saako jalalla

péle

Siis saako pallo potkia, kikkailla, syöttää kaverille jaloilla tms..
Entäs kädellä pelaaminen, saako pysäyttää, eli otaa alas ja itselle haltuun, käsisyöttö kait kielletty,,
Entäs vartalolla pelaaminen ?? saako pukata vaik maalin ??

7

5123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiiski

      Palloa saa potkaista kerran kuljetuksen aikana. Palloa ei saa syöttää pelikaverille potkaisemalla (potkusyöttö). Kädellä ei saa pelata muut kuin maalivahdit. Vartalolla saa pelata, muttei päällä eikä käsillä. Maalin saa tehdä esim. rinnalla, muttei käsillä, päällä eikä jaloilla. Kysyttävää?

      • pele

        kiitos selvensi...
        siis kädellä ei pelata, ei saa edes pysäyttää ?


      • SportFreak
        pele kirjoitti:

        kiitos selvensi...
        siis kädellä ei pelata, ei saa edes pysäyttää ?

        Ei saa pysäyttää. Eikä saa hypätä.


    • Tinde

      eli kerran saat itelles pallon potkasta, muuten jalkasyöttö ja vapari taikka pahimmillaan kakkonen, kädellä eikä päällä saa pelata, yleisemmin seurauksena kakkonen (vahinkohan on aina kuitenkin vahinko..) kropalla saa ottaa pallon haltuun, ja jos pallo kimpoaa siusta maaliin, on maali hyväksyttävä, ei kuitenkaan jalasta/kädestä maaliin mennyt pallo..
      Toivottavasti selvensivät asiaa.. :)

      • kolll

        jos pallo menee maaliin jalasta se pitää myös hyväksyä ellet ole tahallisesti ohjannut sitä jalalla!


      • katselija

        Mikäli pelaaja ohjaa pallon tarkoituksellisesti maaliin jollain vartalonosallaan, on maali HYLÄTTÄVÄ, sama koskee jalkaa, että silleen. Eli kyse on aina TARKOITUKSELLISUUDESTA ja tulkinnan tekee puusilmä!!!!


    • Anonyymi

      Jalkapallossa saa pelata kaikilla muilla kehon osilla paitsi käsillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      865
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      46
      699
    4. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      690
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      54
      688
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      645
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe