.
Myös toisinpäin tietysti.
Ja tämä tietysti vaikeuttaa aloitteiden tekoa. Kun kerran lykästää, niin se antaa toivoa seuraavaankin.
..kaikki paikat on täynnä puusilmäisiä "inssi-tyyppisiä-putkiaivoja", esim. tämän ketjun aloittaja on mitä ilmeisimmin täysi puusilmä.
Naisten lempiharrastuksia on tämä miesten syyllistäminen. Aloittajakin on "putkiaivo" ja "puusilmä" kun ei osaa iskeä naisia sillä leffoista nähdyllä rennon itsevarmalla tavalla.
Tosiasiassa suurinosa naisista on itsekin aika kusisukassa, jos tapaavat itseään kiinnostavan miehen. Eivät tiedä miten päin olisivat ja juoksevat pakoon. Se on helppo sitten paeta johonkin naisroolin taakse ja esittää miehille vaatimuksia, kun naisen muka kuuluu olla passiivinen pelkuri, "jolle kyllä riittää ottajia" tai miten vain.
"Olet myös liian kiltti ja mielenkiinnoton kun et polta ja et juurikaan juo. "
Jos et sovi seuraelämään, baareissa juoksemiseen, niin turha hakea baarista muijaa.
Seura ei tee kaltaisekseen nimittäin.
Pitää etsiä sieltä missä on samanlaisia ihmisiä mitä sinä olet.
Moni etsii turhaan vääristä paikoista ja ei tietenkään synkkaa vaikka kohde olisikin pantavan näköinen.
Pitää tehdä ns. salapoliisityötä itsensä kanssa ja osata kokeilla erilaisia rooleja, pitää olla sivupersoonia jotka itse tiedostaa..
Todennäköisesti sinulla on kaikki kunnossa, mutta olet liian totinen. Et ehkä tajua, että jos nainen katsoo sinua hymyillen esimerkiksi siellä harrastuksessa, niin se on jo merkki, että hän suhtautuu sinuun myönteisesti. Silloin pitäisi tehdä jonkinlaista avausta ja vaikka moikata ja hymyillä takaisin.
En ymmärrä sitä, että miksi pidetään niin kauheaa haloota siitä, että kumpi osapuoli on suhteessa se, joka teki aloitteen. Mitä väliä sillä on? Jos joku vaikuttaa kiinnostuneelta, niin sitten mennään juttelemaan ihan muina miehinä.
Edellisessä parisuhteessa minäkin tein tikusta asiaa ja menin juttelemaan. Menin juttelemaan miehelle, jota näin eräässä paikassa silloin tällöin. Olin huomannut, että mies jutteli ihan fiksuja muiden ihmisten kanssa ja vaikutti kaikin puolin kivalta. Keksin siis jotakin tyhmää tyyliin "moi, ootko muuten sukua yhdelle Makelle, kun näytät vähän samalta?". Vähän ajan päästä kysyin, että saako istua hetkeksi siihen viereen vai odottaako hän jotakuta. Siitä se juttelu sitten lähti käyntiin ja muutaman tapaamisen jälkeen alettiin seurustella.
Jos olet kerran oikeasti akateeminen, niin olet joutunut pistämään itseäsi likoon muissa asioissa. Parisuhteeseen pääseminen on myös sellainen asia, joka vaatii yrittämistä ja harjoittelua. Hyvä peruslähtökohta on se, että opettelet juttelemaan ihan niin kuin juttelisit kenelle tahansa normaalille ihmiselle. Siitä voi sitten trimmata jutustelua enemmän flirttailevampaan suuntaan ja opetella pyytämään sitä naista kahville. Opit kyllä, kun vain haluat oppia.
ap:n kannattaisi yrittää iskeä joku kivanäköinen nuori tyttö Siwan kassalta.
Vaikutan kyllä varmasti aluksi totiselta vieraiden ihmisten silmissä (=ujous). Mutta se ei ole kuitenkaan totuus. Ensivaikutelman perusteella minua on kuvailtu mm. kusipääksi tai kylmäksi kuin pakastin, naisten toimesta siis. :)
Toki olen jutellut ja juttelen naisten kanssa harrastuksen parissa sekä naamatuttuja moikkaillen siellä, osa on naimisissa/varattuja ja osasta en tiedä. Yleensä puhutaan päivän treenistä tai muutoin asiaan liittyvästä aiheesta jne., ei yksityiselämästä Ongelma onkin vain, että mistä tietää onko toinen kiinnostunut vai vain ystävällinen. Itse olen yleensä aina se joka nuo juttelut aloittaa...
Sen takia tännekkin ajattelin kirjoittaa, että saan tietyllä tavalla prosessoitua ajatuksia sekä palautetta ajatuksistani muilta. Joskus omille virheilleen on sokea...
Suurin ongelma onkin varmaan tuosta "kaverisuhteesta" eteenpäin pääseminen. Se tahtoo yleensä jäädä vain siihen.
Asiaan liittyen kävikin reilu viikko sitten erikoinen tapahtuma kun hain salin jälkeen läheisestä Siwasta maitopurkin, missä käyn muutoinkin usein. Maksaessani ostosta kassajärjestelmä kaatui. Ystävällinen myyjätär (=nuori kassatyttö) lupasi tilittää maidon omasta pussistaan kunhan kassajärjestelmä saadaan uudestaan toimimaan. Ei huolinut käteistä minulta (ei ollut tasarahaa). Nyt olenkin sitten pitänyt varalla taskussani 1,20 € käteistä, että saan tuon velan kuitattua jos kyseinen myyjätär sattuu olemaan kassalla kun käyn Siwassa.
Jos nainen pyörittelee hiuksia sillee jännästi sormen ympärillä ja katsoa töllöttää kuin lehmä, silloin nainen on kiinnostunut.
Heh, enpä muista että olisi tullut tuollaista tilannetta koskaan vastaan. :)
Mistä väittelit?
Kauppatieteistä.
"ap:n kannattaisi yrittää iskeä joku kivanäköinen nuori tyttö Siwan kassalta. "
Niinkun ei parempaa onnistu saamaan. Pitäisi olla YTM jos 30 muijia vikittelisi.
Ilmankos finninaamainen teinimurkku kiinnostaa.
Annas kun arvaan, niinkuin muutkin täällä päättelet tuon siitä koska naiset eivät sinua iske?
En siitä. Treffit päättyvät yleensä ensimmäisiin tai viimeistään toisiin.
Mites kasvo-osasto? Kasvot on suurin tekijä naisten kiinnostuksessa..
Varmaan lähellä normaalia. En ole mikään komein, mutta en peilejäkään riko. Ei näkyviä luomia jne.
No mistäs päättelet mikä on komea mies?
Niitä kun on niin montaa lajia ja makuja myös, niin kukas se oikea sitten on?
Entä mikä sinusta tekee kiinnostavan? Millaisia naisia tavoittelet, mikä sinussa on sellaista, mitä juuri he mieheltä haluavat? Missä tapaat heitä, millaisia aloitteita teet?
UP.
Osaatko jutella normaalin mukavan lisäksi hauskasti naisten kanssa? Ei sitä turhaan käytetä nimitystä naisten-naurattaja. Kaikkihan hauskassa seurassa viihtyvät.
Kyllä se on ulkonäkö, joka naisille on kaikista tärkeintä. Jos ei näytä hyvältä naisen rinnalla, turn out.
Plösönaamaisuus tulee ensimmäisenä mieleen.