Kuinka käsivaihteisella autolla (1.4l) kannattaa vaihtaa kiihdytettäessä lähdöstä, jos haluaa säästää bensassa? Melko reippaasti ja nopeasti vaihtaen niin, että saavutetaan melko pian suurin vaihde? Vai laiskan miehen taktiikalla hitaasti edeten? Itse noudatan ensimmäistä tapaa. Vaihdan ykkösen melkein heti kakkoselle ja muutkin suht. nopeasti. Kuitenkaan yrittäen mitään kiihdytysennätystä?
Bensan säästäminen?
6
233
Vastaukset
- ile D-4D
Kaiva esiin moottorisi teho-/vääntökäyrästö seka ominaiskulutuskäyrästö. Kiihdytä aina suurimman väännön alueella, jonka puolivälistä löytyy kutakuinkin pienimmän ominaiskulutuksen alue. Ja kaasu melkein pohjassa. Ahdetussa dieselmoottorissa minimikulutus saavutetaan noin 80%:n kuormitusasteella.
Harva muuten osaa noin ripeästi kiihdyttää. Ja jos vääntöalue riittää, voi jonkin vaihteen jättää välistä pois, mutta ei saa päästää kierroksia alle maksimivääntöalueen. Omassa autossani tuo vääntöalue on 1800-3000 kierrosta, mikä vastaa kolmosella 40-80 km/h nopeutta..- ajotietokone
>>> "Kiihdytä aina suurimman väännön alueella"
Ei ole enää oikein yleispätevä neuvo kun 16-venttiiliset koneet nostivat kierroksia. Toimivampi (minun mielestäni) on vaihtaa isommalle sitä mukaa kuin kone jaksaa vääntää jolloin konetta kuormitetaan paremmalla hyötysuhteella, eli ei osakuormituksella. Isompi vaihde kiertää muutenkin vähemmän kuljettuun matkaan nähden.
Etenkin japanilaissa (ei turboa) huippuvääntö voi olla kierroksilla 4400, ja se on samalla jo tehoaluetta, ei enää pelkkää vääntöä. Ja noiden kierrosten käyttö aiheuttaa helposti jarruttelun tarvetta.
Mitä kovempi kiihdytys sen korkeampi hetkellinen kulutus. Eikä ylämäkeen kannata kiihdyttää, vaan vasta sen jälkeen.
Tarkoittaako tuo siis, että kiihdytetään yllättävän ripeästi, korkeilla kierroksilla? Ei niin, että heti vaihdetaan alhaisilla kierroksilla suuremmalle vaihteelle?
- BMW Kusipää
Kaikkein halvinta kun et kiihdytä lainkaan - annat auton nököttää pihassa... ;)
- ile D-4D
Oletan, että autosi on bensiinikäyttöinen, tai pitäisihän se jo lukea ketjun nimestä. Jos turbo, niin paras alue jossain 1500-3000 ja jos vapari, niin 2000-3500. Vaihdetaan sellaisella kierrosalueella, joka ei ylitä ylärajaa ja suuremmalle vaihdettavalla vaihteella kierrosluku tulee olla kiihdytyksen jatkuessa yli alarajan. Ja kaasu 3/4-osa asennossa kiihdytyksen aikana.
BMW-asiantuntija on oikessa siinä, että kiihdytyksiä pitää välttää ja jarrua käyttää vain törmäyksen estämiseksi. Ennakoi, hyödynnä vapaarullausta(risteyksiintulot, alamäet) ja aja tasakaasulla isolla vaihteella pienillä kierroksilla ja jos on pakko vähentää nopeutta, niin tee jarrutus hallitusti vain moottorilla.
Kokemus on osoittanut, että moni osaa viime hetken kiihdytyksen ja jarrutuksen, mutta harva lähtee liikkeelle riittävän nopeasti (=taloudellisesti).- D 4 superD
Kyllä skodien kyykytyksessä joutuu käyttämään vähän enemmin kierroksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2355494- 1962797
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss602128Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa201718- 681613
- 1381365
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1081336Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1671319- 871242
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091224