NOPEASTI APUA hiusten värjäykseen!!

Pikkusiskoni tuli kampaajalta kotiin itkien.
Hän olisi halunnut vaaleanruskeat hiukset, mutta kampaaja käsitti siskoni toiveen väärin, ja laittoi päähän tummanruskean värin.

Voimmeko heti huomenna värjätä kotona vaaleammalla ruskealla päälle, vai pitäisikö odottaa?
Sisko haluaisi värjätä nuo heti, koska hän ei yhtään tykkää niistä :(
7120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hiusväriä on ihan turha laittaa tummanruskean värin päälle. Ei näy missään, mutta kuluttaa vain hiusta.

Todennäköisesti se nykyinen väri siitä ainakin haalistuu, kun pesee. Jos välttämättä haluaa vaaleamman, niin mars uudestaan kampaajalle. Vaaleammaksi värjääminen kannattaa jättää ammattilaisille.

Äänestä
  • Ei ole rahaa käydä uudestaan kampaajalla.
    Jos se menisikin niin, että saisi rahat takaisin kampaajan epäammattimaisuuden takia, niin minä itse marssisin sinne sisään ja vaatisin siskolleni rahat takaisin.

    Äänestä

Sanoisin, että(vaikka oliivi tai rypsi) öljyä vaan päähän ja pitkä vaikutusaika, toistetaan muutamasti.

Myöskin syväpuhdistava shampoo piiitkällä vaikutusajalla (2h) saattaa autaa (toistetaan monta kertaa).

Ehkä väri vähän haalenee näillä, ja päälle voi sitten tehdä raitoja värinpoistoaineella ja lisäillä niitä pikku hiljaa kunnes väri on siedettävä.

Äänestä
  • Ei tässä nyt mitään blondia tosiaankaan olla hakemassa vaan toffeen sävyistä vaaleanruskeaa!
    Värinpoisto on ehdoton ei, niin kampaajalla kuin kaupankin väreillä.
    Siskoni hiukset kärsivät jo tuosta kampaajakäynnistä niin paljon, ettei meistä kumpikaan halua vaurioittaa niitä yhtään enempää.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ei tässä nyt mitään blondia tosiaankaan olla hakemassa vaan toffeen sävyistä vaaleanruskeaa!
    Värinpoisto on ehdoton ei, niin kampaajalla kuin kaupankin väreillä.
    Siskoni hiukset kärsivät jo tuosta kampaajakäynnistä niin paljon, ettei meistä kumpikaan halua vaurioittaa niitä yhtään enempää.

    Äläpä äksyile. Väriä kun ei saa pois kuin poistamalla sen, tai koittamalla kuluttaa sitä (esim) syväputsarilla ja öljyllä. Ei siinä tuommoinen asenne auta. Ja raidat on ihan eri asia kuin kokoblondaus.

    Äänestä

Ikävä kyllä vaaleampaa väriä ei saa millään muulla kuin vaalennuksella. :D Varsinkaan hiukseen, joka on jo värjätty. Ja kampaajalle voi valittaa 2 viikon sisällä ja useimmiten työ korjataan ilmaiseksi.

Äänestä

sitruunalla saa vaalennettua :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua nyt heti kirjoitti:

Pikkusiskoni tuli kampaajalta kotiin itkien.
Hän olisi halunnut vaaleanruskeat hiukset, mutta kampaaja käsitti siskoni toiveen väärin, ja laittoi päähän tummanruskean värin.

Voimmeko heti huomenna värjätä kotona vaaleammalla ruskealla päälle, vai pitäisikö odottaa?
Sisko haluaisi värjätä nuo heti, koska hän ei yhtään tykkää niistä :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu