Kuntajakoselvitys?

Asukki Torniosta!

Kovimpa näyttää olevan salaista tuo uusi kuntakoselvitys. Elokuun ensimäinen päivä alkanut ja vuodenvaihteeseen mennessä pitäis olla selvitykset valmiina. Julkisuuteen, siis kuntalaisille joita selvitys koskee ei mitään tietoa annettu. Olen kysellyt torniolaisilta valtuutetuilta asiane etenemisestä, mutta he ovat ilmeisesti tehneet valan että että heilä ei ole oiketta asiasta hiiskuakkaan. Kyllä nyt pitäis ensi töikseen panna Ruotsalainen ja Mäkitalo pikaisesti vaihtoon. Epä uskois että eletään kakstuhatta kymmenluvun puoliväliä. Edellinen kuntajakoselvittäjä sentäs uskalsi järjestää kuntalaisten kuulemistilaiksuuksiakin. Siis pyytäkää Ruotsalainen ja Mäkitalo ministeriöltä että teidät vapautettais välittömästi tehtävästä joihin teidän taidoillanne ei tehtävää voi hoitaa!

9

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yle perämeri "Kemissä jäänyt rattijuoppoja jo 200 eli enemmän kuin koko viime vuonna yhteensä.

      Torniossa rattijuopumuksia on kirjattu alle 50 eli vajaa neljännes Kemin määrästä. " ja "Kemissä poliisin tietoon tuli tammi- ja syyskuun välisenä aikana lähes 3200 rikosta, mikä on yli kolmannes enemmän kuin Torniossa." Niin että eikö yhteen vaan : D

      • Luprye

        Siksihän niitä rattijuoppoja on niin vähän torniossa kun ne hampit on muuttant kemiin


    • ewjtwo

      Liitytään ylitornion kans kimppaan, siellä ei ole talous kuralla vielä.

    • Late Lapista.

      Mitä iloa siitä on jos 4-5 köyhää kuntaa liittyy yhteen? eihän siitä tule kuin yksi hele vetin iso köyhä kunta ! säästöäkään ei tule koska joutilaaksi jäävillä virkamiehillä on 5 vuoden irtisanomis suoja! Sitten kun 4,5 vuoden päästä isoon ja köyhään kuntaan liitetään jälleen yksi köyhä kunta, jatkuu joutilaiden irtisanomis suoja jälleen 5 vuotta ! ne ovat nämä poliittiset pellemme selustansa tuirvanneet! AINA !
      Ennen vanhaan hyvään aikaan poliittiset luotto ukot hoitivat kansalaisten yhteisiä asioita, nykyisin ne hoitavat yhteiset rahahamme omiin taskuihinsa ! VALITETTAVASTI !

      Late Lapista.




      Late Lapista.

    • Antti kauppakeskukse

      Tornio on velkaantunut viimeisen kolmen vuoden aikana niin paljon ettei yksikään lähikunta asukkaineen halua tulla maksamaan meidän torniolaiseten kulutus juhalan jälki laskua.

    • talousjohtaja2014

      Anteeksi, Torniolla velkaa on JO NYT enemmän kuin Kemillä. Tutustupas kaupunkimme tilinpäätökseen ja taseeseen, kiitos.

    • Kemin ja Tornion tilinpäätökset 2013.Kemi lainakanta 79,4M.Tornio 55,5M.Että se siitä !

      • Että se siitä...

        Konsernilainat 2013 tilinpäätöksessä

        Kemi 164513164€
        Tornio 151236296€

        Kemillä siis velkaa 13,3 miljoonaa enemmän, kuin Torniolla.


    • Yhtä kaikki! Talousjohtaja on niitä kuuluisia Upsalan ekonoomeja : D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      254
      7132
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3726
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3071
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2758
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      6
      2645
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      41
      2393
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      42
      2143
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      62
      1889
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1801
    Aihe