Olen hämmentynyt. Mies, jota ystäväni pitävät "neitimäisen" käytöksen takia homona, on mielestäni useaan otteeseen yrittänyt iskeä minua, ja kerran pyytänyt viettämään vapaa-aikaa kanssaan. Kyseinen mies on todella hyvännäköinen, mutta en ole uskaltanut lähteä hänen kanssaan minnekään, koska en ole varma haluaako hän pelkkää ystävyyttä vai jotain muuta. En ole kovinkaan kokenut miesten suhteen, joten en tiedä uskoako yleiseen mielipiteeseen, vai vain lähteä ottamaan asiasta rohkeasti selvää.
Onko "neitimäisesti käyttäytyvä mies automaattisesti homo, vai löytyykö heteroistakin heitä?
"Neitimäiset" miehet
12
2395
Vastaukset
- ofelia
Eikai tuota voi automaattisesti yleistää. Mene rohkeasti hänen kanssaan ulos ja ota asioita selvää.
- N-24v
Mulla on miespuolinen ystävä, jonka käytös on myös ehkä hieman neitimäistä. Ainakin homoksi sitä on joskus luultu. Täyshetero se silti on ja todellinen naisen unelma, nimittäin pitää huolta ulkonäöstään, tykkää shoppailla ja puhua syvällisiä :) Älä siis luota yleiseen (tuntemattomien) mielipiteeseen vaan ota itse selvää! Olen aika varma, että tulet yllättymään iloisesti :)
Lisäkommentti: Vitsinä, jossa mielestäni on hieman totuutta, joskus kategorioidaan epävarmat homotapaukset kahdella tavalla. Mies on joko "homo hetero" tai "hetero homo". Ensimmäinen on ns. naismainen heteromies ja jälkimmäinen päällisin puolin heterolta vaikuttava mutta oikeasti homomies. - Taina
Ei ole mitenkään välttämättä homo, eihän kaikki miehekkään oloiset naisetkaan ole välttämättä lesboja. Asia selviää varmasti kysymällä.
- jallu
on tämä neitimäinen käytös? Kaveri on todennäköisesti umpihetero. Kuka hitto sitä nyt huhupuheisiin uskoisi, vieläpä jonkun katkeran exän levittämiä. Ties vielä mua joku homoks luulee kun olen komea sinkku mies, enkä harrasta mitään miehisiä jääkiekon & formuloitten seuraamisia. Eli ota asiasta selvää.
- kati
...en tiedä sitä itsekään. Muut ovat käyttäneet sitä nimitystä puhuessaan hänestä. Omasta mielestäni hänellä on vain hieman erikoinen ääni, joka saattaa joistakin kuulostaa hieman oudolta miehelle. Mutta eihän kukaan äänelleen mitään voi.
- Cajun
usein pitävät homoina kaikkia jotka eivät ole samanlaisia juntteja kuin he itse. Luultavasti mies vain on persoonallisempi ja sivistyneempi kuin muut ystäväsi.
Ja oli miten oli, niin mikset tutustuisi häneen ja ottaisi selvää. Eikö nykyaikaisella sinkkunaisella pidäkin olla yksi hyvännäköinen homoystävä. Mikäli hänen taipumuksensa siis tosiaan paljastuisivat tämänsuuntaisiksi.- Gausalle
Vai on sinusta neitimäinen synonyymi sivistyneelle?
- Cajun
Gausalle kirjoitti:
Vai on sinusta neitimäinen synonyymi sivistyneelle?
Neitimäisyyttä en pidä synonyymina sivistyneelle, kuten olisit itsekin tekstinpätkästäni huomannut, jos olisit viitsinyt ajatella sitä kokonaisuutena.
Tarkoitin, että sivistymättömät ihmiset usein pitävät neitimäisenä/homona/nössönä/friikkinä miestä, joka ei ole heidän kaltaisensa, ts. tietämätön, suvaitsematon ja karkeatapainen.
- Jere
Minuakin kiinnostaa mitä tarkoitat neitimäisellä käytöksellä.
- neiti
En tiedä mitä muut tarkoittavat, mutta minulle neitimäisestä käytöksestä tulee mieleen sirot liikkeet, korkeahko ääni, "ihanaa-" ym. huudahdukset, merkittävä kiinnostus vaatteisiin, kosmetiikkaan ja shoppailuun, aina viimeisen päälle kampaus ja muutenkin huoliteltu olemus, korut, avoin tunteellisuus jne.
- Maaaaz
Just... Neitimäinen... jaa a, voi olla homo tai sitten ei.. ota selvää
- Umpitollo
... onko neitimäinen mies automaattisesti homo...
Tiisus... kamalinta tässä on se, etten pysty sanomaan fyysistä ikääsi. Toisinaan vahemmatkin naiset yht'äkkiä muuttuvat teinipikkupilluiksi ihan tuosta vaan. Homokortti vedetään esiin mitä ihmeellisimmissä paikoissa.
Kaveri on yrittänyt iskeä sinua? Tahtoisikohan se sitten pimppiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417808Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312096Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2191979- 1431570
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511218Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251148Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951008Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65819Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6689Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133668