Missä firmoissa jatkuvasti käydään yt-neuvotteluja
ja rekrytoidaan samalla ?
Pienempien yritysten alle 9 hengen vähennystarvetta ei ole velvollisuus ilmoittaa...
työnhakuilmoituksissa ja haasttelussa kerrotaan hyvästä tilauskannasta.
Olisi hyvä saada lista firmoista, joihin ei kannata hakeutua.
Joissakin pienemmissä yrityksissä yt-neuvottelut olleet käynnissä useamman vuoden, välillä lyhyt tauko ja käynnistetään uudelleen.
Henkilöstön vaihtuvuus suuri ja olisi syytä lmoittaa työnhakuilmoituksissa.
Ulkopuolinen hakija ei tiedä, että yt on jatkuva olotila tietyissä firmoissa
aiheuttaen todella huonon ilmapiirin vaihtuvuuden ollessa suuri.
Jatkuva YT ja Rekry..salassa
8
509
Vastaukset
- HuiHaiPois
Eräs nyrkkipaja tulee mieleen:
Aada sisustus.
Kiertäkää kaukaa.- irkku6
Jaa mitähän tuohon sanoisi, viimeksi talosta on työntekijä lähtenyt noin 4-vuotta sitten. Mahdatkohan olla vähän katkera entinen työnteijä, sellaista sattuu.
Yrityksissä on pakko toimia vallitsevien olosuhteiden mukaan, varsinkin silloin kun yrittäjän koko elämä on kiinni yrityksestä. Pitäisitkö itse kynsin hampain kiinni työntekijöistä jos rahat ei riitä laskujen maksuun?? Hah hah helppo huudella sivulta. - Huoksista
irkku6 kirjoitti:
Jaa mitähän tuohon sanoisi, viimeksi talosta on työntekijä lähtenyt noin 4-vuotta sitten. Mahdatkohan olla vähän katkera entinen työnteijä, sellaista sattuu.
Yrityksissä on pakko toimia vallitsevien olosuhteiden mukaan, varsinkin silloin kun yrittäjän koko elämä on kiinni yrityksestä. Pitäisitkö itse kynsin hampain kiinni työntekijöistä jos rahat ei riitä laskujen maksuun?? Hah hah helppo huudella sivulta.Äläpä irkku6 puhu sontaa. Mm. firman nettisivuilla ns. myyjän nimi vaihtuu aikas tiuhaan tahtiin. Mikäli olet omistaja, kuten epäilen, laitahan myyntikirjanpito kuntoon.
- Jaageri 75
CGI Suomi tekee samaa. YT päällä koko ajan ja samalla palkataan uutta väkeä.
Kieroa peliä sanoisin, jatkuvasti pelataan ihmisten työllä, etsitään vaan halvempaa ja halvempaa tekijää.
Kiertäkää kaukaa kyseinen firma.- EiTakaisinottoa
CGI Suomi on yrityksenä tosiaan muuttunut ja henkilöstöpolitiikasta tullut ennustamatonta. Nyt osaaviakin ja erityisesti vanhempia on käyty laittamaan pihalle ja tilalle otetaan nuoria harjoittelijoita. Asiakkaille ylläreitä tiedossa.
Jos on täällä töissä, niin kannattaa ehdottomasti poistua ennen kuin 45 v tulee mittariin. Suurin osa ymmärtääkin lähteä jo muutaman työvuoden jälkeen.
Valitettavasti itse en ymmärtänyt ja nyt pitää yrittää vain pysytellä vielä firmassa muutama vuosi eläkeputken alkuun. Eläkkeelle en usko täältä pääseväni. Siihen malliin on vierestä lähtijöitä ollut. - hunfontti
EiTakaisinottoa kirjoitti:
CGI Suomi on yrityksenä tosiaan muuttunut ja henkilöstöpolitiikasta tullut ennustamatonta. Nyt osaaviakin ja erityisesti vanhempia on käyty laittamaan pihalle ja tilalle otetaan nuoria harjoittelijoita. Asiakkaille ylläreitä tiedossa.
Jos on täällä töissä, niin kannattaa ehdottomasti poistua ennen kuin 45 v tulee mittariin. Suurin osa ymmärtääkin lähteä jo muutaman työvuoden jälkeen.
Valitettavasti itse en ymmärtänyt ja nyt pitää yrittää vain pysytellä vielä firmassa muutama vuosi eläkeputken alkuun. Eläkkeelle en usko täältä pääseväni. Siihen malliin on vierestä lähtijöitä ollut.Eikös toi sama päde koko IT alaan? Ikärasistisempaa alaa saa hakea.
Kaikki suuremmat IT firmat harrastaa samaa. Toisenlaisiin yrityksiin kannattaa siirtyä jos töitä haluaa eläkeikään asti tehdä.
- YT-paskalaki
Patria, Tieto,..
- guestserviceassistant
HUOM! KAIKKI PÄÄKAUPUNKISEUDUN HOTELLIT! TOIMIVAT harjoittelijoiden varassa!!!!!! ÄLKÄÄ HYVÄT IHMISET KOULUTTAUTUKO HOTELLIVIRKAILIJOIKSI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830