Kaiutinelementti

ZippiScrubsta

Löysin 4 ohm vanhan kaiutinelementin. Mitä siihen pitää kytkeä että vois vaikka liittää puhelimeen ja kuunnella musiikkia?

7

103

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdf

      Nyt jäi vähän epäselväksi että haluatko ensisijaisesti sille kaiuttimelle jotain käyttöä vai kuunnella puhelimesta musiikkia? No, puhelimen ja kaiuttimen lisäksi tarvitset vahvistimen eli puhelin kytketään vahvistimeen joka sitten vahvistaa sen äänen kaiuttimelle. Eri asia sitten on että onko tuossa mitään tolkkua kun puhelimille on jo valmiiksi olemassa pilvin pimein valmiita paketteja, esim.
      http://www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/telakointiasemat-ja-mp3-kaiuttimet/IWMABL13E/i-want-it-kannettava-kaiutin-iwmabl13e-musta

    • rosvoroope

      kytke siihen johto.

    • ämyriperseesee

      ekana voisit kokeilla tunkea sen ämyrin perseesees.sit tulee kysymään kytkennästä

    • rosvoroope

      penis

    • jotaintännepäin

      Ohmi määrä on kaikkein ratkaiseva seikka kaiuttimissa sekä kuulokkeissa. Ei edes Verkkokaoppa.com sitä tajua. Myydään kuulokkeita ilman mainintaa ohmimäärästä.
      Ohmi on joko 2, 4, 6, tai 8 ohm. Mitä pienempi on kaiuttimen/kuulokkeiden ohmimäärä sen herkempi se on, eli vahvistimesta saat enemmän Watti-tehoa ulos. Kuulokkeissa alle 4 ohmia, niin voidaan kuunnella iPhone, ym pienistä kannettavista laitteista missä laitteen vahvistustehot ovat pieniä alle tai muutaman W luokkaa (6 tai 8 ohm kuulokkeilla äänenvoimakkuus on siis pieni). Hi-Fi laitteissa (230V) tehot ovat usein suuria ja siellä kajarit ovat usein yli 4 ohm (6 ja 8).

      • sdfsdf

        Voi h...ti, tännekinkö sinä levität tuota väärää tietoasi? Kaiuttimesta tai kuulokkeista saatava teho on silloin optimaalinen silloin kun se on sama kuin vahvistimen lähtöimpedanssi. Ei siis niin että kun laitat vahvistimen perään pienempiohmisen kaiuttimen niin saat enemmän mökää. Tai siis saat sinä mökää aikaan kun saat rikottua sen vahvistimen kun ajat sitä liian pienen impedanssin kaiuttimella.
        Toisekseen, kuulokkeiden impedanssit on ihan jotain muuta luokkaa kuin mainitsemasi 2-8 ohm eli ne menee parista kymmenestä yli kahden sadan.


      • sdfsdf

        Toisaalta: "Ei edes Verkkokaoppa.com sitä tajua. Myydään kuulokkeita ilman mainintaa ohmimäärästä."
        Jos tarkoitat Verkkokaoppa.com:illa Verkkokauppa.com:ia niin pikaisella plarauksella jokaisien kuulokkeiden tuotetiedoissa oli impedanssi mainittu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      203
      3792
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      59
      2379
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2286
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2193
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1521
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      513
      1287
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1261
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1237
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      68
      1129
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      123
      1108
    Aihe