Moikka! haluaisin tietää mistä tunnistaa hyvän proteiini patukan ,eli minkälainen sokerin , hiilihydraattien ja proteiinin määrä patukkaa kohden :O ?
proteiinipatukat
7
168
Vastaukset
- protskupatzku
Patukan koosta tietenkin riippuen 20-30 grammaa proteiinia per patukka ja hiilaria vähintään yhtä paljon. Kannattaa myös kattoo mikä osa hiilareista on sokeria (yleensä mainittu ravintoarvotaulukossa), sillä tietenkin mitä vähemmän sen parempi. Kannattaa myös välttää patukoita joissa e-ainelista on kilometrien pituinen.
- wqfgqg
Itse yritän aina katsoa että protskupatukan hiilari/prostku suhde on max 50/50. Mielummin niinpäin että protskua enemmän. muutenhan se menee karkkipatukaksi.
Ja juu kuten edellä mainittiin niin myös hyvä katsoa että mistä ne hiilarit koostuu, onko ne pelkästään sokereita vai esim polyoleja.- protskupatzku
No totta toikin mutta lihastenkasvatusmielessä hiilareita tarvii jopa enemmän kun protskua et on tarpeeks energiaa, jos ei oo ni sit energia menee protskuista eikä sitä sit riitä lihasten kasvuun.
- patukkameis
Hyvässä protskupatukassa on pituutta noin 17-19 senttiä. Se on kova ja paksu ja erittäin innokas luovuttamaan proteiininsa juuri sinulle. Se tykkää siitä, kun imet ja nuolet proteiinia ja lopulta se antaa sen 40-60 grammaan hyvälaatuista proteiinia suoraan suuhun.
- protskupatzku
Erittäin hauskaa
- patukkameis
Eikö olekin.
- pooplö90878h
protskupatukkasta kannattaa katsoa, että on mahdollisimman vähän sokeria. Ne yleensä sisältää paljon sokeria!! Ihmettelen niiden käyttöä, koska protskuakin todella vähän. Premmin saisi protskua jostakin ruuasta.
Itsekin haluaisin löytää hyvän terveellisen protskupatukan, jolla voisin korvata esim yhden aterian, jos olen esim reissun päällä enkä kerkeä syödä ruokaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733