Oletko oikeasti hyödyllinen työnantajallesi

Muiden mielestä sank

Rupesin tässä miettimään nyt kun on viisi markkaa täynnä, että kuinka monta vuotta työelämästäni olen oikeasti ollut hyödyllinen työnantajalleni. Tulin siihen lopputulokseen, että puolitoista vuotta. Se oli silloin 90-luvun alussa kun firma olisi mennyt nurin ellei uutta tuotetta olisi saatu nopeasti markkinoille. Meitä oli sellainen parikymmentä jannua jotka pistettiin silloin kaikki peliin suunniteltiin laite mitä oikeasti myytiin hyvin.

On ollut todella merkillistä huomata, että kaiken muun ajan olen joko opetellut uusia hommia tai sitten vaan puuhastellut jotain mistä ei ole koskaan tullut mitään. Osaan olla aika vakuuttava, varsinkin työhaastatteluissa ja cv:ni näyttää hyvältä koska olen ollut monessa arvostetussa hommassa mutta mutta en tosiaan ole saanut paljon mitään oikeasti aikaiseksi. Kumma juttu miten sitä voi elämässä näinkin pärjätä.

8

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mouthfullofit

      Paskanjauhajat pärjäävät, sen tietää jokainen.

    • Pelikato

      Hieno kuulla! Itse olen myös Hannu Hanhena ajautunut työelämässä tuurilla hyville palkoille koulutukseen nähden. En saa mitään aikaiseksi koska ei kiinnosta, mutta jotenkin päivät ja vuodet menee. Menetetty vapaa-aika harmittaa tietenkin.

      Onhan se tietenkin hyvä että meillä on työelämä ja yhteiskunta jossa ei syrjäydytä liian helposti vaan suojatöitä riittää. Ja eihän se lopulta ole tärkeää onko yksilö tuottava vaan se että liike-elämä pyörii ja raha liikkuu.

    • imnotfinnanymore

      Tää on itseasiassa nykyaikaa; kaikki aika menee kaikenlaisen turhan osoittamiseen, byrokratiaan ja kehityskeskusteluihin. Ihmisten oikeat ideat ja luovuus on torpedoitu jo ajat sitten. Kuulema nimenomaan Suomessa on tämä nerouden ja luovuuden torpedointi vahvoilla.
      Ei voi sano kuin sorge! Onneksi en asu enää suomessa.
      Jatkakaa.

    • oman elämän sankari

      Homman nimi on tämä nykypäivänä et ole minkään arvoinen työnantajallesi saahan se kauniita höpistä totuus on toinen näin se vaan on ei muuta kun vithuun koko työelämästä kukaan itseensä kunnioittava ei moisessa paskassa ryve

    • kilometrejä takana

      "On ollut todella merkillistä huomata, että kaiken muun ajan olen joko opetellut uusia hommia tai sitten vaan puuhastellut jotain mistä ei ole koskaan tullut mitään."

      Tavallinen sorvin ääressä työnsä tehnyt ei voi sanoa samaa. Tuo alku menee kyllä noin eli olen opetellut koko ajan uusia hommia, mutta sitten olen aina niitä hommia myös tehnyt käytännössä.

      En silti epäile, että mitä korkeammalle hierarkiassa noustaan, sitä todennäköisemmin tuo esittämäsi pitää paikkansa ja sieltä löytyy tavallaan turhaa porukkaa.

    • hanttityössä

      Itse ainakin yritän olla mahdollisimman vähän hyödyksi työnantajalleni, inhottava ajatus että minulla tehtäisiin voittoa, yritän ainakin minimoida sen.

    • jkhkjhk

      Ihan kiva... Te Hannu Hanhet. Minä olen kai se Aku Ankka... Tai siltä ainakin tuntuu. Yritän kehittää itseäni, opiskelin jatkotutkinnonkin. Ja koko ajan tietty töissä, paitsi välillä opintovapaalla. Mutta en siis työttömänä, millä voisi olla negatiivinen vaikutus.

      Silti... Ei meinaa irtoa nykyisen koulutukseni mukaisia hommia. Mun työnantajani ei kai usko muhun, vaikka mulla olisi paljon uutta tietoa. Ehkä en osaa olla niin vakuuttava.

    • lkfjsdkgjsdklgjdl

      Tällä surkealla palkalla kysyn mieluummin että onko tästä työstä hyötyä minulle... kun miettii tätä paskaduunia niin eipä tule oikein mitään positiivista mieleen. Käyn töissä vain siksi että ei ole muutakaan toimeentulon mallia luotu tähän yhteiskuntaan eikä nykyään löydy vaihtoehtoisiakaan töitä mutta kun kaikki vaan kallistuu koko ajan mutta palkka ei nouse milloinkaan niin jossain vaiheessa kyllä otan loparit ja pistän hanskat tiskiin ja heitän moraalinkin metsään kun rehellisyys ja rehtiys tarkoittaa nykyään sitä että on vain röyhkeiden ja häikäilemättömien paskapäiden vedätettävissä, mitään muuta arvoa sillä ei ole.
      Ihan sama olisi vaikka ryöstää kauppa, ei sillä ole mitään väliä kun kauppakin ryöstää hinnoissa niin viimeisen päälle asiakkaita kuin mahdollista...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      2178
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1618
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1274
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1179
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      959
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      945
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      903
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      113
      872
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      866
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      846
    Aihe