Nyt on aika tosi kansanliikkeelle. Suhmuravirkamiehet ovat huhujen mukkaan lopettamassa Isokylän koulua. Siihen pitää saaha stoppi heti alkuunsa. Kaikki kynnelle kykenevät keskiviikkona klo 17.30 Kultuurikämpälle kuulemaan julistusta.
Vastaukset 5
- pipopäähänpakkasella
Antaa mennä vaan, mitä tuosta pelastamaan. Niin syrjässäki sattuu olemaan.
- rper
loppuu se,,kun ei oo oppilaita eikä rahaa..
selvä se ,, joutaa purkaa pois - lapset kunniaan
kunnan johtaja se taitaa olla lopettamassa kaikki koulut ja lyömässä kaikki nippuun. Taitaa saada aikaan melkoisen sopan kun ongelmat ryöpsähtää tästä. Tuskin siitä säästöjä tulee kun oppilaat pitää kuskata takseilla ja linja-autoilla kauempaa. Tästähän seuraa että pienet oppilaat joutuu odottelemaan enemmän kuljetuksia ja koulu päivät pitenee.Mitä seuraa kun isommat on esimerkkinä ja tupakaan yms. saatavuus paranee ja helpottuu. Minkälaisia sosiaalisia ongelmia ongelmia tästä seuraa. Sosiaali menot kasvaa. Eikö lasten rauhallinen ja turvallinen koulu ympäristö olis parempi kuin aina säästää lasten kustannuksella.
- miljoona euroa
Taitaa ne oppilaat tulla aivan erisuunnalta kuin isokylä lehtola joutsijärvi. Kuljetus kustannukset putoaa valtavasti tähän päivään verrattuna, joten isonkylän koulu kylmäksi ja tien pohjaksi.
- Tiietenki lopettaa
Joutaa lopettaa, liian kalliit yksikkökustannukset oppilasta kohti.
Luokkakoot pikemmiten muuttaa 30 oppilaan luokiksi, opettajia on liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651444
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58715Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.87677Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203558- 48516
- 37506
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15480- 112473
- 25473
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus46460