on kyllä todella ihmeellistä kun rehelliset kunnon miehet ovat kadonneet.
olin neljä vuotta suhteessa ja mua käytettiin kybällä hyödyksi mm. taloudellisesti (olin rakastunut hölmö),melkein koko ajan äijällä oli muita naisia ja vielä kehtaa valehdella ettei muita ole vaikka tiedän varmasti että on.
lisäksi äijä oli pihtari ja kaappijuoppo.
mistä siis löytäisi kunnon miehiä,tuon huonommaksi ei kukaan voi mennä.?
olin neljä vuotta suhteessa ja mua käytettiin kybällä hyödyksi mm. taloudellisesti (olin rakastunut hölmö),melkein koko ajan äijällä oli muita naisia ja vielä kehtaa valehdella ettei muita ole vaikka tiedän varmasti että on.
lisäksi äijä oli pihtari ja kaappijuoppo.
mistä siis löytäisi kunnon miehiä,tuon huonommaksi ei kukaan voi mennä.?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kunnollinen mies ei kelpaa nykyään. Sanotaan ettei sellaisella ole luonnetta, sellaista ei mielletä kunnon mieheksi kun ei ole totaalinen törkimys. Ihmekös tuo kun kunnolliset miehet piiloutuvat, niin taidan minäkin tehdä... just sain tässä asiassa siipeeni pahasti.
ovat kunnon miehet. Heistä ei vaan yleensä puhuta julkisuudessa, vaan omituiset perverssit tyypit ovat median suosiossa. Se ei kuitenkaan tarkoita, etteikö kunnon suomalainen mies olisi parasta suomalaiselle naiselle. Itselläni on juuri sellainen, aivan tavallinen, mutta hyvätapainen ja väritön mies. Olemme olleet naimisissa lähes 30 vuotta ja elämä hänen rinnallaan on ollut mukavaa. En lainkaan kaipaa räväköitä itseään täynnä olevia mahtailijoita.
sepä se. kyllä ne silloin 30 vuotta sitten ovat kelvanneet, mutta toista se on nykyään.
Mulle kyllä kelpaisi kiltti kunnollinen mies, joka ymmärtäisi, että mulla on myös omaa elämää (harrastuksia) jotka vie hieman mun aikaani.
Mut juuri jätettiin monen vuoden jälkeen, koska olen liian tasainen ja pidän yhteisestä arjesta.
Sattuu. Mistä saisi ihanan miehen, joka tykkää pitää huolta eikä heti ensimmäisten ongelmien ilmestyessä juokse karkuun? Vaan on valmis näkemään suhteen eteen vaivaa.
ei kun ottamaan yhteyttä tämän palstan kautta minuun niin katsotaan mitä tuleman pitää
Eipä löydy enää kunnollisia miehiä niillä on kaikilla kunnolliset vaimot.Jäljellä on vaan rupusakki ja pohjasakka.Puolin ja toisin.Pitää tyytyä kaltaiseensa seuraan.
Onhan meitä kunnon miehiäkin. Mutta mä oon kans vähän ihmetelly missä niitä kunnon naisia on?!
Täällä, mutta taidan olla liian vanha, pyöreä ja epämuodikas. Tykkään olla kotona, mutta tarvitsen myös omia harrastuksia. Unelmailtani on kotona kahdestaan ihan vaan oleskella ja vaikka kattoa telkkua. Yhteinen arki voi olla myös juhlaa. Mutta sepä ei kelvannut
Itse olen rehellinen,kunnollinen ja tunnollinen mies.En taatusti petä,en lyö,teen kotitöitä.juon kohtuudella ja käyttäydyn korrektisti,mutta,mutta naiset!Miksi en kelpaa teille? olen kuin varikko jossa käydään kun tarvitaan täydennystä tai kun kone piiputtaa.Kerrotte kyllä että olen käytökseltäni herrasmies ja mukava seuramies,hauskan näköinen???? Kertokaa myös ihmeessä miksi en sitten kelpaa,olenko liian tylsä,arkinen,jne,jne.Olen aina kohdellut naistanikuin kukka kämmenellä,vaan ei.Nykyinen naisystävä antaa juuri sen verran aikaa minulle etten ihan riudu.
On kunnon miehiä vapaanakin. Se nyt vain on niin, että kunnon miehet ovat usein sellaisia, jotka tekevät oman elämänsä itse, eivätkä ripustaudu suhteisiin, ellei se ole juuri se oikea ja ainutkertainen suhde. Kunnon miehet ovat niin tasapainoisia, että pärjäävät omillaan, esim. etsimättä omalle itsetunnolleen pönkitystä lukemattomilla yhden yön kännisillä panoilla. Ne kunnon miehet eivät ole niitä päällimmäisenä itseään ja egoaan esille tuovia örveltäjiä ja naistenmetsästäjiä ja ihmissuhdepelaajia.
Olen sanonut tämän ennenkin, mutta sanonpa taas. Kääntäkää naiset katseenne niistä keikareista ja sulavakäytöksisistä "hurmureista" vähän sivummalle ja etsikää silmiinne vähän vaatimattomammin käyttäytyviä hillittyjä miehiä. Sieltä ne kunnon miehet löytyy, ei näistä egomiehistä eikä "alfauroksista". Nämä asiat tahtovat korreloida käänteisesti toisiaan. Mitä suuremmat elkeet, sitä pienempi mies on sisäisesti.
Naisilla näyttää olevan joku ihme prinsessanunelma. Komea mies tulee ja vie mennessään. Tasa-arvoisessa maailmassa, missä mielestäni Suomen sosiaalisessa elämässä tänä päivänä eletään, vastuu parinmuodostuksesta kuuluu molemmille sukupuolille. Naiset olkaa aloitteellisia.
Hyvin sanottu Duram!
Olen samaa mieltä kanssasi.
Itsekin usean vuoden baarissa ja muualla selvinpäin asioita tarkkailleena(sieltä vähän sivumpaa)olen huomannut saman asian.
Naiset! Rohkeuttta peliin ;)
*tiedä vaikka joku tulisi taas juttusille*
Ei silti pidä itsekään jäädä seinäruusuksi. Kun joku kiinnostava ja mielenkiintoinen nainen tulee kohdalle, niin kyllä piruvie meidän kunnon miestenkin on syytä nostaa perse penkistä ja tehdä tuttavuutta. Vaikka sitten tulis lunta tupaan ja jäitä porstuaan... :)
Näinhän me teemme :)
Tarkoitukseni olikin rohkaista naisia tulemaan juttusille!
Uskon näin, että naisella on paljon paremmat mahdollisuudet saada se haluamansa mies jos vain menee juttusille!
Otetaan tälläinen tilanne...
Normaali vilkas ravintolailta... Usean naisen juttusille "tunkee" vaikka minkälaisia mieshenkilöitä.
Oletan naisten suhtautumisen tuntemattomaan mieheen olevan jo valmiiksi hieman negatiivinen(johtuen ehkä kyllästymisestä, väsymyksestä yms...)
Miehillä tätä ongelmaa ei yleensä ole! joten väitän, että miesten suhtautuminen tuntemattoman naisen juttusille tulemiseen on MONTA kertaa positiivisempi.
"Normaali vilkas ravintolailta... Usean naisen juttusille "tunkee" vaikka minkälaisia mieshenkilöitä.
Oletan naisten suhtautumisen tuntemattomaan mieheen olevan jo valmiiksi hieman negatiivinen(johtuen ehkä kyllästymisestä, väsymyksestä yms...)
Miehillä tätä ongelmaa ei yleensä ole! joten väitän, että miesten suhtautuminen tuntemattoman naisen juttusille tulemiseen on MONTA kertaa positiivisempi."
Älä hyvä mies tuollaista asiaa sano julkisesti. Kohta emme saa olla edes baarissa omissa oloissamme... :)
Noh voihan sitä koettaa ottaa sitten viinaa senverran, että saa olla rauhassa :)
Tai sitten jäädä kotiin... :)
Sitten kun ottaa viinaa, ei voi antaa naisten olla rauhassa. Tai jos ottaa kotona viinaa, niin sitten ei voi jäädä kotiin. Ainakin pitää soittaa jollekin... :) Ei hyvä mitenkään. Rauhassa ei saa naisilta olla koskaan. Kurjaa.
Totista totta tuo teksti, mutta se että nainen tulee baarissa juttelemaan vaatimattomasti käyttäytyvälle miehelle on ehkä yhtä harvinaista kuin lipputangon kukkiminen!