Yli 10v autot pois liikenteestä

Poistetaan yli 10 vuotta vanhat autot liikenteestä kokonaan (kelpaavat ehkä vielä Venäjän köyhille). Nostetaan yksityisautoilijoiden polttoaineveroa niin paljon, että ne joilla ei ole varaa ajella, jäävät pois liikenteestä.
Näin parannetaan liikenneturvallisuutta ja vähennetään ruuhkia. Onhan selvää, että nuoret kuljettajat, jotka eivät vielä osaa hallita autoa kunnolla, ovat useimmiten myös kaikkein vähävaraisimpia kuljettajia ja ajavat kaikkein hounoimmilla autoilla.
Samalla p-ralli ostoskeskuksien yms. paikkojen ympäristössä ja parkkipaikoilla vähenee ja sitä kautta myös ilmansaasteet.
Nuoriso voi aivan hyvin kulkea linja-autoilla.
111170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mistä vitusta sitä kokemusta muuten saa.
jos tuo toiveesi toteutuu täällä ei liikennöi kuin finnair ja kellä olis siinä vara matkustaa.

Äänestä
  • Kokemusta voi ruveta keräämään sitten, kun on hankkinut sellaisen duunin, josta jää palkkarahoja välttämättömän jälkeen autoiluunkin. Siinä vaiheessa nuoruuden uhovimma on todennäköisesti seestynyt, harkintakykyä on tullut lisää ja elämän arvot muutenkin ovat asettuneet järkevämpään järjestykseen. Eli ihan hyvä ajatus minun mielestäni. Radoilla ja suljetuissa kilpailuissa voisi sitten kaahailla verottomilla polttoaineilla.

    Äänestä

  • tottakai kirjoitti:

    Kokemusta voi ruveta keräämään sitten, kun on hankkinut sellaisen duunin, josta jää palkkarahoja välttämättömän jälkeen autoiluunkin. Siinä vaiheessa nuoruuden uhovimma on todennäköisesti seestynyt, harkintakykyä on tullut lisää ja elämän arvot muutenkin ovat asettuneet järkevämpään järjestykseen. Eli ihan hyvä ajatus minun mielestäni. Radoilla ja suljetuissa kilpailuissa voisi sitten kaahailla verottomilla polttoaineilla.

    Ja matalapalkkaista työtä ei sitten tarvitsisi ottaa vastaan, mikäli työpaikka ei sattuisi sijaitsemaan kävelymatkan päässä / ilmaisten julkisten kulkuneuvojen tavoitettavissa kohtuullisen ajan kuluessa.

    Maailma muuttuu paremmaksi kun sitä yhdessä muutamme.

    Äänestä

HAISTA KUULE HOMOPEDO PITKÄ PASKA.

Äänestä

Vihreät paremminkin lakkauttaa, tai ennemmin kuin kielletään autoilu, sitähän toitottaneen vuosia

Äänestä

Poistetaan oikeus autolla ajoon kaikilta jotka asuvat taajama-alueilla.
Heillä ei ole syytä eikä oikeuttakaan aiheuttaa haittaa taajama-alueitten ulkopuolella asuville.
Taajamissa on julkista liikennettä ja lyhyet etäisyydet. Jalkapatikkaa taikka kick-bikeja liikkumiseen.
Mökille voi lähteä taksilla, tilataksilla jos mäyräkoirat on vietävä taajamasta mökille.
Näin taajamissa asuvien perhe-elämäkin kohentuisi kun pysytään enemmän yhdessä.
Täytynee viedä tämä idea puolueille ohjelmaksi.

Äänestä
  • Toista euroa kilometri taksilla, eikai niillä muut ajele kuin vihreät verorahoilla, sadan kilometrin matka tekee jo 120€

    Äänestä

Kuinkahan sitten tuo mahtaisi onnistua tuo kulekminen saloteillä..Linjurikalusto on nimittäin vanhempaa kuin uskotaankaan..
Kori on uudempi mutta auon runko on vanhempi kuin kori. Ja vanhaa kalustoa on vielä paljon liikkellä.
Samoin voisivat valion rautatietkin alkaa uusimaan junakalustoaan saamaan tahtiin..??

Äänestä

Kymmenvuotiaatkin autot ovat täysin toimivia. Uudemmilla ajaminen on luksusta ja naapureille elvistelemistä. Laitetaan kaikille alle 5v vanhoille autoille 3000 euron vuosittainen luksusvero, sillä uusilla ajavillahan on varaa tuollainen pikkusumma maksaa.

Mielipiteitä?

Äänestä

alkavat pikkuhiljaa rikastua myymällä käytettyjä autoja Suomeen. Pari -kolme vuotta nykymeininkiä ja käytettyjen tuonti Venäjältä on täyttä totta. Virostahan noita jo tuodaankin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bensa-vero korkeammalle kirjoitti:

Poistetaan yli 10 vuotta vanhat autot liikenteestä kokonaan (kelpaavat ehkä vielä Venäjän köyhille). Nostetaan yksityisautoilijoiden polttoaineveroa niin paljon, että ne joilla ei ole varaa ajella, jäävät pois liikenteestä.
Näin parannetaan liikenneturvallisuutta ja vähennetään ruuhkia. Onhan selvää, että nuoret kuljettajat, jotka eivät vielä osaa hallita autoa kunnolla, ovat useimmiten myös kaikkein vähävaraisimpia kuljettajia ja ajavat kaikkein hounoimmilla autoilla.
Samalla p-ralli ostoskeskuksien yms. paikkojen ympäristössä ja parkkipaikoilla vähenee ja sitä kautta myös ilmansaasteet.
Nuoriso voi aivan hyvin kulkea linja-autoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu