Miksi

ihmettelijä

Ihmetyttää etenkin miespuoliset henkilöt, jotka haukkuvat kumppaninsa maanrakoon, ovat väklivaltaisia ja sanovat mm. että "sinua ei kukaan muu enään huoli". Sitten kun vaimo/tyttöystävä on jättämässä ja lähdössä yhteisestä asunnosta, niin sitten uhkaillaan että "tapan itseni/sinut" jos lähdet.
Luulisi että päästäisi sen "surkean vaimonsa/tyttöystävänsä" lähtemään vapaaehtoisesti jos se niin huono on. Sitten jos toinen pääsee lähtemään, niin pitää vielä häiriköidä hänen uutta ja parempaa elämäänsä. Jos on lapsia, niin kiristää vielä lapsilla. (Sanottakoon että autoin ystävääni em. tilanteessa pääsemään pois, ja onneksi tilanne on rauhoittunut ajan myötä).

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E 65

      Sellaiset miehet tai ylipäänsä ihmiset on ikäviä rottia, usein narsisteja tai psykopaatteja. He ei yleensä muutu, vaan pysyvät epämiellyttävinä.

      • a.p.

        Ja löytävät lähes aina uuden uhrin, joka ei usko mihin meinaa sekaantua vaikka joku varoittaisikin. Tulee mieleen se mainos: jos se kuulostaa liian hyvältä, se ei ole totta.


    • Lähdettävä on

      Tuota kutsutaan henkiseksi väkivallaksi, siinä ei ole mitään järkeä, eikä mitään rajaa, ihan mitä tahansa törkeyttä voidaan käyttää härskisti hyväksi, kunhan se vaan saa aikaan uhrissa henkistä hajoamista.... "hajota ja hallitse" on yksi narsistejen ja muiden luonnevikaisten motto ihan kaikessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      38
      4175
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4002
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2991
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2696
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2443
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2075
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1965
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe