Golfissa liikaa besserwissereitä

Ääliöt ärsyttää

Miksi golfissa on niin paljon sellaisia pelaajia, jotka koko ajan neuvovat muita tai kehuskelevat omilla suorituksillaan? Mun mielestä toisen pelaajan lyöntitekniikan tai varusteiden kommentoiminen on typerää käytöstä. Yksi oma ryhmänsä ovat sitten sääntöfriikit, jotka viilaavat pilkkua.

Sen pitäisi riittää, että etenee nopeasti kentällä, korjaa jälkensä ja huomioi turvallisuuden. Ainoastaan näistä asioista on mielestäni korrektia huomauttaa, jos huomautettavaa on.

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paradoksi

      No. Besserwisserismi on pätemisen tarvetta. Jos tällainen golfia pelaava henkilö on keski-ikäinen mies, voi olla että hän ei saa arvostusta töissä eikä kotona ja näin ollen yrittää päteä edes jossain. Toinen tyypillinen tapa yrittää saada statusta on haalia kaikenmoista golf-tavaraa. Säälittäväähän se on, isot miehet hakevat hyväksyntää yrittämällä osoittaa tietävänsä ja omistavansa enemmän kuin muut.

      Tällainen käytös johtaa vain enemmän syrjään ajautumiseen, mutta besserwisser ei osaa muuta keinoa. Heihin on syvään juurtunut käyttäytymismalli, jossa heidän pitää päteä.

      Paradoksi. Lopettamalla pätemisen he saisivat suuresti kaipaamaansa hyväksyntää.

    • Zon

      Joka lajiin mahtuu kaikenlaista.

    • Minulle ei tule neuv

      Pelaa välillä jossain kilpailussa, siinä säännöt kieltävät neuvomisen.

      Kyllä ne wisserit omassa seurassa oppii tuntemaan, eikä tarvitse pelata heidän kanssaan.

      Voi myös tylysti todeta" jos haluan neuvoja kysyn niitä pro:lta"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6688
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4008
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3435
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1837
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      28
      1367
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1131
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      909
    Aihe