2/h odottelu lielahdessa ei tuottanut tulosta joten vaihdoin kilpailijalle 1/h tulos yhtä tyrmäävää hatanpäällä, 180km ajo näin ollen turha. Jälkimmäisestä sain neuvon hihastavetämiseen jota ensimmäisessä yritin neuvottiin poistumaan häiritsemästä...
Nyt matkat suunnattava toisiin kaupugeihin josko vielä...
Nyt matkat suunnattava toisiin kaupugeihin josko vielä...
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kiitos.
Vaikka asun toisella paikkakunnalla, löysin perille helposti ja liike näkyi hyvin jo pitkältä.
Tilat olivat siistit ja viihtyisät. Henkilökunta palveli avuliaasti, vaikka jokaiselle työntekijällä tuntui riittävän kiirettä. Väliraha autooni oli tässä liikkeessä pienempi kuin muualla vastaavissa autoissa. Sain autostani myös käteistarjouksen siltä varalta, että löydän sopivan auton eri paikasta.
Jos en tee kauppaa tällä kerralla, niin ainakin seuraan liikkeen sivuja tarkasti. Siellä autot tuntuvat vaihtuvan nopeasti ja hinnat eivät ole liian kalliita.
Kiitos hyvästä palvelusta!
Mistähän liikkeestä sinä puhut? Aloittajan purnauksesta sitä kun ei selvinnyt, vaikka kuinka luin moneen kertaan.
Itse aloitukseen kommentoisin, että nysväke joka odottelee tunnin tai kaksikin palvelua osakseen, on vain nysväke aina ja kaikkialla ja ainainen mielensäpahoittaja.
Mielensäpahoittajalle tyypillinen keskusteluavaus. Ei voi muuta sanoa, kuin että voivoi. Otan osaa.
Kannattaisiko joskus rohkaista mielensä ja kulkea reippaasti pää pystyssä eikä aina katse harhaillen jännittää ja pelätä, luimistella ja nysväillä kuin hiirenpoikanen emoa etsien? Mielensähän siinä vain pitkän päälle pahoittaa, kun aina jää osattomaksi ja muiden jalkoihin...
Näinkö ajattelee automyyjä, vaikka on yyteet tulossa?
Ei siellä norsunluutornissa istuvaa herra automyyjää saa häiritä, kun hän valmistautuu henkisesti niihin YT-neuvotteluihin.
Paikkakunnasta päätellen eka oli Kommarikiesi Ky ja toinen Tmi Punikkipirssi.
Vieläkö ne siellä myy niitä Ladoja sekä Polski-Fiateja .
Rahattoman ja luottotiedottoman kannattaa jäädä kotiin, teidät tunnistetaan hyvin äkkiä, kuten sinullekin on käynyt, oikea asiakas saa aina palvelua, perseaukisiin on turha hukata aikaa.
Oikean automyyjän tunnistaa siitä, että hän osaa myydä. Suosikkimerkkien "myyjien" ei tarvitse myydä, vaan he ovat vain autojen jakelijoita, kun asiakkaat tulevat ostamaan. Sesongin loppuessa menee sormi suuhun, kun pitäisi alkaa myymään. Silloin luulisi persaukisenkin asiakkaan asia herättää kiinnostusta.
Oikea myyjä tunnistaa perseaukisen hihhulin nopeasti, eikä semmoisen asiansa kiinnosta koskaan, kun siitä perseaukisesta ei kertakaikkiaan ole hyötyä, ei sesongin aikana, eikä sen ulkopuolella.
Siksipä myyjä soitteleekin tutulle jobbarille muutamasta pommista, jotka seisoo takapihalla. Kauppa syntyy ja myyjäkin saa pari sataa pimeänä käteen kun myy autot alihintaan jobbarille, joka nettoaa niistä enemmän.
Juuri näinhän se menee merkkiliikkeissä.
En ole koskaan ollut persaukinen enkä varsinkaan luottotiedoton, no tai sillä tavalla ettei mulla ole velkaa eli luottoa vaan maksan aina käteisellä.
Ei autokauppiaat ole tuota haistaneet vaan aina on pitäny väkisin ostaa.
Siihen on selityksenä se että osamaksuostaja on parempi. Sille kun saa myytyä kalliin kaskon ja se ei uskalla olla huollattamatta ylihinnoitellussa merkkihuollossa.
Pitäskö myyjän rintataskuun tökätä satanen kun tarvii palvelua.
Auto kauppias ei vissiin tiedä että kun sataa palvelee niin yksi ostaa.
Ne vissiin aattelee että kun 99 potkii ulos niin pääsee helpommalla kun palvelee vaan yhtä.
Turha näinä paivinä automyyjien on asikkaita halveksia
Tulossa oleva autokaupan mahalasku opettaa rehvakkaankin automyyjän nöyräksi, kun pääsee työttömyysjakson jälkeen taas töihin. Nyökkää muuten persaukisen näköisellekin asikkaalle.
Minun mielestä vielä tervehtiminen ei tee automyyjästä hyvää, Ei heidän tarvitse nöyristellä riittää kun juuntelevat mitä asiakas tarvitsee ja koittavat löytää juuri asiakkaalle sopivan auton.
Tervehdyksestä on kyllä hyvä lähteä.
Muistan erään liikkeen jossa oli kaksi myyjää toinen oli vanhempi mies joka palveli vanhempaa pariskuntaa ja toinen oli sellainen nuori mies jota ensin luulin pariskunnan pojaksi
mutta sitten kun hän alkoi naamani edessä räpläämään autoliikkeen tietokonetta
kysyin tältä että = oletko töissä täällä vastaus kuuluui "joo"
Seuraava kysymys oli = Kiinnostaako työntekö johon vastaus "tulitko autoja katselemaan"
Kolmanneksi sanoin = En kun tulin suksia ostamaan Poitsu vastas " ei me sellaisia myydä"
Hyviä autokauppiaita on todella vähän, he ovat sellaisia jotka nauttivat työstään, tietävät jotain autoista ja haluavat että asiakas saa parhaan mahdollisen ajoneuvon.
Minä olen tavannut heistä vain kolme paskoja sen sijaan enemmän.
Puhun valtakunnan tasolla.
Netti on muuttanut kauppiaita enemmän välinpitämättömiksi.
Aloittajalle vaan tiedoksi, että automyyjät kunnioittaa kyllä "katselijan rauhaa" ja antaa katsella vaikka pari tuntia. Ei muakaan kukaan häiritse jos en ota katsekontaktia myyjään vaikka se tuleekin lähelle, joka tarkoittaa et katselen nyt vaan.
Joskun poltan aikaa autoliikkeissa ihan muuten vaan enkä sitä tekis jos kokoajan joku olis tunkemassa palvelua. Jos haluan palvelua niin olen sen nököinen, että kaipaan palvelua mm. pälyilemällä myyjien perään eikä tarvii montaa minuuttia yleensä pälyillä.
Noin mäkin asioinnin hoidan.
En tarvi opasta pelkkään auton katseluun. Jos käytettyä hakeva ei näe rivistössä mitään mielenkiintoista, niin ei sitä kauppaa synny vaikka kuinka terhakkaasti palvelisi.
Vaikka innoton autonostaja ei mitään mielenkiintoista löytäisikään, on hän kuitenkin tullut sinne autokauppaa. Eli hän kuitenkin on potentiaalinen ostaja toisin kuin kotisohvalle jäänyt, jolle on tosi vaikea myydä mitään.
Mitäs menit tampereelle kaupoille, siellähän on koko suomen sisäänlämpeävin porukka, vaikka moittivat sellaiseksi muita, eivät osaa kun omaa napaansa tuijottaa, kateellisin sakki koko suomesta, aina pitäisi olla suurinta ja parasta, sulattamon porukkaa ottaa pattiin kun tampere ei ole pääkaupunki. Kauan paikkakunnalla asuneena sen tiedän.
Kysy tarjouksia itä-suomen suunnalta tai länsirannikon kaupungeista, sieltä saa hyvää palvelua.