Terve
Perjantaina näin televisiosta (jotain hyvää sekin värkki saa aikaan) varjoliitoa, ja ajattelin että olisi kiva kokeilla kyseistä lajia. Eli:
Mistähän mahtaisi löytyä kyseiseen otsikkoon liittyvää materiaalia: Miten paljon maksaa, mistä saisi ostettua liitovarjoja, millainen on hyvä liitovarjo aloittelialle?
Vastaukset voi lähettää myös [email protected]
Jos joku yst. sielu kehtaa vastata, olen erittäin kiitollinen.
varjoliito/liitovarjo
10
8109
Vastaukset
- Jone
Hakusanalla Varjoliito löytyy aika paljon tietoa em. lajista.
Sitä voi myös harrastaa moottoroituna ja lentoon voi lähteä lähes mistä tahansa. - Jone
Ai niin...
Eka täytyy käydä kurssit (n. 1000 euroo) ja uudet vapaaliidon varusteet maksaa n. 3500 euroo. Hyviä käytettyjä saa tonnilla.
Tsekkaa saittia www.paramoottori.fi ja www.ilmailuliitto.fi
niistä saa hyvän käsityksen lajista. - tkamaxim
onko liitovarjokursseja?
- lentäjän isä
Minusta luonnon omin voimin lentäminen ilman moottoreita on jotain saavuttamisen arvoista. Varjoliito on juurikin tätä parhaimmillaan. Myös moottoroidusta varjoliidosta kiinnostuneet käyvät ensin peruskurssin.
Näitä kursseja järjestää varjoliitokeskus ry. Lisää tietoa lajista, vaatimuksista ja koulutusohjelmasta löytyy www.varjoliitokeskus.fi - pilotti
lentäjän isä kirjoitti:
Minusta luonnon omin voimin lentäminen ilman moottoreita on jotain saavuttamisen arvoista. Varjoliito on juurikin tätä parhaimmillaan. Myös moottoroidusta varjoliidosta kiinnostuneet käyvät ensin peruskurssin.
Näitä kursseja järjestää varjoliitokeskus ry. Lisää tietoa lajista, vaatimuksista ja koulutusohjelmasta löytyy www.varjoliitokeskus.fi--> Google --> varjoliito..
Pitäisi löytyä tietoa tarpeeksi. Saat tiedot missä kukin järjestää kursseja milläkin hinnoilla jne.. - kiinnostunut molemmista
pilotti kirjoitti:
--> Google --> varjoliito..
Pitäisi löytyä tietoa tarpeeksi. Saat tiedot missä kukin järjestää kursseja milläkin hinnoilla jne..Kuinkas paljon lajeilla on yhteistä? Jos käy laskuvarjokurssit, joutuuko silti käymään samat varjoliitokurssit? Itseäni kun kiinnostaisi molemmat: Varjoliitämisen vapaus liitää mihin huvittaa ja toisaalta taas laskuvarjourheilun vauhdikkuus.
- sanompahan vain
kiinnostunut molemmista kirjoitti:
Kuinkas paljon lajeilla on yhteistä? Jos käy laskuvarjokurssit, joutuuko silti käymään samat varjoliitokurssit? Itseäni kun kiinnostaisi molemmat: Varjoliitämisen vapaus liitää mihin huvittaa ja toisaalta taas laskuvarjourheilun vauhdikkuus.
Täysin eri lajit. Eivät juuri tue toisiaan.
- sanonpahan vain että
Luulen että lajeilla on paljon yhteistä vaikka lajeissa on myös eroavaisuuksia.
- H:K
pystuiskö ihmisen pakkaamaan liitovarjon mukana samaan pakettiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57873- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol73621