Olen tävän duunari ja nyt vakinaisessa työssä, mutta olen monesti miettinyt, että jos vuokrafirman edustaja on esimerkiksi nuorehko nainen..miten hän pystyy onnistumaan valinnoissaa esim. raksoilta ja metallista, KUN HÄN EI VARMAANKAAN OLE KOSKAA HITSANNUT TAI TEHNYT VÄLISEINIÄ..
Tätä en ymmärrä..
4
265
Vastaukset
- hhhhhhhhhyt
ei mitenkään, nää on vitsejä nää vuokrafirmat
- Mietis..........
Eli et ymmärrä, miten valinnat tehdään.
Vuokrafirma vain etsii lähinnä papereiden perusteella sopivia henkilöitä. Haastattelussa tarkkaillaan lähinnä motivaatiota, ja "ulkoista habitusta".
Sen jälkeen vuokrafirma lähettää muutaman henkilön asiakasyritykseen varsinaiseen haastatteluun, eli asiakasyritys tekee varsinaisen rekrytointipäätöksen.
Eli sen "nuorehkon naisen" ei tarvitsekaan tietää alasta sen syvällisemmin.- Rekryjäbä
Tässäpä tulikin asiallinen vastaus. Toki alaa tunteva osaa ehkä hieman paremmin poimia ne henkilöt sieltä joukosta, ettei tarvitse hukata asiakasyrityksen aikaa.
- vfgghh
Rekryjäbä kirjoitti:
Tässäpä tulikin asiallinen vastaus. Toki alaa tunteva osaa ehkä hieman paremmin poimia ne henkilöt sieltä joukosta, ettei tarvitse hukata asiakasyrityksen aikaa.
No en kyllä menis sellaiseen vuokrafirmaan, jossa haastattelija ei osais esim. raksan perusasioita. Miten sellainen henkilö voi suositella ketään? Muutaman kerran on näin käynyt, ja piti oikein pitää haastattelijalle oppitunti raudoituksen opeistä. Enää en sellaiseen mene!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465445Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363558"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263319Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292136prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804