Kaksikaistaiset kiertoliittymät

Kaupunki voisi jakaa asukkaiden laatikkoihin ohjeet kuinka kiertoliittymissä ajetaan jotta maalaiskunnan ihmisetkin saisivat tutustua asiaan etukäteen ennen kaupoille tuloa. Tulisi varmaan halvemmaksi kuin nykyinen kyllä kolistelu opettaa -käytäntö. Ei tarvitsisi koko ajan pelätä että joku tulee väkisin kylkeen ja arimmat pääsisivät sisäkaistalta ennen pimeän tuloa pois.
9302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mistä lähtien liikenneympyrää on kutsuttu kiertoliittymäksi.
Montako toimikuntaa tarvittiin nimenmuutokseen.

Äänestä

On se kumma ettei ne muutamat autot mahdu siihen kiertoliitymään kolistelematta ku muualla esim Italiassa kaikki menee sujuvasti--vaikka ei välttämättä sääntöjen kirjaimen mukaan mutta sujuvasti...

Äänestä

Rovaniemellä autoillaan kun pellossa. Kukaan ei näytä vilkkuja, ryhmitytään miten sattuu, ohitellaan jopa kaupunkialueella, valottomilla ajetaan, puhutaan kännykkään kesken ajon (ollaan niin tärkeitä muka). Missään en koskaan ole törmännyt yhtä röyhkeään ja välinpitämättömään autoiluun - Suomessa.

Äänestä

Ei ympyrässä ajo ole ongemaista Käykää katsomassa ja kokeilemassa Vennivaaran ympyrää Teollisuusalueen ympyröiden hankaluus tulee ympyrän vanhojen ja uusien kaistamaalausten aiheuttamasta epämääräisyydestä sekä ympärillä olevien aitojen aiheuttamasta ahtausen tunteesta

Äänestä

Olisi ihan fiksua jos olisi selkeä ilmakuva vaikka piirrettynä miten liikennejärjestely muutettu varsinkin tuolla nelostiellä. Se on mielettömän huonosti merkitty kun on porsaita siellä täällä, samoin maantieviivoja. Vois julkaista ilmaisjakelulehdessä, joka tulee joka talouteen.

Äänestä

Paremmat opasteet ois kyllä tarpeen. Nelostiellä (kemiin päin ainakin) on pistetty ihan hyvät opasteet sinne yläpuolelle, mutta esimerkiksi se lidl-prisma risteykseen ängetty ympyrä on tosi epäselvä. Muutenkin tuntuu toi liikenteen ohjaus olevan vähän puuttellista niillä työmiehillä, en tiedä mistä johtuu vai onko vaan omaa kuvitelmaa? Siellä kun tänään jotain maahan maalailivat (kenties niitä opastavia nuolia?), liikennettä soljui joka suunnasta ja keskellä ulommaista kaistaa seisoi työmies kyltin kanssa. Siinä sitten porukalla ihmeteltiin, kun oltiin ensin siirrytty miehen opastamalle sisemmälle kaistalle, että minnekkäs tästä nyt sitten saakaan mennä kun äijä meidät väärälle kaistalle pakotti. :D
Rovaniemellä nyt kuitenkin ollaan pääasiassa aika kokemattomia mitä tulee tälläsiin kakskaistasiin liikenneympyröihin. On paljon vanhuksia jotka eivät eteläisemmässä Suomessa saisi edes ajaa autoa, mutta täällä on vaan pakko pitkien välimatkojen tms takia. Ja jotka eivät ole ehkä ikinä nähneet kaksikaistaisia liikenneympyröitä. On myös paljon nuoria, kokemattomia kuljettajia jotka eivät myöskään ole koskaan ajaneet moisissa ympyröissä.
Kaikkeen sitä kuitenkin tottuu, eikä tollaset ympyrätkään nyt paljoo älyä vaadi sitten kun tajuaa miten niissä kuuluu ajaa. Ehkä tästä selvitään. ;)

Äänestä

p..ttuw! tette vaan ossaaa ajjaa kiertoliittymäsä! tzori vaan! mie ossaaan ja hyvin mrnnee! joka risteykseasä,misä niitä on. oon sen verran ikänen (vaikka kaunis nainen olenki edelleen), että muistan ku niitä oli ja ajoin autokoulunki niilä mallin, mutta nehän poisti ne ja sitte nyppanevat takasi!


aaargg! mitä pittää tehä!!!! ??????????

Äänestä
  • mikäs vika vanhassa hyvässä suorassa tiessä oli vikana ?

    Äänestä

Onkohan samat herrat kyseessä jotka suunnittelivat rovakadunkin uudestaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiertoakokoelama1 kirjoitti:

Kaupunki voisi jakaa asukkaiden laatikkoihin ohjeet kuinka kiertoliittymissä ajetaan jotta maalaiskunnan ihmisetkin saisivat tutustua asiaan etukäteen ennen kaupoille tuloa. Tulisi varmaan halvemmaksi kuin nykyinen kyllä kolistelu opettaa -käytäntö. Ei tarvitsisi koko ajan pelätä että joku tulee väkisin kylkeen ja arimmat pääsisivät sisäkaistalta ennen pimeän tuloa pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu