Kuinka pientä voi tehdä?

ekaa-harkitsemassa

Kuinka pientä piiperrystä nykytekniikalla voi/kannattaa tehdä, että tatuointi ei leviä tunnistamattomaksi vuosien aikana?

Kannattaako esim. näin yksityiskohtaista http://i.imgur.com/OjK7JLI.jpg ottaa hyvillä mielin, etteikö tulevaisuudessa leviäisi vain tummaksi läikäksi. Tietty riippuu tekijästäkin, mutta yleisesti taitava tekijä ja hyvät laitteet ja musteet on hallussa, mutta ei kai leviämistä voi täysin estää.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 258744

      Tyylinä tuo pisteillä tehty säilyy hyvin ajallisesti.
      Googlaa dotwork.

    • leviää, haalenee,

      "Tietty riippuu tekijästäkin, mutta yleisesti taitava tekijä ja hyvät laitteet ja musteet on hallussa, mutta ei kai leviämistä voi täysin estää".... ei ole mitään tekemistä tekijän taidon kanssa jos puhutaan ammattilaista ja pois suletaan heti tässä keskustelussa harrastelijat ja aloittelijat. On ihan sama tekeekö sen kuvan kuka tahansa niin väri leviää ajanmyötä ja värit haalenee. Minulla on 15 vuota sitten hankittu potretti Berliinin tatuointimessuilta erittäin kuuluisalta tatuoijalta ja tällä hetkellä kuvasta puuttuvat kaikki yksityiskohdat ja värisävyt hävinneet. Tatuoija käytti 5 eri punaisen sävyä, nyt on vain yksi punainen sävy, kuvan hienot varjostukset ovat häipyneet ja jäljellä on lähinnä ääriviivat ja tummimmat varjostukset. Paikka tatuoinnillani on rinta ja tatuoija uhrasi yhden messupäivän kanssani ja minä omaisuuden. Totuus vain on se että kuvat haalenevat. Ota iso ja selkeä kuva niin se näyttää hyvältä pitkän ajan kuluttuakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2362
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      246
      2339
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1548
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      39
      1384
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1009
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe