En tiedä kuuluuko tämä tänne, mutta oli aivan pakko tulla kirjoittamaan. Olen 20 vuotias nuori nainen, opiskelut vielä kesken ja asun vanhempieni kanssa. Jo 12 vuotiaasta asti olen riidellyt äitini kanssa niin, että hän on huoritellut ja haukkunut ulkonäköäni kaikin puolin. Mitä vanhemmaksi kasvan sitä kivuliaammin otan haukkumat äidiltäni vastaan. Nuorempana ajattelin, että vanhempana en piittaisi hänen sanoistaan, mutta en voi olla piittaamatta. Ennen hän haukkui jopa ystäviäni minulle, mutta nyt on siirtynyt poikaystävääni. Aluksi hänen mielestäni poikaystäväni oli hyväkäytöksinen sekä mukava mutta nyt hän sanoo, että hän ei ole hyväksi minulle, sillä hän juo kuulemma liikaa... Tahtoisin päästä kotoota jo pois ja aloittaa Ns. Uuden elämän kokonaan. Valitettavasti en voi vain lähteä pois, en pysty tehdä sitä vaikka kuinka haluaisin. Äitini on saanut minut 16 vuotiaana ja olen miettinyt johtuuko tämä minun henkinen kiusaaminen siitä, että hän ei ole saanut elää nuoruuttaan. Koen myös, että vanhempani häpeävät minua. Olen se meidän perheen "rumin" lapsi (4sisarusta". En ole koskaan kuullut, että vanhempani sanoisivat minulle "rakastan sinua/olet tärkeä"...
kodista pois..,
2
139
Vastaukset
- Kotivammainen
Mulla on samanlaisia muistoja nuoruusvuosilta,kymmenvuotiaasta 16vuoteen,jolloin muutin pois kotoani.Äitini on nyt vanhus,ilkeä yhäkkin luonteeltaan,aina arvostelemassa muita...en vie häntä kotiini,en ole esitellyt nykyistä miestäni hänelle,en puhu asioistani.Hän takertuu minuun kovasti,tekisi mieli muistuttaa että miltä tuntui kun oma äiti huoritteli lapsena.Muuta pois sieltä kotoasi heti kun on mahdollista,olet ansainnut paremman elämän.On väärin että äitisi purkaa katkeruuttaan sinuun...Minäkin odotan että äitini sanoisi jotain positiivistä minulle ennen kuolemaansa...mutta pelkäänpä että jää sanomatta!
Hei
Myötätuntoa sinulle. Olen pahoillani, jokainen lapsi ja nuori ansaitsisi tulla rakastetuksi omassa kodissaan ja omana itsenään. Olet jäänyt vaille sitä tukea ja turvaa, jota jokainen nuori tarvitsisi. Voimia sinulle.
Toivoisit, että voisit muuttaa kodista pois. Minusta toiveesi on kohtuullinen ja ymmärrettävä. Miksi et ”pysty” muuttamaan pois? Millaiset asiat sitovat sinut kotiin? Onko kyse taloudellisista asioista vai muista?
Millainen on suhteesi isääsi? Entä suhteesi muihin sisaruksiin? Kokevatko he samoin kuin sinä? Olet ilmeisesti vanhin lapsi, on mahdollista, että olet syntynyt sellaiseen perhetilanteeseen, jossa vanhemmilla ei ole ollut kykyä tai taitoa rakastaa sinua.
Olet aikuinen ja siten itse vastuussa elämästäsi. Ja kuitenkin olet vielä kovin nuori ja tarvitsisit vanhempaa ihmistä tueksesi. Onko sinulla ketään läheistä aikuista, jonka kanssa voisit keskustella? Sukulaista? Onko koululla kuraattoria tai terveydenhoitajaa?
Haluan rohkaista sinua etsimään omaa elämääsi ja tekemään omat valintasi. Toivon, että löydät jonkun aikuisen, joka voisi olla tukenasi.
Tervehtien Päivi-pappi Hämeestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712350En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581021- 108990
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694