Olen tävän duunari ja nyt vakinaisessa työssä, mutta olen monesti miettinyt, että jos vuokrafirman edustaja on esimerkiksi nuorehko nainen..miten hän pystyy onnistumaan valinnoissaa esim. raksoilta ja metallista, KUN HÄN EI VARMAANKAAN OLE KOSKAA HITSANNUT TAI TEHNYT VÄLISEINIÄ..
Tätä en ymmärrä..
4
280
Vastaukset
- hhhhhhhhhyt
ei mitenkään, nää on vitsejä nää vuokrafirmat
- Mietis..........
Eli et ymmärrä, miten valinnat tehdään.
Vuokrafirma vain etsii lähinnä papereiden perusteella sopivia henkilöitä. Haastattelussa tarkkaillaan lähinnä motivaatiota, ja "ulkoista habitusta".
Sen jälkeen vuokrafirma lähettää muutaman henkilön asiakasyritykseen varsinaiseen haastatteluun, eli asiakasyritys tekee varsinaisen rekrytointipäätöksen.
Eli sen "nuorehkon naisen" ei tarvitsekaan tietää alasta sen syvällisemmin.- Rekryjäbä
Tässäpä tulikin asiallinen vastaus. Toki alaa tunteva osaa ehkä hieman paremmin poimia ne henkilöt sieltä joukosta, ettei tarvitse hukata asiakasyrityksen aikaa.
- vfgghh
Rekryjäbä kirjoitti:
Tässäpä tulikin asiallinen vastaus. Toki alaa tunteva osaa ehkä hieman paremmin poimia ne henkilöt sieltä joukosta, ettei tarvitse hukata asiakasyrityksen aikaa.
No en kyllä menis sellaiseen vuokrafirmaan, jossa haastattelija ei osais esim. raksan perusasioita. Miten sellainen henkilö voi suositella ketään? Muutaman kerran on näin käynyt, ja piti oikein pitää haastattelijalle oppitunti raudoituksen opeistä. Enää en sellaiseen mene!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925142Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,364533Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 841886
- 231825