kiusaaminen jätti traumat

traumat lapsuuden

Ensin peruskoulussa kiusattiin. Ammattikoulussa sama kiusaaminen jatkui.
Olen myös saanut kokea lisää kiusaamisista työkkärin kursseilla ja monissa harjoittelu paikoissa.

Nuo tapahtumat jättivät minuun niin syvät traumat että ei huvita hakea enää kursseille eikä kouluun koska joudun elämään siinä pelossa että joudun taas kiusatuksi.
Olen mieluummin yksin työttömänä sisällä asunnossani 4seinän sisällä kun yrittäisin tutustua uusiin ihmisiin.

7

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hällä välii

      älä välitä. Pistä tulpat korviin, noin kuvannoollisesti ja porskuta eteenpäin, tyyliin hällä väliä muista, eihän muutkaan minusta.
      Pyri kursseille, tyrkytä itseäsi työpaikolle, vaikka ihan kiusalla. Joskus voi jopa onnistua. 15 vuotta työttömänä, sitten tärppäsi "vakituinen" kesätyö. Eikä asiakkaat valita, kun ovat mulla n alla, eli olen hommissa hautausmaalla!
      Jos jäät mökkiisi mököttämään, ovat kiusaajasi saaneet voiton. ÄLÄ ANNA SITÄ HEILLE.
      tiedän, mitä on tulla kiusatuksi. itselläni se alkoi 3 luokalla ja jatkui kansalaiskoulussa. ammattikoulussa sian olla rauhassa. parissa työpaikassa sen jälkeen nälvitiin ja mollattiin, kotona isä hoiti sen itsetunnon kurissa pidon, kun olin kotona vesijohdon korvikkeena ja tavallaan omaishoitajan kun äiti ei jaksanut invalidi-miestään passata, talossa jossa vesi juoksi vain ämpärissä ja lämmitys hoitui itse tehdyillä puilla, siis metsästä asti tehdyillä.. Sivussa harjoitin kanafarmarin tuhoon tuomittua elämää, kunnes tajusin tehdä konkurssin ennen tolkutonta velkaantumista ja siirryin kunnialliseksi työttömäksi netoten vitosen päivässä enemän kuin yrittäjänä.
      Niin ja koko tuon kotonaolon ajan sain päivittäin kuulla olevan laiska luuseri joka ei itseään elättänyt, ja...

    • Entinen kiusattu

      Ai aloitit sitten taas uuden ketjun täsät kiusaamisesta. Sanoisin, että hanki apua tuohon traumaasi, sitä kyllä löytyy. Ei kannata jäädä kotiin seinien sisälle hautomaan vanhoja asioita.
      Käynti psykiatrilla ja siitä se lähtee.
      Tuolla aiemmin sait jo hyviä ohjeita muuten. Laihdutat ja hankit uusia vaatteita, hankit uusia harrastuksia, siitä se lähtee. Ei vanhoihin kiusaamisiin kannata tuhlata koko elämää!

    • erakkous kunniaan

      mistä entinen kiusattu päättelee että aloittaja on lihava tai huonosti pukeutunut?
      Psykiatrille on helppo kehottaa mennä, vaan se lähteminen on toinen juttu, niin ja aikojen varaaminen, ja se MAKSU. ei köyhällä ole varaa hoidattaa hulluuttaan.
      Se on totta, ettei vanhojen kiusausten muisteluun kannata tuhalta voimiaan. Eikä seurustelu ja harrastuksetkaan ole välttämättömiä. Minusta pitäisi tässä tasa-arvon ja vapauden maassa myöntää se, että joku haluaa olla YKSIN.
      Työ on toinen asia. On niitä yksinäisiä töitäkin. rekkakuski, varastomies, moto-koneen kuljettaja. Maatilalla navettatyöläisenä vain muutaman minuutin ihmiskontakteja... Puutarha-apulaisetkin saa varsin rauhassa nyysätä omiaan. Eikä siivoojatkaan ehdi seurustella työaikana kuin imurin ja kiillotuskoneen kanssa. Joten jos ei halua ihmisten kanssa olla tekemisissä, kannatta kysyä vaikka työkkäristä yksinäisiä ammatteja ja kouluttautua, kiusatuksi tulemisen uhallakin, niihin

      • Entinen kiusattu

        En päätellytkään, että aloittaja olisi lihava taikka huonosti pukeutunut, vaan tuolla ohjeellani on hyvä lähteä kohentamaan itsetuntoaan, eikä maksa mahdottomia. Joku viisas on joskus sanonut; "Jos oikein masentaa ja menee huonosti, niin osta uusi auto ja uudet vaatteet, niin se helpottaa".
        Kokemus on kuitenkin osoittanut, että moni käpertyy kotiinsa, syö suruunsa ja saa muutaman kilon ylipainoa, joten ei tee pahaa laihduttaa ja saa jo silläkin kanssa ihmisiltä ansaittua huomiota, uudet vaatteetkin kohottavat mielialaa.


    • nakatappi-takanappi

      Siivoojana ei pärjää huonolla itsetunnolla. Nykyään on se tapa että kaikki purkavat pahan olonsa siivoojaan. Hän saa paskaa niskaan joka suunnalta. Vaikka olisit firman palkkaama ja vastuussa omalle pomollesi olet siivouskohteessa jokaisen pikkunilkin pomoteltavissa. Kaikilla on mielestään oikeus käskeä sinua sinne ja tänne. Tekemään milloin mitäkin ylimääräistä. Ja kaikki on siivoojan syytä. Esim. koulukiinteistöt joissa lamppaa porukkaa yötä myöten. On harrastuskerhoa, jumppasalin käyttäjiä, kokouksia......Jos hälyt on jätetty laittamatta päälle se on siivoojan vika. Annettu siivousaika on tiukka mutta yksi ope odottaa että pikku apulainen järjestelee hänen luokassaan hänen vaate- kenkä. ym henk. kohtaisen tavaran varastonsa joita on kaikki nurkat täynnä.
      Jos ei niin sitten valitetaan.
      Pomoja tässä maailmassa riittää. Mistä löytyisi työntekijöitä.
      Tuo on kyllä niin totta että kaikki eivät halua olla koko ajan muiden seurassa. On ihmisiä jotka haluavat olla rauhassa.

    • Olen ymmälläni????

      Miten tämä liittyy palstan aiheeseen???

    • erakkous kunniaan

      kiusattu, joka jää sivuu työelämästä, on köyhä. Arka ja itsetuntonsa kadottanut on köyhä, ja pysyy sellaisena koska ei uskalla vaatia edes murusia rikkaampien pöydistä. Joten kyllä tämä tänne kuuluu, pätkätyöläisten. syrjäytyneiden ja muuten elämässään epäonnistuneiden keskustelukerhoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2617
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      115
      2301
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1638
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1139
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1058
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1043
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      971
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      737
    Aihe