Täällä on paljon puhuttu menkkojen siirtämisestä e-pillereiden avulla mutta haluaisin tietää säilyykö ehkäisyteho yhtä hyvänä kun aloittaa seuraavan paketin heti toisen perään eli voiko huoletta harrastaa seksiä kun alottaa pillerit ilman 7 päivän taukoa?!Onko kellään tietoa&kokemusta??Kiitti!
e-pillerit ilman taukoa,säilyykö ehkäisyteho?
3
512
Vastaukset
- Viiru
Kyllä ehkäisyteho säilyy jos aloitat uuden liuskan edellisen perään. KOKEMUSTA ON.
- mona
Minua mietityttää yksi asia. Pillereiden tehohan säilyy ne 7 väli päivää. Miten voi sitten olla mahdollista, että yhden pillerin kun unohtaa on mahdollisuus tulla raskaaksi? Liittyykö se jotenkin siihen kierron ajankohtaan että missä välissä se tauko on...vai?
- fgbsedf
mona kirjoitti:
Minua mietityttää yksi asia. Pillereiden tehohan säilyy ne 7 väli päivää. Miten voi sitten olla mahdollista, että yhden pillerin kun unohtaa on mahdollisuus tulla raskaaksi? Liittyykö se jotenkin siihen kierron ajankohtaan että missä välissä se tauko on...vai?
Liittyy juuri nimenomaan kierron ajankohtaan. Pillerithän toimivat sillä periaatteella, että ne manipuloivat kuukautiskiertoa siten, että munasolu ei irtoa ollenkaan. Jos pillereiden syömistä jatkaa myös taukoviikon jälkeen, ei kertakaikkiaan voi tulla raskaaksi koska munasolua, joka voisi hedelmöittyä, ei ole! (ellei sitten ole unohdellut pillereitä... mutta silloinkin raskaaksi tulon riski riippuu siitä, missä kohtaa pillerilaattaa tabletin on unohtanut)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073025Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1212049
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 671379
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233