Onko minulla syömishäiriö?

itsensä kiusaaja

Eli olen nyt useamman kuukauden noudattanut pt:n laatimaa treeniohjelmaa ja ruokavaliota päivityksineen. Ruokaa on riittävästi yms mutta koska olen aina ollut tunnesyöjä (ruoka on palkinto, jos harmittaa niin syön herkkuja yms) ja muutenkin syönyt välillä tosi epäterveellisesti (olen silti aina ollut normaalipainoinen, 160/54-55). Nyt olen kuitenkin huomannut kärsiväni hillittömästä ahmimisesta. Eli ensin menee viikko tai pari hyvin treenaillessa ja syödessä terveellisesti kunnes sorrun ja vietän mässypäivän joka helposti muuttuu mässäily viikonlopuksi. Esim lauantaiyönä ostin hampurilaisaterian ja sunnuntaina mahaan upposi puolikas kotzone, keksejä, suklaata, kerrosateria ja puoli purkkia jäätelöä. Eli ihan järjetön määrä shaissea kokooni nähden. Tälläistä mässäilyvimmaa ei ollut ennnen "fitnesselämäntapaa". Ja tietysti morkkis tuollaisten sortumisten jälkeen on järkyttävä. Tuntuu että viimeisen parin viikon treenit ja syömiset ovat pilalla enkä saa himoitsemaani urheilullista kroppaa ikinä yms :/. Mietin jo oksentamista yms että saisin tuon kaiken ulos äkkiä..

Eli miten saan ja löydän tasapainon tähän touhuun? Hävettää ja ärsyttää olla näin heikko..

2

178

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SDeeku

      Noo ehkäpä se johtuu siitä, että oletkohan ottanut asiat nyt hiukan liian vakavasti ja totaalikieltänyt itseltäsi kaiken? Mitäpä, jos sallisit itsellesi herkun silloin, toisen tällöin. Niin mahtaisko asia helpottaa.

      Toinen syy voi löytyä ihan siitä, että jos treenailua on lisätty ja siten myös hiilihydraattien saantia, kasvattaa se jossain tapauksissa mielitekojen voimakkuutta. Ne poistuu kyllä aikanaan, kun vaan pysyy tiukkana.

      JA muista juoda riittävästi vettä, liian vähäinen juonti voi myös olla syynä järkyttäviin mielitekoihin ja ruokailuvälit on hyvä pitää siinä kolmessa tunnissa.

      Ja herkutteluun löytyy hiukan parempiakin vaihtoehtoja, kun hampurilaiset ja pizzat. Joten jos haluat sitten herkutella niin kaivelehan netistä terveellisiä reseptejä testiin ja tee siitä sitten alusta loppuun suunniteltu tapahtuma..leivo/kokkaa ja nautiskele.

      Älä soimaa itseäsi äläkä hyvä nainen ainakaan oksenna. Rasvat ja paskat ehtii imeytyä sun kehoon joka tapauksessa ennenkä se tulee oksennuksena ulos, joten siitä ei ole niin sanotusti mitään hyötyä. Ihan vinkkinä.

    • balanssia balanssia

      Jos liian tiukalla dieeillä olet ja tai olet pääasiassa protskupitoisella ruokavaliolla, niin kehosi huutaa mässyä sen takia, että se tarvitsee myös hiilareita sekä syömisen pitäisi olla tosi säännönmukaista niin, että hillitöntä nälkää ei ehdi tulemaan. Lyhyesti sanottuna, jokaisen kroppa tarvitsee hiilareita ja tasapainon takia välillä vähäisessä määrin myös niitä huonojakin eli jotain ns. roskaa, mutta huom vähän. Jos olet yliterveellisellä ruokavaliolla, kroppasi reagoi juuri noin. Jos ruoka on ylipuhdasta ja yliterveellistä, se ei ole hyvä, koska jokaisen kroppa tarvitsee vastustuskyvyn takia ja muutenkin toimiakseen normaalisti myös hiukan niitä epäterveellisiä juttuja. Siis hiukan! Kroppasi ei ole tasapainossa, sen takia se huutaa hilitöntä mässypäivää! Jotta paino ei jämähdä, ruokavalion pitää myöskin olla hiukan laskuja ja nousuja sisältävä. Kerran viikossa voikin pikkasen relata, silloin ei pitäisi aineenvaihdunnankaan ja painon jumittaa. Pelkkä protskupitoinen ruokavalio on itseasiassa tosi epäterveellistä, liika proteiini jämähtää kehoon ja muuttuu rasvaksi. Itselläni ainakin liian yliterveellinen, ylitiukka ja liian protskupitoinen ruokavalio saa lähinnä voimaan pahoin ja heikottamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      86
      1183
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      65
      913
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      902
    4. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      208
      902
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      760
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      745
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      722
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      708
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      57
      623
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      588
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      568
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      171
      482
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      447
    18. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      414
    19. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    20. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      20
      399
    Aihe