Ihmetyttää etenkin miespuoliset henkilöt, jotka haukkuvat kumppaninsa maanrakoon, ovat väklivaltaisia ja sanovat mm. että "sinua ei kukaan muu enään huoli". Sitten kun vaimo/tyttöystävä on jättämässä ja lähdössä yhteisestä asunnosta, niin sitten uhkaillaan että "tapan itseni/sinut" jos lähdet.
Luulisi että päästäisi sen "surkean vaimonsa/tyttöystävänsä" lähtemään vapaaehtoisesti jos se niin huono on. Sitten jos toinen pääsee lähtemään, niin pitää vielä häiriköidä hänen uutta ja parempaa elämäänsä. Jos on lapsia, niin kiristää vielä lapsilla. (Sanottakoon että autoin ystävääni em. tilanteessa pääsemään pois, ja onneksi tilanne on rauhoittunut ajan myötä).
Miksi
3
137
Vastaukset
- E 65
Sellaiset miehet tai ylipäänsä ihmiset on ikäviä rottia, usein narsisteja tai psykopaatteja. He ei yleensä muutu, vaan pysyvät epämiellyttävinä.
- a.p.
Ja löytävät lähes aina uuden uhrin, joka ei usko mihin meinaa sekaantua vaikka joku varoittaisikin. Tulee mieleen se mainos: jos se kuulostaa liian hyvältä, se ei ole totta.
- Lähdettävä on
Tuota kutsutaan henkiseksi väkivallaksi, siinä ei ole mitään järkeä, eikä mitään rajaa, ihan mitä tahansa törkeyttä voidaan käyttää härskisti hyväksi, kunhan se vaan saa aikaan uhrissa henkistä hajoamista.... "hajota ja hallitse" on yksi narsistejen ja muiden luonnevikaisten motto ihan kaikessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712360En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581031- 1081000
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694