Olin mennä-kesänä AM-kisoissa juoksemassa 60-sarjassa, kun eräs hiukan yli 10-vuotias poika lähestyi ja kysyi yllättäen: "Anteeksi, olisiko siitä kovasti vaivaa jos näyttäisitte minulle missä ollaan...?"
Kun sitten tökkäsin kompassin kulmalla pojan karttaa ja totesin, että " tuossa noin", niin poika jatkoi vielä yhtä kohteliaasti: "Voisitteko vielä kertoa mihin päin minun sitten täytyy mennä...?"
Vielä jälkeenpäinkin olen miettinyt, että siinä sitä vasta oli kohtelias nuorimies, jo yksistään teitittely antoi sen vaikutelman. Toivottavasti kaveri jatkaa tämän mukavan lajin parissa edelleenkin.
Metsässä neuvotaan
3
474
Vastaukset
- ex-suunnistaja
Tuostapa tulikin mieleeni tapahtuma n. kolmen kymmenen vuoden takaa: Iltarastit olivat hankalassa, pienipiirteisessä maastossa ja 1:20 000 kartalla. Sunnistusvaikeuksia oli itse kullakin. Olin tuolloin n. 12-vuotias aloittelija, kun aikuinen mies tuli maastossa vastaan hirveällä tohinalla: "Voitko näyttää missä ollaan?" Näytin paikan, ja varsin keskinkertaisena suunnistajana tunnettu, lähes naapurissa asuva mies paineli menemään kiitosta sanomatta. Eipä aikaakaan jo saman iltana katosin itse suppaviidakkoon, eikä toinen toistaan muistuttavista lampareista ja kumpareista enää ottanut mitään tolkkua.
Mutta kun hätä oli suurin, oli apukin lähellä: Juuri vartti siten auttamani mies juoksi omaa reittiään näköetäisyydelle. Hihkaisin, että "Hei, näytäkö missä ollaan, kun putosin kartalta."
"Ei ehdi." sanoi mies ja häipyi pusikkoon. - kaveriaeijätetä
Kyllä se kuuluu sääntöihin, että kaveria autetaan. Itsekin uhrasin minuutin verran sekunteja, kun kerroin eräälle herrasmiehelle missä ollaan ja varmistin, että mies tietää minne lähteä.
Menetin aikaa, mutta sain hyvän mielen ja kaverin taas kartalle. - casso
Kyllä minäkin olen pysähtynyt näyttämään kartalta sijainnin, jos joku on sitä kysynyt. Jopa Jukolan Viestin 1990 viitos-osuudella joku tuli ja kysyi hengästyneenä sijaintia.
Viime kesänä olin kuntosuunnistuksissa Kouvolan Utin lähellä. Lähtöpaikka (kolmiolla karttaan merkitty) oli ison pellon reunassa. Eräs mies tuli siihen pikkupojan kanssa ja kysyi että missäs sitä ollaan.
- Tässä lähtöpaikallahan me ollaan, vastasin
Mies katsoi karttaansa. Lähtöpaikan pellosta jatkui maasto metsäisen aukeana, ja sen takana oli pelto (metsän suojassa, noin 300 m x 300 m).
Mies kysyi että tuollako muka pitäisi olla pelto.
Kyllähän siellä on, vastasin.
Näinköhän tuolla on, totesi mies, ja lähti kävelemään pojan kanssa kohti peltoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768