tietämätön

kertokaa!

oon kiinnostunu aloittamaan salibandyn pelaamisen mut mistä onnistuisin löytämämään sopivan joukkueen kun oon vasta-alkaja/minkä tasonen joukkue ois paras täs tapaukses?entä mitä ne ihme divaritasot tarkoittaa?haluisin myös tietää suunnilleen minkä hintasta salibändyn harrastaminen on kun treenaa viikottain.kuinka usein niit treenei yleensä on?

1

248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oslo

      Asuinpaikka ratkaisee aika paljon. Ja sukupuoli. Divarimeininki on aika samaa kuin muissakin lajeissa. Korkein taso on Salibandyliiga ja naisten sarjoja löytyy seuraavia: superykkönen 1divisioona-3divisioona.
      Miehissä sitten liigan lisäksi taitaa olla ainakin 5 divaria, jossei jopa 7... No useita löytyy joka tapauksessa.
      Naisissa on selvä harrastelijameininki 3divarissa, muut sarjat on sitten jo suht samanlaisia, liiga toki paras.
      Miehillä on niin monta divaria, että tasoerot ovat useimmiten huimia. 5divarin joukkue voisi hyvin pelata vaikka 3divarissa jne..
      http://www.salibandy.net kertoo salibandyliiton yhteystietoja, sieltä löytyy seurat. Paikalliset pelihallit ja niiden ilmoitustaulut kannattaa tutkia, siellä useimmiten ilmoitetaan pelaajapulasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      89
      5585
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4732
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3057
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      90
      2966
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2624
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2049
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1986
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1449
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe