Kaiutinelementti

ZippiScrubsta

Löysin 4 ohm vanhan kaiutinelementin. Mitä siihen pitää kytkeä että vois vaikka liittää puhelimeen ja kuunnella musiikkia?

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdf

      Nyt jäi vähän epäselväksi että haluatko ensisijaisesti sille kaiuttimelle jotain käyttöä vai kuunnella puhelimesta musiikkia? No, puhelimen ja kaiuttimen lisäksi tarvitset vahvistimen eli puhelin kytketään vahvistimeen joka sitten vahvistaa sen äänen kaiuttimelle. Eri asia sitten on että onko tuossa mitään tolkkua kun puhelimille on jo valmiiksi olemassa pilvin pimein valmiita paketteja, esim.
      http://www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/telakointiasemat-ja-mp3-kaiuttimet/IWMABL13E/i-want-it-kannettava-kaiutin-iwmabl13e-musta

    • rosvoroope

      kytke siihen johto.

    • ämyriperseesee

      ekana voisit kokeilla tunkea sen ämyrin perseesees.sit tulee kysymään kytkennästä

    • rosvoroope

      penis

    • jotaintännepäin

      Ohmi määrä on kaikkein ratkaiseva seikka kaiuttimissa sekä kuulokkeissa. Ei edes Verkkokaoppa.com sitä tajua. Myydään kuulokkeita ilman mainintaa ohmimäärästä.
      Ohmi on joko 2, 4, 6, tai 8 ohm. Mitä pienempi on kaiuttimen/kuulokkeiden ohmimäärä sen herkempi se on, eli vahvistimesta saat enemmän Watti-tehoa ulos. Kuulokkeissa alle 4 ohmia, niin voidaan kuunnella iPhone, ym pienistä kannettavista laitteista missä laitteen vahvistustehot ovat pieniä alle tai muutaman W luokkaa (6 tai 8 ohm kuulokkeilla äänenvoimakkuus on siis pieni). Hi-Fi laitteissa (230V) tehot ovat usein suuria ja siellä kajarit ovat usein yli 4 ohm (6 ja 8).

      • sdfsdf

        Voi h...ti, tännekinkö sinä levität tuota väärää tietoasi? Kaiuttimesta tai kuulokkeista saatava teho on silloin optimaalinen silloin kun se on sama kuin vahvistimen lähtöimpedanssi. Ei siis niin että kun laitat vahvistimen perään pienempiohmisen kaiuttimen niin saat enemmän mökää. Tai siis saat sinä mökää aikaan kun saat rikottua sen vahvistimen kun ajat sitä liian pienen impedanssin kaiuttimella.
        Toisekseen, kuulokkeiden impedanssit on ihan jotain muuta luokkaa kuin mainitsemasi 2-8 ohm eli ne menee parista kymmenestä yli kahden sadan.


      • sdfsdf

        Toisaalta: "Ei edes Verkkokaoppa.com sitä tajua. Myydään kuulokkeita ilman mainintaa ohmimäärästä."
        Jos tarkoitat Verkkokaoppa.com:illa Verkkokauppa.com:ia niin pikaisella plarauksella jokaisien kuulokkeiden tuotetiedoissa oli impedanssi mainittu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3761
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2681
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2519
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2008
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1797
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1571
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1542
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1295
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1281
    Aihe