Henkinen väkivalta

Särkynyt enkeli

Haluan tuoda julki tämänhetkiset tuntemukset aiheesta henkinen väkivalta.Toivon että kommentoidessanne tätä,pysyisitte asiallisina.No kuitenkin.Itse koen aika ajoin pahinta mahdollista henkistä väkivaltaa.Arvostelua,haukkumista ja syyttelyä.Noiden lisäksi menemisiäni rajoitetaan,syynätään missä viivyn jos aikataulu ei pidä tms.Kuten tänäänkin sain kuulla noita kaikkea,samoin elämässäni oleva ihana ja rakas ihminen joka huolehtinut minusta reilut 4kk. Häntä arvosteltiin myöskin ja itselleni tuli paha olo siitäkin koska näen hänessä paljon hyvää ja hänen luonaan hyvä ja turvallinen olla.Ahdistaa ja kyyneleitä vuodattanut jo tovin..Tämä ei ikinä lopu,tiedän sen.Anteeksipyyntöä ei tule koskaan,ei sillä että enää edes antaisin anteeksi..

5

283

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei, Särkynyt enkeli.

      Surullista luettavaa tuo tilanteesi. On kamalaa joutua tuollaisen kohtelun eteen ja elää kotonaan (siitä kai kerrot) noissa tunnelmissa. Kuka on tuo ihana ihminen, joka on sinusta huolehtinut yli 4kk? Onko puolisosi mustasukkainen? Oletan kirjoituksestasi, että henkinen väkivalta, jota koet, tulee kumppanisi taholta. Toivottavasti sinulla on vimia puolustaa itseäsi, koska tilanne ei saisi jatkua entisellään. Voitko mennä jonkun ulkopulisen luokse juttelemaan asioista, se saattaisi avata uusia näkökulmia tilanteeseen.

      Voimia sinulle,
      Pirkko-pappi

      • Särkynyt enkeli

        Kotoa tulee tämä tilanne,omat vanhempani asialla.Tämä 4 kk elämässäni ollut ihminen mitä ihanin.Tätä kirjoittaessa olen hänen luonaan.Rauhoittaa pelkällä läsnäolollaan.Yöksi pääsen tuttuun kainaloon ja olo turvallinen.


    • oikeatie

      No ilmeisesti olet täysi-ikäinen ja näin ollen vapaa valitsemaan seurasi. Näe sydämelläsi kuka sinua rakastaa ja tukee, ja kuka taas yrittää polkea maahan ja nitistää. Valitse elämä, oma onnesi ja mahdollisuus elää seuraavat 50 (?) vuotta hyödyllistä, henkisesti kutakuinkin tasapainoista elämää.
      Nyt tosiaan ihan itse kykenet valitsemaan. Olet vähän kuin koe-eläin jonka häkin ovi on auki. Jäätkö tuttuihin ahtaisiin ympyröihin häväistäväksi vai lähdetkö etsimään jotakin uutta elämääsi. Lue henkisen kasvun oppaita, ja luota omaan sisäiseen viisauteesi. Kaikki ajatukset tyyppiä "minun velvollisuuteni on..." tai "minulla ei ole oikeutta" voit samantien kummata pois päästäsi.

    • Ainasinkku

      Mikä noita miehiä vaivaa????

    • Jenniina

      Kertoisitko vähän enemmän tilanteestasi? Mikä sinua estää jättämästä noita pahoja ihmisiä omiin oloihinsa? Oletko jotenkin pakotettu olemaan heidän luonaan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      133
      4707
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      75
      2696
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      84
      1715
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      47
      905
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      863
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      72
      855
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe