Kunhan ei kävisi niin kuin KUPSille! Uutinen vuodelta 2001
KuPS-Volley Liiga ry asetettiin konkurssiin viime tiistaina Kuopion käräjäoikeudessa maksamattomien verojen vuoksi. Verorästejä on 427 000 markkaa ja velkaa on yhteensä 977 000 markkaa. Tilivelkoja on 250 000 markkaa. Pelaajilla on saamisia 300 000 markkaa.
On siellä ollut ammattitaitoista porukkaa... Tuollainen miinus ei tule yhden vuoden jutuilla. Onkohan kukaan ilmoittautunut ottamaan vastuun tästä? Ehkä vuosisadan kupru suomalaisessa urheilussa!
Kuopio palaa lentopallon Mestaruusliigaan
5
215
Vastaukset
- Juntura
Hyvä kirjoitus. Mestaruuskierteessä lähti KUPSin johdolta homma aika pahasti lapasesta, joten nyt tämä uusi seura tietää taustat ja lähtee pelaamaan jalat maassa. Tervetuloa liigaan Leka Volley!
- Regla Torres
Hyvinhän tuo Leka Volley on ainakin aloittanut. Voitti Sammon kahteen kertaan 3-0.
Sampo taitaa hävitä kartalta tämän kauden jälkeen. Tuoviselle toteutuu käänteisenä se, mikä hän Kups Volleyn menestystarinan aikoinaan valmiina pakettina vastaanottaessaan hyödynsi. - Onrahhoo
Vai on Lekalla sellainen ongelma, että katsojia tulee peleihin enemmän (Savon Sanomien juttu) kuin saliin saa ottaa. Tilanteestahan tulee sellainenkin probleema, että ei voi tilittää pääsylipputuloja totuudenmukaisesti - sillä silloinhan tuo oikea katsojamäärä selviäisi... Minne nuo "liiat" rahat jemmataan, mitä niillä maksetaan??
- Seppo71
Mietitään asiaa laajemmin. Savolainen lentopallo on elänyt ja elää edelleen harhaluulojen vallassa. Missä ovat mainitun KuPS Volleyn lisäksi Pieksämäen NMKY, Etelä-Kuopion Ilves, Pallavolo, Varkauden Tarmo, Keski-Savon Pateri ja viimeksi Saimaa-Volley?
Takana on velkarahalla menestymistä, joka jättää vain savuavia raunioita ja ärtyneitä yrityksiä. LEKA Volleyn elinikää voidaan arvailla (2-3 vuotta?). Koko seuran tarina kertoo lajin surkuhupaisesta tilasta. Kun Saimaa Volley tuli tiensä päähän, päätettiin vaan tempaista uusi seura pystyyn, jolle saatiin nopeasti pääsarjan paikka??
Helppoa kun sen osaa. Kun muut lähialueiden kunnat ja kaupungit on kupattu ja usko päättäjiltä mennyt, niin nyt iskettiin Leppävirran pehmeisiin päättäjiin. Leppävirran lentopalloseuran puheenjohtaja perusti Kuopioon uuden lentopalloseuran ja nimesi seuralle managerin, jonka sitten pyöräytti Leppävirran liikuntahallin toimitusjohtajaksi.
Järkevää urheiluseuratoimintaa, jossa suhmuroidaan uuden hallin siivellä kuopiolaiselle muukalaislegioonalle maksajia.
Savolaisista lentopalloseuroista pisteet kerää Pielaveden Sampo, joka ei ole kiepauttanut velkojaan muiden maksettaviksi, vaan jatkaa urhollisesti ja urheilullisin perustein pääsarjassa. Näin, vaikka heilläkin on pulaa omista pelaajista.
Savolaisen lentopallon todellinen tila paljastuu, kun vilkaistaan vaikka E-junnujen sarjatoimintaa. Toimivia ja sarjatoiminnassa mukana olevia seuroja on vähemmän kuin yhdessä kädessä sormia. - Kuusettajia
"Leppävirran lentopalloseuran puheenjohtaja perusti Kuopioon uuden lentopalloseuran ja nimesi seuralle managerin, jonka sitten pyöräytti Leppävirran liikuntahallin toimitusjohtajaksi".
Tuo on vain yksi esimerkki siitä, miten varsinkin Trustin kaverit touhuavat ja toimivat niin tällä urheilun, kuin myöskin liiketoimintansa saralla - voi kun suuri yleisö tietäisi yritysostot, irtisanomiset jne. jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 871504
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141400Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras531211- 281114
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118952Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46908- 19872
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 46723
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76715