Miehet on narsisteja

Ei uskalla ketään tavata kun miehet on sekopäitä naristeja.
18274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Naristinpa hyvinkin:)

Äänestä

Heh, joku just tällä tai sitten tuolla "tapasimme suomi24:ssä" listasi naistyyppejä, ja yksi oli tämä, joka sanoi kaikkien miesten olevan narsisteja. Ettet vain yritä suinkaan provosoida. ;)

Itselleni ei ole kohdalle osunut, netissä eikä livessä. Siis toki aina joskus jossain joku, mutta en ole ihastunut tai edes treffannut sellaista. Lienee auttamassa se seikka, että elin lapsuuteni narsistisia piirteitä omaavan isän kanssa, joten haistan jo kaukaa.

Äänestä

"Ei uskalla ketään tavata kun miehet on sekopäitä naristeja."

Yksinkertaista! älä tapaa sitten.

Äänestä
  • Eivät kaikki ole. Uutta vain putkeen, jos sellaisen tapaa.

    Äänestä

Toki eivät kaikki ole. On tarjolla myös yksinäisiä vassyköitä, jotka joko säikäyttävät iilimatomaisella pikainnolla tai flegmaattis-depressiivisiä keskivartalon rakentajia, jotka eivät kuukausiin-vuosiinkaan osaa päättää, uskaltaisivatko suhdetta rakentaa vai ei.
Ja rutiköyhiä moniongelmaisia, jotka mielellään muuttaisivat luoksesi pikaisesti.
Että valinnanvaraa on runsaasti meille naisille (hymiö).

Äänestä

Narsismista en tiedä, mutta naisissa on ainakin valtavan paljon henkisesti epätasapainoisia. Tunnetilat ja mielipiteet vaihtelevat nollasta sataan ja idästä länteen täysin varoittamatta. Asioista ei osata keskustella, vaan jos jokainen yksityiskohta suhteessa ei mene prikulleen naisen päässä olevan ennakkokäsikirjoituksen mukaisesti, tulee hepuli. Ja miehessä on vikaa. Kaikessa muussa on vikaa, kun se ei taivu naisen päänsisäiseen malliin. Mukavana bonuksena voi olla vielä pinttynyt tapa hoitaa kaikki keskustelut huutamalla ja jatkuva draaman hakeminen tyhjänpäiväisistä asioista, koska muuten ei ilmeisesti koe elävänsä tai jotain. Tämä voi tietysti olla edellisistä paskasuhteista opittua, mutta nainen ei osaa enää muuta tapaa toimia suhteessa ja pitää kaikkia tulevia miehiä syyllisenä asioihin, jotka ovat juontuneet puhtaasti hänen omista surkeista miesvalinnoistaan aiemmin. Sellaista.

Äänestä

On kyllä huvittavaa, kun ensin pyydetään ja halutaan tutustua.. Sitten kun kertoo naisille rehellisesti itsestään ja elämästään ja leimataan "tarrautuvaksi iilimadoksi" ja lopetetaan yhteydenpito sanomatta mitään. Itsellä meni maku hyvin nopeasti touhuun tuon takia ja onneksi siirryin "metsästykseen" tosielämässä. Se taitaa on naisten biologisessa rakenteessakin, että rauhallinen ja huomioiva mies ei herätä mitään intohimon tunteita. Ihmetyttää vain, että miksi naiset sitten etsivät seuraa netistä, sieltä todennäköisesti löytyykin vain sellaisia miehiä joilla on vaikeuksia saada naista arkisissa piireissä..

Äänestä
  • No. Olitko turhan innokas vai mistä tarrautuva iilimato nimitys voisi johtua? Ei se varmaan ihan turhasta tule??

    Äänestä

  • Ounounou kirjoitti:

    No. Olitko turhan innokas vai mistä tarrautuva iilimato nimitys voisi johtua? Ei se varmaan ihan turhasta tule??

    Se tulee siitä, että nainen ei ole tositarkoituksella liikkeellä. Silloin on helppo leimata kaikki parisuhdetta oikeasti etsivät miehet iilimadoiksi, läheisriippuvaisiksi, ripustautujiksi ym. jotta niistä pääsee hyvällä tekosyyllä eroon ja voi huolettomasti jatkaa sinkkuutta ja valittaa ettei miehiä löydy.

    Äänestä

Niin, sitä tämäkin nainen ihmettelee että miksi minä olen etsinyt seuraa netistä. Tilapäinen mielenhäiriö tms.

Äänestä

narsistia / teja - vain muutaman erittäin itsekkään. kuten yllä eräällä itsellä sama kokemus, ex esimies...

tuo narsisti sanan viljely alkaa ärsyttämään ainakin itseäni kun sellaisen alaisuudessa joutui reilu kolme vuotta työskentelemään ennenkuin johto puuttui tilanteeseen. sekin tapahtui vasta kun kyseisen esimiehen alaiset alkoivat fyysisesti ja henkisesti reakoimaan huonoon oloon - kukin tavallaan. se mistä tiedän että kyseisestä asiasta on virallinen lääkärin lausunto on se että kyseinen esimies tuli meille mesoamaan "hänen savustamisestaan, mustamaalaamisestaan jne..." lähtiessään vielä raivosi kyseisestä väärästä lääkärinlausumasta - joihin syyllisiä oltiin tietenkin vain ja ainoastaan me - kiittämättömät ja kateelliset alaiset... jne - puistattaa vielä viiden vuoden päästäkin kyseinen kohtaus.

Äänestä

Tiedän minäkin mikä se todellinen narsismi on ja erttäin harvoihin olen törmännyt mutta esim. naispuolinen työ"kaverini" on osaa manipuloida ja vetelee oikeista naruista ja oma esimieheni ei uskalla puutttua asiaan kun pelkää häntä ja osaa oikeissa paikoissa vetää sitä naiseuttaan esille krokotiilin kyynelillä.

Tämä nykyinen muotivillitys miehiä narsisteiksi leimaavista jutuis alkaa tympiä.

Se että naisethan hakee hyvän itsetunnon omaavia miehiä ja kun on eräällä laillla johtavassakin asemassa työelämässä niin sisältäähän se eräällä tavalla pikkasen narsistisuutta ja onko se sitten täysin väärin?

Se että parisuhteidenkin erotilanteissa miehet heti leimataan narsisteiksi kun kaikki ei menekkään tämän naisen pillin mukaan vaan pitää puoliaan lasten asioitakin päätettäessä niin sekö miehessä tekee narsistin?

Tämäkin aloitus oli niitä typerimpiä ja leimaavia kun miehet eivät lähde jopa treffeille!!!
Kyllä moni mies vaistoaa ap:n kaltaisen negatiivisenkin ajatusmaailmankin ettei lähde aikaansa kuluttamaan treffeille.

Äänestä

miehet on nars...... sanoi nainen nars......

Äänestä

Älä sitten valita ja yleistä.

Äänestä

MINÄ YMMÄRRÄN SINUA

Äänestä

on kokemuksi suomalaisista ja ulkomaalaisista miehista.Olen sinkkuna ihan huvin vuoksi kokeillut niin sitä kui tätä.Lopputulos vuosia varrella voin kertoo että suomalaisesaa miehessa on narsisti piirteitä tosi vähään.Ulkomaalaisissa voin kertoo että kaikilla see narsisti luonne.Olen itsekseen mietinyt että mistä see johtu että näin on.Ei ole muuta keksinyt vain sen että paljot ulkomaalaiset tulee tähään maahan nii huonoista olosuhdeistä.Heti jonkun kanssa naimisiin väkisin ja edelliset oireet hoitamata ja avioliitto onkelmat kaupaan päälle.Kukaa tästä tervenä pysyy.Ei tarkoita muslimeja neitä ei koskee tikullakaan ainakin minä.

Äänestä

Koko narsisti-käsite on aika ongelmallinen. Siihen on ympätty kaikenlaista rasittavaa, itsekästä ja sietämätöntä käyttäytymistä ja asennetta johon varmasti jokainen jossain määrin joskus sortuu. Ja todella, se että asiat ei mene oman mielen mukaan ja tulee toisen kanssa erimielisyyttä EI tarkoita sitä että toinen olisi "narsisti".

Äänestä

Päijät-Hämeessä yks narsistinen mies etsii taas uutta uhriaan.. Varokaa, käyttää surutta hyväkseen ihan kaikkea... ei omaa omaatuntoa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nainen täällä kirjoitti:

Ei uskalla ketään tavata kun miehet on sekopäitä naristeja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu