Kuopio palaa lentopallon Mestaruusliigaan

Vastuuhenkilöt esiin

Kunhan ei kävisi niin kuin KUPSille! Uutinen vuodelta 2001

KuPS-Volley Liiga ry asetettiin konkurssiin viime tiistaina Kuopion käräjäoikeudessa maksamattomien verojen vuoksi. Verorästejä on 427 000 markkaa ja velkaa on yhteensä 977 000 markkaa. Tilivelkoja on 250 000 markkaa. Pelaajilla on saamisia 300 000 markkaa.

On siellä ollut ammattitaitoista porukkaa... Tuollainen miinus ei tule yhden vuoden jutuilla. Onkohan kukaan ilmoittautunut ottamaan vastuun tästä? Ehkä vuosisadan kupru suomalaisessa urheilussa!

5

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juntura

      Hyvä kirjoitus. Mestaruuskierteessä lähti KUPSin johdolta homma aika pahasti lapasesta, joten nyt tämä uusi seura tietää taustat ja lähtee pelaamaan jalat maassa. Tervetuloa liigaan Leka Volley!

    • Regla Torres

      Hyvinhän tuo Leka Volley on ainakin aloittanut. Voitti Sammon kahteen kertaan 3-0.

      Sampo taitaa hävitä kartalta tämän kauden jälkeen. Tuoviselle toteutuu käänteisenä se, mikä hän Kups Volleyn menestystarinan aikoinaan valmiina pakettina vastaanottaessaan hyödynsi.

    • Onrahhoo

      Vai on Lekalla sellainen ongelma, että katsojia tulee peleihin enemmän (Savon Sanomien juttu) kuin saliin saa ottaa. Tilanteestahan tulee sellainenkin probleema, että ei voi tilittää pääsylipputuloja totuudenmukaisesti - sillä silloinhan tuo oikea katsojamäärä selviäisi... Minne nuo "liiat" rahat jemmataan, mitä niillä maksetaan??

    • Seppo71

      Mietitään asiaa laajemmin. Savolainen lentopallo on elänyt ja elää edelleen harhaluulojen vallassa. Missä ovat mainitun KuPS Volleyn lisäksi Pieksämäen NMKY, Etelä-Kuopion Ilves, Pallavolo, Varkauden Tarmo, Keski-Savon Pateri ja viimeksi Saimaa-Volley?
      Takana on velkarahalla menestymistä, joka jättää vain savuavia raunioita ja ärtyneitä yrityksiä. LEKA Volleyn elinikää voidaan arvailla (2-3 vuotta?). Koko seuran tarina kertoo lajin surkuhupaisesta tilasta. Kun Saimaa Volley tuli tiensä päähän, päätettiin vaan tempaista uusi seura pystyyn, jolle saatiin nopeasti pääsarjan paikka??
      Helppoa kun sen osaa. Kun muut lähialueiden kunnat ja kaupungit on kupattu ja usko päättäjiltä mennyt, niin nyt iskettiin Leppävirran pehmeisiin päättäjiin. Leppävirran lentopalloseuran puheenjohtaja perusti Kuopioon uuden lentopalloseuran ja nimesi seuralle managerin, jonka sitten pyöräytti Leppävirran liikuntahallin toimitusjohtajaksi.
      Järkevää urheiluseuratoimintaa, jossa suhmuroidaan uuden hallin siivellä kuopiolaiselle muukalaislegioonalle maksajia.
      Savolaisista lentopalloseuroista pisteet kerää Pielaveden Sampo, joka ei ole kiepauttanut velkojaan muiden maksettaviksi, vaan jatkaa urhollisesti ja urheilullisin perustein pääsarjassa. Näin, vaikka heilläkin on pulaa omista pelaajista.
      Savolaisen lentopallon todellinen tila paljastuu, kun vilkaistaan vaikka E-junnujen sarjatoimintaa. Toimivia ja sarjatoiminnassa mukana olevia seuroja on vähemmän kuin yhdessä kädessä sormia.

    • Kuusettajia

      "Leppävirran lentopalloseuran puheenjohtaja perusti Kuopioon uuden lentopalloseuran ja nimesi seuralle managerin, jonka sitten pyöräytti Leppävirran liikuntahallin toimitusjohtajaksi".
      Tuo on vain yksi esimerkki siitä, miten varsinkin Trustin kaverit touhuavat ja toimivat niin tällä urheilun, kuin myöskin liiketoimintansa saralla - voi kun suuri yleisö tietäisi yritysostot, irtisanomiset jne. jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1779
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      332
      1470
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      142
      1096
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      975
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      918
    Aihe