Kävin haastattelussa, en minä sitä työtä saa, se on selvä. Mutta tilanne on se, että ovat kyllä ymmärtääkseni palkkaamassa kokoaikaisena työntekijänä. Mutta työ voi muuttua osa-aikaiseksi, jolloin tietysti palkka putoaa. Kysyin miksi näin voi käydä. Selitys oli, että heillä on vakituisena vajaakuntoinen henkilö. Tätä en nyt kysynyt, mutta en ihan ymmärrä, miten sen joka otetaan töihin pitäisi ottaa vajaakuntoisen tunnit, jos tämä vajaakuntoinen on töissä ja hän siis saa kokoaikaisen palkan, vaikka on vajaakuntoinen. Olen aivan kysymysmerkkinä tällaisesta.... Jos vajaakuntoisen työaikaa lyhennetään, niin eikö se koske vain häntä, miksi hän sitten tekisi kuitenkin kokoaikaista kun on töissä ja joku muu saisi sen vajaakuntoisen tuntimäärät... Ymmärsin asian niin, että henkilö, jolle sijaista, ei ole tuo nimenomainen vajaakuntoinen.
Niin ja minä en siis tuota paikkaa saa. Oli vähän outo koko haastattelupyyntökin. Soitetaan, ei jätetä viestiä, kun en kyennyt vastaamaan kun ei ollut puhelin mukana yms.
Tämä on kai sitten laillista:
omituinen juttu.
1
200
Vastaukset
- peliä!
Todennäköisemmin tässä käy niin, että tämä vajaakuntoinen jää sairauslomalle tms. ja silloin hänelle pitää saada sijainen, ja tämä taas ei suostu siihen osa-aikaisuuteen, joten silloin pitää vakansseja rukata, eli se osa-aikaisuus siirretään jonkun muun kontolle ja tämän aikaisempi vakanssi taas sen vajaakuntoisen sijaiselle. Mutta onko se oikein noinkaan!
Tosin eihän sen minua pidä liikuttaa, kun en tuohon ole töihin menossakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394