Tuolla jossain ketjussa oli termi "oikea mies", kertokaapas palstan naiset millainen se sitten tarkalleen on? Minulla on semmoinen käsitys että se teidän mielestä on semmoinen joka naisessa pitää hyvinä asioina:
- Ikää
- Elämänkokemusta (lähinnä useat sekstailukumppanit)
- Ylipainoa
- Yksinhuoltajuutta
Nuo nyt ainakin niin minusta tuossa on vähän ristiriita siinä että kun te haluatte "oikean miehen" niin jos hän nyt sitten noita em. asioita tavoittelee niin eikös hän ole sitten vähän liiankin helppo ja mahdollisesti altis pettämisiin kun niitä mieleisiä naisia on pilvin pimein, luulisi että "oikea nainen" haluaisi mieluummin semmoisen miehen joka pitää häntä ainutlaatuisena eikä juoksisi suunnilleen jokaisen naisen perässä.
- Ikää
- Elämänkokemusta (lähinnä useat sekstailukumppanit)
- Ylipainoa
- Yksinhuoltajuutta
Nuo nyt ainakin niin minusta tuossa on vähän ristiriita siinä että kun te haluatte "oikean miehen" niin jos hän nyt sitten noita em. asioita tavoittelee niin eikös hän ole sitten vähän liiankin helppo ja mahdollisesti altis pettämisiin kun niitä mieleisiä naisia on pilvin pimein, luulisi että "oikea nainen" haluaisi mieluummin semmoisen miehen joka pitää häntä ainutlaatuisena eikä juoksisi suunnilleen jokaisen naisen perässä.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nyt ei taas avaudu tämä avaus. Pitäisi kai vähintään tietää, mihin keskusteluun/kommentteihin tässä viitataan.
Minulle Oikea Mies on kyllä sellainen, joka nimenomaan pitää minua ainutlaatuisena ja osoittaa sen.
(Ihan pikkuisen head-over-heels olen tällä hetkellä...;)
"Minulle Oikea Mies on kyllä sellainen, joka nimenomaan pitää minua ainutlaatuisena ja osoittaa sen."
Noin minäkin asian näkisin että noinhan sen pitää olla niin miksi ihmeessä sitten miehellä ei saisi koskaan olla mitään odotuksia sen "oikean naisen" suhteen vaan se on aina naisten mielestä negatiivista jos haluaa semmoisen jota voisi pitää ainutlaatuisena ja jolle sen voisi myös osoittaa, se kun on vähän valheellistakin jos esittää pitävänsä ainutlaatuisena semmoista naista joita sopii kolmetoista tusinaan.
Oikea mies osaa tehdä päätöksiä ja valintoja, osaa asettaa päämääriä ja tekee työtä niiden eteen ja sitoutuu. En tarkoita välttämättä naiseen, mutta hlevetti johonkin! Ajelehtiminen ja epämääräinen ahdistus on perseestä, oli nainen taikka mies.
Entäs sitten jos sen miehen päätös, päämäärä ja valinta on olla sitoutumatta kunnolla siihen ko, naiseen ja tekee töitä löytääkseen muita "oikeita naisia" niin eikös se ole oikeastaan vielä enemmän päämäärätietoista kuin pysähtyminen?
Teoriassa kyllä. Kuitenkin kyselytutkimus on paljastanut, että suomalaisen miehen mielestä eroottisin tuoksu on tuoreen kanelipullan tuoksu, ja se kertookin kaiken mitä ihmisen tarvitsee tietää suomalaisesta miehestä. Päämääristä ja monista naisista jnejne
Tuo on kyllä ihan totta, tuoretta kanelipullaa ei kyllä ikinä saa taarpeekseen ja se onkin tosiaan ihmeellistä miksi nykynaiset ei osaa sillä houkutella miehiä pysyviin parisuhteisiin, se mikä toimi mummolla toimisi kyllä nykyäänkin kun ne vaan leipoisi sitä 50-luvun tuoksuista pullaa :)
Tuossa uusi idea seurakunnille. Kirkothan järjestää noita sinkkuiltoja ja pikadeittejä, parempi olisi järjestää korvapuusti-iltoja. Naiset leipoisivat ja miehet sitten valitsisivat, että kenen pulla on paras.
kelpaa miehelle se ei paras pullakin jos vaan leipuri on mukava ja kiltti ja leipoo rakkaudella sydämmestään sellaisen haluaa vaimoksi ja leipurilla vain pelkkä essu peppu paljaana jolle saa antaa peppu hierontaa
No niinpä, suosio olisi kyllä taattu ja jos siihen kylkiäisiksi leipoisivat vielä pieniä ja sieviä karjalanpiirakoita joiden malli perimätiedon mukaan on kertonut myös leipojastaan oleellisen niin jopa alkaisi kelpaamaan sinkkunaiset pidempiinkin suhteisiin iha´n eri lailla kuin baarimenoista. sitä odotellessa nyt täytyy kuitenkin toivotella hyvää yötä & kauniita unia :)
Niin no tuossa on erilaista koulukuntaa, voidellaanko munalla vai ei.
Minä juon nyt kahvia. Mutta nuku sinä, makeita unia! Kuin muillekin jotka kokee tarvetta tuohon inhimilliseen toimintoon.
Sellainen, joka seisoo sanojensa takana. Ottaa vastuun tekemisistään ja sanomisistaan.
Arvostaa naistaan.
On reilu ja rehti.
Siinä nyt muutama...
Niin mutta eikös se juurikin ole sanojensa takana seisomista kun kertoo reilusti ja rehdisti millaisen naisen oikeasti haluaa ja jota voisi arvostaa mutta sitten naiset väittää ettei ole "oikea mies" kun se haluaminen on eri kuin mitä ne naiset edustaa.
Pimppalooran kanssa aika samoilla linjoilla, nämä tämän päivän umpikierot kusettajat eivät ole miehiä kuin sukupuolielimensä puolesta.
Eikös se Oikea mies on juuri silloin minulle tai toiselle naiselle se oikea, kun mies pitää minusta ja sellaisenaan kuin olen. Ei se mies ole se minulle oikea, jos minä en kelpaa hänelle.
Mielestäni sellainen joka ei anna periksi, joka hoitaa hommat loppuun asti, joka osaa arvostaa itseään ja toisia sekä hyväksyä omat heikkoutensa ja vahvuutensa yksilönä. Jos vielä sattuu olemaan sivistynyt, avarakatseinen ja ennen kaikkea suvaitsevainen EUROOPPALAINEN MIES niin siitä tietenkin plussaa.
En tiedä mihin keskusteluun tässä viitattiin, mutta ihan oikeastiko tässä määritellään "oikeaa miestä"? Pyydän anteeksi tosikkouttani, mutta koen tämän samanlaisena kuin pyydettäisiin määrittelemään "oikea ihminen", "oikea elämä", "oikea nainen", "oikea lapsi".... eiköhän nuo kaikki ole yhtä lailla "oikeita", ihan ilman reunaehtoja. Voi jösses sentään.
Onko stringin naru huonosti?
Ei hierrä, kiitos vaan kysymästä. Ehkä hippusen hiertää se, ettei väsytä ja huomenna on aikainen herätys. Mutta siitäkin selviän kyllä :)
hiertääkö sinua jokin?
Aloittaja taitaa kuitenkin jollain tavalla tajuta tuon "oikeuden", mutta luonteensa mukaisesti tahalteen jankkaa joutessaan ja joutavia aiheen vierestä.
Hänen määrätietoisuutensa on tainnut johtaa siihen, että aikoo jämähtää ikisinkuksi kun sitä oikeaa ja odotuksia vastaavaa naista ei vaan löydy.
Mutta kuka mitenkin.
Oikea mies ottaa vastuun itsestään ja elämästään. Oikean miehen elämässä ei siis ole sijaa katkeruudelle tai naisvihalle tai vihalle ylipäätään, koska hän ymmärtää olevansa itse vastuussa omasta elämästään, ei naiset, ei feministit, ei poliitikot, eikä valtio, vaan mies itse. Oikea mies myös ymmärtää, että vaikka biologia määrää, että suurin osa miehistä kiinnostuu tietyn tyyppisistä naisista, voi olla kohteliaasti hiljaa, eikä tarvitse haukkua ketään. Oikea mies ei saa nautintoa tai iloa pahan mielen tuottamisesta. Oikea mies on jotakin, josta te palstamiehet ette tiedä mitään.
Oletkos ikinä tullut ajatelleeksi sitä että jos olisi oikeanlaisia naisia sitten olisi myös noita kuvailemiasi oikeita miehiäkin enemmän kun ei olisi sijaa katkeruudelle tai naisvihalle.
No me olemme hyvin pahoillamme, että emme kaikki ole kaunottaria ja vielä ikäännymmekin. Joo, olet kyllä oikeassa, ihan oma syymmehän se on. ?!?!?!
Ja katkeruus ja naisviha on vain ja ainoastaan itsestä lähtöisin! Maailmassa on ihmisiä, joille on tapahtunut oikeasti hirveitä asioita, mutta ei heistäkään mitään katkeroituneita ruikuttajia tule! Teidän tyyppiset miehet valittaisivat aina, vaikka saisitte mitä, te olette sellaisia luonteeltanne. Josta päästään takaisin siihen termiin Oikea Mies.
semmone kuka suostuu asuun metsän keskel pienes mökis