Mersu Saksan toiseksi myydyin merkki

mersumies100%

Ovat laatutietoista kansaa ja Euroopan taantuvilla reuna-alueilla kuten Suomessa joudutaan vain ostamaan Skodaa ja Toyotaa, jotka eivät Saksassa mene läheskään niin hyvin kaupaksi kuin Premiumit. Saksa on Euroopan talouden veturi ja kansalaisilla hyvät palkat sekä parhaat autot alla. Kyllä suomalaiset ajelevat yleisesti melko pas-koilla autoilla verrattuna länsimaalaisiin.

http://www.best-selling-cars.com/germany/2014-q3-germany-best-selling-car-brands-models/

11

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mi6

      Samoilla paskoilla näkyy ajavan aika paljon saksalaisetkin.

      • ei pidä paikkaansa

        Johtuu ihan Saksan valtiosta ja verotuksesta.

        Itse ostin vuonna 2008 auton saksasta. Maksoin autosta siellä 13 000€, kun toin Suomeen lätkäisi tulli päälle 5000€ veroja vaikka ALV oli jo maksettu Saksaan.
        Myin kesällä tämän auton 4,5 vuoden käytön jälkeen ja sain siitä vaihdossa 9500€.
        Siis 4,5 vuodessa auton hinta laski vain 3500€ joka on reilusti alle tonni vuodessa, ei paha. Mutta kun lasketaan nuo verot mukaan, niin todellinen arvonlasku onkin yli kaksi tonnia vuodessa. Ei sekään paha.

        Tuontiauto tuli maksamaan minulle siis 13000 5000=18 000€ ja vastaavat autot Suomessa silloin maksoi reilusti päälle 20 000€, kalleimmat jopa 30 000€.
        On aivan järkyttävä se ero mitä Suomi-poika maksaa autoilustaan enemmän. Vika ei ole palkoissa tai etäisyyksissä, vika on Suomen valtiossa. Autojen hinnat on käsittämättömän korkeita. Jopa kolminkertaisia hintoja !


    • uittomannet sulaa

      Halvoilla uusilla tai ikivanhoilla mannelaveteilla.

    • halipusit

      Sä oot iiihaana lutuinen halihali pusipusi-puppeli. Olisi ihana käpertyä uneen mersun takapenkille, rauhoittavia työn ääniä ja työkalujen kilinää kuunnellen. Ja herätä paineilmavääntimen pärinään. Sehän merkitsee renkaan kiinnitystä. Kohta pääsemme ilta-ajelulle tunnelmallisen öljysavun seuratessa perässä.

    • Kumma juttu?

      On se kumma kun saksalaiset ostaa Made in Germany autoja.

    • ei mitenkään kummaa

      "On se kumma kun saksalaiset ostaa Made in Germany autoja."

      Siksi Suomalaistenkin pitäisi ostaa Suomalaisia tuotteita mahdollisimman paljon, niin työttömiä olisi huomattavasti vähemmän, kuin mitä nyt on.

      • kustaan omaan nilkka

        niinpä, mutta nämäpä ostavatkin nettikaupoista ja kurjuus vaan lisääntyy.


    • turbo saabi

      suomessssa ei oo mitää ostamisen arvosta ikinä valmistetukaan. mul oli yks Nokian puhelin pentuna mut se oli ihan surkea. Samsungilla ja muilla paremmilla mennään eteenpäin.

      saksalaiset autot on ihan hyviä, mut joo tosi ihmeellistä että siel ostetaan niitä?!?!?!?!

      Porscheakin myydää näköjään 1% kaikista autoista, aika hyvin

    • ei mitenkään kummaa

      "suomessssa ei oo mitää ostamisen arvosta ikinä valmistetukaan"

      Tiedätkös poika polo millä sinunkin koulunkäyntisi rahoitetaan, vaikka minun puolesta saisitkin jäädä ilman koulutusta, tai maksaa sen itse, jos kykenet.
      Suomi nimisen valtion tuloilla, joita se saa viennistä ulkomaille.
      Joku ulkomailla on siis erimieltä kanssasi siitä, ettei täällä valmisteta sinun mukaan mitään ostettavaksi kelpaavaa.

      • "merkkiä" olla pitää

        brändikiima sokaisee teinin täysin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe