Kaiutinelementti

ZippiScrubsta

Löysin 4 ohm vanhan kaiutinelementin. Mitä siihen pitää kytkeä että vois vaikka liittää puhelimeen ja kuunnella musiikkia?

7

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdf

      Nyt jäi vähän epäselväksi että haluatko ensisijaisesti sille kaiuttimelle jotain käyttöä vai kuunnella puhelimesta musiikkia? No, puhelimen ja kaiuttimen lisäksi tarvitset vahvistimen eli puhelin kytketään vahvistimeen joka sitten vahvistaa sen äänen kaiuttimelle. Eri asia sitten on että onko tuossa mitään tolkkua kun puhelimille on jo valmiiksi olemassa pilvin pimein valmiita paketteja, esim.
      http://www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/telakointiasemat-ja-mp3-kaiuttimet/IWMABL13E/i-want-it-kannettava-kaiutin-iwmabl13e-musta

    • rosvoroope

      kytke siihen johto.

    • ämyriperseesee

      ekana voisit kokeilla tunkea sen ämyrin perseesees.sit tulee kysymään kytkennästä

    • rosvoroope

      penis

    • jotaintännepäin

      Ohmi määrä on kaikkein ratkaiseva seikka kaiuttimissa sekä kuulokkeissa. Ei edes Verkkokaoppa.com sitä tajua. Myydään kuulokkeita ilman mainintaa ohmimäärästä.
      Ohmi on joko 2, 4, 6, tai 8 ohm. Mitä pienempi on kaiuttimen/kuulokkeiden ohmimäärä sen herkempi se on, eli vahvistimesta saat enemmän Watti-tehoa ulos. Kuulokkeissa alle 4 ohmia, niin voidaan kuunnella iPhone, ym pienistä kannettavista laitteista missä laitteen vahvistustehot ovat pieniä alle tai muutaman W luokkaa (6 tai 8 ohm kuulokkeilla äänenvoimakkuus on siis pieni). Hi-Fi laitteissa (230V) tehot ovat usein suuria ja siellä kajarit ovat usein yli 4 ohm (6 ja 8).

      • sdfsdf

        Voi h...ti, tännekinkö sinä levität tuota väärää tietoasi? Kaiuttimesta tai kuulokkeista saatava teho on silloin optimaalinen silloin kun se on sama kuin vahvistimen lähtöimpedanssi. Ei siis niin että kun laitat vahvistimen perään pienempiohmisen kaiuttimen niin saat enemmän mökää. Tai siis saat sinä mökää aikaan kun saat rikottua sen vahvistimen kun ajat sitä liian pienen impedanssin kaiuttimella.
        Toisekseen, kuulokkeiden impedanssit on ihan jotain muuta luokkaa kuin mainitsemasi 2-8 ohm eli ne menee parista kymmenestä yli kahden sadan.


      • sdfsdf

        Toisaalta: "Ei edes Verkkokaoppa.com sitä tajua. Myydään kuulokkeita ilman mainintaa ohmimäärästä."
        Jos tarkoitat Verkkokaoppa.com:illa Verkkokauppa.com:ia niin pikaisella plarauksella jokaisien kuulokkeiden tuotetiedoissa oli impedanssi mainittu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      119
      2744
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2411
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1880
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1807
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      172
      1785
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1586
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1576
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1393
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      388
      1311
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1279
    Aihe