Miksi Palosaaren toimia ei saa tutkia?

Vastatkaa tähän miksi mahdollisia rikoksia ei saa tutkia vaan aloitettiin ajojahti ilman syytä?
Oletteko te kaikki kittiläläiset rikoksen suosimisen puolesta vai muuten mielisairaita?
Eikö ole Palosaaren etu että rötöksen mahdollisuus poissuljetaan.
Vai onko hänellä jotain salattavaa.
18523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Lapin poliisi tutki joulukuu 2013-maaliskuu 2014 ja mitään rikoksia ei löytynyt.
Eipä taida löytyä, vaikka nyt Oulun poliisi tutkii. Siinä syy, miksi kansa Kittilässä reakoi tähän höpötykseen. Sylttytehtaita löytyy läheltä ja kateus on perisynti myös täällä eräillä tahoilla. Siinäpä syitä.

Äänestä
  • Eikö se tutkinta lopetettu kesken kun Kittilän kunnanhallitus näin vaati.

    KRP tekee toivottavasti perinpohjaista työtä rikosepäilyjen selvittämisessä.

    Palosaaren sähköposteista jää käsitys että hän rikkoi osakeyhtiölakia mennen tullen.

    Laki se on lappalaisellakin ja selvää on että rangaistus tulee olemaan ankarimmasta päästä.

    Äänestä

Mutta miksi Lapin poliisin tutkimus piti keskeyttää kunnanhallituksen toimesta? Kertokaapa tämä. Eikö olisi ollut Palosaaren Jounin , Levin ja Kittilän julkisuuden kannalta järkevämpää, että olisi kerralla tutkittu loppuun asti?

Äänestä
  • Sisko siitä melskeen nosti!!! Sai kepun Markku etc. varmasti kuulla kunniansa. Tarmo parka sai takkikauppiaan maineen, vaikka se kuuluu myös talousneuvokselle, ehkä vielä enemmän.
    Hän se oli Päivikin mukana Rinnettä tapaamassa, et eikö annettas olla... Ei kokenut mennyt kuntasarjalaisten maanitteluun mukkaan, ja kas. Samana päivänä tuli tutkintapyyntö.
    No kukas sen vaati poistettavaksi? Sisko tieteski, kaikki hallituspaikat kuntaan, talodellinen ja juridinen osaaminen hallituksesta ulos. Jep

    Äänestä

  • Ei ole huono kysymys. Kun asiat tutkitaan, niin siinä kaikki aikanaan selviää, Syyttömien mainekkin puhdistuu ja päästään tästä suuresta epävarmuudesta pois.

    Äänestä

sisko taitaa kohta pitää hänen veljeään puolustaneille päättäjille pikkujoulut porossa ..

Äänestä

Nyt on juoksupoika kieltänyt kunnanjohtajaa kirjoittamaata kuntatiedotteeseenkin.

Äänestä

Tämä oli sitten venäläisin päätös mitä Neuvostoliitossa on koskaan tehty. Mediasensuuri. Hävetkää, ottaa palstatila pois! Ennenkuulumatonta nykysuomessa, Kittilässä onnistuu. Otetaan tikkari pois kun et ole kunnolla, näin lapset kiusaa toisiaan.

Äänestä

Kunnanhallitus
10
06.10.2014

10
"Kittilän kunnan sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan perusteet." Esityslista


Kunnanhallitus ilmeisesti totesi Mäkelän olevan riski, suuri tiedotus riski.

Hemmetti hemmetti, mitä tehdään? Se voi puhua totta !!! Otetaan palsta pois, ei ole ongelmaa. Kätevältä käy kaikki.
Nämä sitten edustavat kuntalaisten näkemyksiä, phyi

Äänestä

Annan kannattaisi blogi perustaa ja kirjoitella kuntalaisille sinne kuulumiset. Sitähän eivät nämä höpöstelijät voi estää. Poliisi se tutkii kunnanhallituksen toimia ja toilailuja ei se siitä miksikään muutu asioita salaamalla.

Julkisuus on käkillä kähmyille myrkkyä. Näin se vain on kun on totuttu pienenessä piirissä kähmimään. Se on Kekkosen ajan meininkiä ja nyt on ajat toiset.

Äänestä

KUNNAN HALLITUKSEN KSIPÄÄT VETÄKÖÖN ITSENSÄ HIRTEEN PRKLEEN ROISTOT.

Äänestä
  • Ittehän sinne ne olet äänestäny niin mitä siinä huutelet turhaan

    Äänestä

Palosaaresta oli tehty esitutkinta pyyntö ja häntä epäiltiin rikoksesta. Sen mitä olen lukenut ja todennut. Esitutkinta tuli varmasti tarkkaan suorittaa. Teillä on oikeus tilata esitutkinta pöytäkirja. Yleensä poliisi tiedottaan julkisuuteen, jos epäilty todetaan syyttömäksi. Silti voidaan esitutkinta nostaa uudelleen tutkittavaksi, jos lisä todisteellisia näyttöjä ilmenee epäiltyyn rikokseen. Kirjoituksista ilmenee selvästi, että ne kirjoittavat hyvin paljon perättömästi. Joita juuri epäillään rikokseen.

Äänestä

Kuningatar on juottanut, syöttänyt ja saunottanut tietyt luottamushenkilöt hiljaisiksi, syntipukeiksi.

Äänestä

Perillä oleva heittää syyllistäviä vihjeitä, tapana on perustella jollain tasolla. Syntipukiksi saunalla, kaljalla ja makkaralla, tuskin.
Syyllisiä saati syntipukkeja ei vielä ole, on tutkinta joka perustuu ajatukselle; on syytä epäillä.

Kunnanhallituksen kauhukabinetti on hiljentynyt varmasti vastuiden ymmärryksen myötä, makkarapalkkaan en usko.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kittilässä ei lakia? kirjoitti:

Vastatkaa tähän miksi mahdollisia rikoksia ei saa tutkia vaan aloitettiin ajojahti ilman syytä?
Oletteko te kaikki kittiläläiset rikoksen suosimisen puolesta vai muuten mielisairaita?
Eikö ole Palosaaren etu että rötöksen mahdollisuus poissuljetaan.
Vai onko hänellä jotain salattavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu