Kauanko tämä kestää

Mi querido

Erottu on n. 1,5 vuotta sitten. Tavattu sen jälkeen pari hassua kertaa, emme asu edes samalla paikkakunnalla enää.
Ero oli vaikea, raskas prosessi, minulle, elämä mureni pieniksi palasiksi parilla lauseella, muutamalla sanalla... kaikki muuttui.
Rakkaus ei ole kuitenkaan hävinnyt minnekään. Välillä ikävä iskee vieläkin niin hiton lujaa, että ei saa henkeä. Itku tulee, ja ikävä. En voi sille mitään.
Viikko sitten joku sanoi, että taisit päästä erosta hyvin yli. Jäin katsomaan häntä lähes sanattomana, ja mietin mitä vastata. Pääsinkö hyvin yli? En. Sattuuko? Sattuu niin saamaristi. Luottamus meni, ja nyt se menee toisiin ihmisiin sata kertaa helpommin kuin ennen. Tuntuu, että kynnys lähteä edes ajattelemaan ketään toista miestä on liian suuri. Rima on hilautunut niin korkealle, että en usko kenenkään enää pystyvän murtamaan minun itse rakentamaani panssaria. Olen yksin, yksinäinen, kaipaan toista aikuista arkeani jakamaan, mutta en silti pysty luottamaan.
Sen ero sai minussa aikaan. En osaa enää välittää, en uskalla. On pelottavaa huomata, että omat tunteet exää kohtaan ovat vieläkin niin voimakkaat, vaikka en ole koko ihmisen kanssa edes jutellut tämän vuoden puolella.
Odotan vain, koska tämä loppuu..... ja elämä ehkä jatkuisi.

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alwaysAlone?

      Tuttuja tunteita, voi niin tuttuja..!! Sillä erotuksella että valitettavasti olin kesällä niin heikko että annoin vanhan suolan janottaa ja hypättiin exän kanssa sänkyyn muutaman kerran. Eihän se miehellä tunnu missään, muuta kuin että saa seksiä, mutta minä luulin jättäneeni tunteet taakseni.. ei ihan niin mennytkään. Ja nyt sitten ollaan samassa tunnejamassa kuin vuosi sitten, kun erottiin. :(

      Minäkin niin odotan sitä aamua kun en uhraa ajatustanikaan exälle. Mutta saa nähä, milloin se superaamu saapuu. Tapaillut olen muitakin, mutta...... MUTTA!!!! :(

      Jaksamista aloittajalle. Ei tästä sulle mitään hyötyä ollut. :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe