Vähän uusi asia minulle, enkä tiennyt mihin lähtisi kyselemään..
Eli potkut sain (tosin olisin itse lopettanut viimeistään parin päivän päästä potkuista), eikä palkkaa näy.. Palkka on nyt 3 päivää myöhässä virallisesta päivästä. Palkanmaksaja ei vastaa puhelimeen, entiset työtoverit ovat palkkansa saaneet. ELI: Mihinkäs tässä tapauksessa pitää ottaa yhteyttä? Epäselvyyksiä ei ole, palkka olisi pitänyt tulla jo.
Palkkaturva työmisnisteriön kauttahan on tarkoitettu työnantajan konkurssin tai varattomuuden varalle. Eli sitä kautta ei saa rahoja, kun tässä tapauksessa syynä ei ole varattomuus, vaan !#/%!&/syys. Eli mitäs nyt? :)
Kiitoksia etukäteen jos joku osaisi neuvoa.
Potkut..eikä palkkaa tule.
2
581
Vastaukset
- tomppeli
Lähetä kirjattu kirje, jossa kerrot odottavasi palkkaa välittömästi, ja uhkaavasti että ellei tule, ryhdyt oikeustoimenpiteisiin asiassa. Kerrot myös olleesi yhteydessä liittosi lakimieheen/työsuojelupiiriin ja tämän todella teetkin heti huomenna ja kysyt neuvoa sieltä.
- Käki
Otat tietysti heti amusella yhteyttä oman liittosi asiamieheen. Oliko irtisanomisen syy ensinnäkään lainvoimainen? Mitä työtodistuksessasi lukee? Kait tiedät, että työnantajaa velvoittaa laki kirjoittamaan työtodistuksen. Viivästyskorko lopputilistä sitten juoksee heti, kun se myöhästyy. Kaksi viikkoa on muistaakseni työsuhteen loppumisesta työnantajalla/palkanlaskijalla aikaa laskea lopputilisi ja maksaa se sinulle. Ulosmaksuun kuuluu siis myös mahdollisesti kertyneet kesälomapäivät, joita et ehtinyt pitämään.
Palkkaturva ei aivan oikein ole nyt se instanssi,johon ottaa yhteyttä. Apua tulee ammattiliitoltasi. Liitolla on paitsi asiamies, myös juristi, joista yleensä jomman kumman pelkkä puhelinsoitto työnantajalle yleensä saa palkan tulemaan maksuun, ja oikein.
Toki liitto voi myös sinun valtuutuksellasi riitauttaa irtisanomisen, jos se on ihan perättömästi ja ilman mitään oikeaa syytä sinulle tehty.
Kaikkien huonoin vaihtoehto on, että olet säästänyt väärässä paikassa ja ollut maksamatta liittosi/kassan maksuja. Silloin ei ole apua tiedossa.
Työsuojelupiiriin voit soittaa, puheluja tulee sinne päivittäin. He voivat neuvoa sinua, mutta eivät ota yhteyttä työnantajaan eivätkä auta muuten.
Onko sinulla ylipäätäänkään työsopimusta, kirjallista. (Vaikka suullinenkin on yhtä pätevä, vaikea vain riitatilanteessa todistaa).
Tarvitset työtodistuksen, jossa näkyy työsuhteesi kesto, sekä irtisanomisen syy myös työkkäriin, kun ilmottaudut työttmäksi. Maksulupaa ei lähde liiton kassaan (ansiosidonnainen) taikka kelaan (peruspäiväraha) ennekuin olet työtodistuksen näyttänyt ja irtisanomisen syy selvinnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727