Olen hukannut itseni...

pikkuinen.

Olemme olleet mieheni kanssa yhdessä melkein 3 ja puoli vuotta.
Lähiaikoina olen alkanut katsomaan taaksepäin ja tajunnut, kuinka paljon olen muuttunut.
En ole enää itsevarma, iloinen, spontaani nuori nainen.
Minusta on tullut stressaantunut, onneton ja hyvin varautunut nainen.

Mieheni on melko paljon pois kotoa.
Hänellä on vaativa harrastus ja kavereita, jotka haluavat käydä ulkona.
Vielä puoli vuotta taaksepäin, jaksoin välittää mieheni menoista.
Nyt minulle on jo yksi v*tun hailee onko hän kotona vai ei.

En haluaisi asioiden olevan näin.
Itselläni ei ole kavereita, saatika sitten ystäviä, joiden kanssa olla.
Kaikki "kaverit" kaikkosivat suhteen alkuvaiheessa, kun halusin olla mieheni kanssa.
Minua ei kutsuta mukaan, kun mieheni lähtee kavereidensa kanssa ulos.
Olen aina se tyttöystävä, joka jää kotiin.

Tunnen olevani ihan hukassa.
Rakastan miestäni enemmän kuin ketään ikinä.
En osaa enää olla ilman häntä.
Ei minulla ole ketään muuta.

Koska olen niin epävarma itseni suhteen, seksi on kadonnut minun osaltani suhteesta täysin.
Mies haluaa minua yhä, ja joskus siihen väkisin suostunkin, mutta odotan sen vain olevan pian ohi.
Seksi tuntuu siis pelkältä suorittamiselta.

Suhteen alkuainoina olin todella mustasukkainen ja tarkka mieheni menoista.
Kuka hänelle laittoi viestiä ja kenen kanssa hän milloin missäkin oli.
Nykyään en jaksa edes vaivautua kysymään kuka laittoi viestiä, saatika minne ja kenen kanssa hän on menossa.

Olen onnellisimmillani, kun olemme vain kahdestaan sängyssä ja halimme.
Kun saan pitää hänestä kiinni ja nukahtaa siihen.

Olen kertonut miehelleni ajatukseni.
Kerroin myös miettineeni taukoa, mutta sitten tajusin, ettei minulla ole mitään paikkaa, minne mennä.
Minun on siis pakko pysyä täällä.
Mieheni meinasi purskahtaa itkuun, kun mainitsin tauosta.
"Älä jätä mua, älä mene pois."

Hän ehdotti, että etsisimme minut uudelleen.
Mieheni haluaa auttaa minua ja tehdä kaikkensa, että minulla olisi taas hyvä olla.
Pelkään vain, että onko se mahdollista.


Mieheni on alkanut puhumaan naimisiin menosta.
Se saa minut hymyilemään.
Näen meidät tulevaisuudessa yhdessä onnellisina, mutta nykyisyys tuntuu olevan ylitsepääsemättömän vaikeaa.

En halua ketään muuta.
Haluan yrittää saada itseni kuntoon ja sitä myötä parantaa suhdettamme.
Mies sanoi olevansa onnellisempi kuin koskaan.
Kun hän kuuli minun olevan onneton, hän halusi välittömästi alkaa tekemään asialle jotain.
On ihanaa, että on joku, joka rakastaa.
Ei tämä silti tervettä ole, ettei minulla ole ketään muuta ihmistä elämässäni, kuin oma mieheni.

Ehkä sitten, kun löydän itseni uudelleen, jaksan taas lähteä ulos ja alkaa vaikka harrastamaan jotain, ja täten löytää uusia tuttavuuksia.
Näen tulevaisuuden kirkkaana, nyt vain on vaikeaa.
Haluan vain, että kaikki on hyvin.

10

1523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki hyvin

      Kaikkihan onkin hyvin.

      Onko sinulla opiskelu- tai työpaikkaa?

      • pikkuinen.

        Ei ole kumpaakaan...
        Ei näillä keskiarvoilla pääse kovinkaan moneen kouluun, oppilaitokset suosivat nykyään pelkästään suoraan peruskoulusta tulleita oppilaita.
        Ja töihin on vaikea päästä, kun ei ole työkokemusta, koska en ole koskaan päässyt töihin, koska ei ole aikaisempaa työkokemusta.......


      • tgnhgfngh
        pikkuinen. kirjoitti:

        Ei ole kumpaakaan...
        Ei näillä keskiarvoilla pääse kovinkaan moneen kouluun, oppilaitokset suosivat nykyään pelkästään suoraan peruskoulusta tulleita oppilaita.
        Ja töihin on vaikea päästä, kun ei ole työkokemusta, koska en ole koskaan päässyt töihin, koska ei ole aikaisempaa työkokemusta.......

        Ap, sinun täytyy alkaa etsiä itseäsija miettiä, millaisista asioista juuri sinä itse olet elämässä kiinnostunut. Mitä mielenkiinnon kohteita sinulla on, mitä harrastuksia voisit aloittaa, mitä haluaisit opiskella jne. Ota sitten myös yhteyttä vanhoihin ystävliisi, pyydä anteeksi että jätit yhteydenpidon ja kysy, jos voistte tutustua uudelleen.

        Sinun pitää alkaa rakentaa omaa elämää uudelleen pikkuhiljaa. Voit siis elää onnellisesti yhdessä miehesi kanssa ja samalla sinulla kuuluu olla myös omaa elämää. Miehesi kuulostaa rakastavalta ja kannustavalta, pyydä häntä tosiaan auttamaan sinua itsesi etsimisessä. Rohkeasti vaan tutkailemaan itseäsi, haaveitasi ja toiveitasi. Mieti vaikka aluksi leikin varjolla, mitä kaikkea haluaisit elämältä, jos kaikki toiveet olisi mahdollista toteuttaa. jos kohtaisit ns pullon hengen, joka antaisi sinulle kolme toivomusta, jotka toteutuisivat, mitä ne olisivat. Jne.


      • Te-toimistoon....
        pikkuinen. kirjoitti:

        Ei ole kumpaakaan...
        Ei näillä keskiarvoilla pääse kovinkaan moneen kouluun, oppilaitokset suosivat nykyään pelkästään suoraan peruskoulusta tulleita oppilaita.
        Ja töihin on vaikea päästä, kun ei ole työkokemusta, koska en ole koskaan päässyt töihin, koska ei ole aikaisempaa työkokemusta.......

        Ota selvää oppisopimuskoulutuksesta te-toimistosta eli työkkäristä.


    • kaikki hyvin

      Oletko käynyt työkkärissä.. Siellä keskustellaan koulutusmahdollisuuksista ja oppisopimuspaikoista.. Menet sinne mihin pääset, niin siitä se homma lähtee rullaamaan. Vaatii itseltäsi aktiivisuutta lähteä rakentamaan omaa elämää.. Elämä ei ole mielekästä, jos ei ole oman elämänsä herra, eli ohjat omissa käsissä.

      Ensiksi voit miettiä, mikä ammatti sinua kiehtoo tai useampikin.. Sitten vain ryhdyt toteuttamaan haaveitasi ja unelmiasi päivä ja askel kerrallaan.. Elämänilosi palautuu ihan itsestään, kun saat itseluottamusta onnistumisistasi ja virikkeitä elämään :)

    • täällä sama

      Aivan kuin omia ajatuksiani olisit kirjoittanut, tippa tuli silmään. Johonkin olen kadottanut itseni ja oman elämäni, toinen vaan porhaltaa eteenpäin... Tuntuu, että olen saanut huonomman käden.

    • Mitä hemmettiä ?

      Kun jokainen on oman elämänsä seppä, niin miten ihmeessä se eteenpäin menevä, porskuttava ja porhaltava kumppani voi olla toisen menemisen, etenemisen ja tekemisen esteenä?

      Ottakaas kuulkaas valittajat itseänne niskasta kiinni ja alkakaa ajatella, toimia ja hoitaa omaa elämäänne justiinsa samalla viisiin kuin se toinenkin tekee.

    • 3+8

      Kuules nyt runoilija, täällä on ihmisiä, joilla menee oikeasti todella huonosti parisuhteessa. Sun jutut vain v**uttaa.

      • kirvesmiehen muija

        Hei 3 8
        Ei kehdata aliarvioida toisen huonoa oloa. Se vain on niin että jos ei ole kokenut kovempaa niin pienetkin vastoinkäymiset tuntuu suurilta.

        Jos parisuhde on ollut onnellinen niin pienikin riita tuntuu maailma kaatavan. Ja jos sulla on vielä huonommin niin miksi olet siinä suhteessa. Eroa niin lakkaa v**uttamasta.

        Kuule Pikkuinen. Kuten edellä neuvottu mene sinne työkkäriin ja mieti ennen sitä mitä sinä haluat tehdä. Hae koulutukseen ja hanki jokin mielekäs harrastus. Olihan sinulla harrastuksia ennen miestäsikin vai mitä.

        Alat pitää itsestäsi huolta niin fyysisesti kuin henkisestikkin. Aloita pienistä asioista ja jatka suurempiin. Jos mies ei pyydä sua mukaan menet omiin harrastuksiin.

        Elämä jatkuu ja teillä on hyvä pohja sinä rakastat miestäsi vieläkin.


    • -------------

      sinun täytyy ehdottomasti tehdä jotain elämälläsi. jos ei töitä löydy niin sitten opiskelemana. esim. lähihoitajatutkintoihin pääsee suht helposti, tai kokkikouluun tai kampaamoalalle tai minne vaan, kunhan haet jonnekin. sitä ennen voit koittaa esim. päästä vuokrafirmaan ravintola-alalle, sinne on aika hyvät mahdollisuudet päästä.

      yritä eheyttää välit entisiin kavereihisi ja ala harrastamaan liikuntaa, se auttaa stressiin ja ahdistukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe