Ihmispelko APUA

Fatamy

Oon nuori naisenalku ja oon pituudeltani 168cm ja painoltani 64kg
Tavotteena olis saada laihdutettua puolessa vuodessa itteni 10kg kevyemmäksi ( oikeastaan painolla ei ole niinkään väliä, vaan sillä että olis timmi maha.) haluasin timmin mahan missä vatsalihasten ns. ulkoreunat erottuisivat? :D jos tajusitte... :D En halua että kaikki vatsalihakseni erottuis selvästi, vaan semmonen kiva välimaasto


MUTTA ITSE ASIAAN

En voi saada sellaista upeaa kroppaa jonka haluan JOS EN MENE SALILLE.
Mutta en voi mennä....
Ihmispelko.
Mitä teen? Antakaa vinkkejä ja jotain rohkaisua

10

329

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnieemeli

      Sun ehkä kannattais vaan rohkeasti mennä.. Mulla myös samoja pelkoja tai sitten ylitsepääsemätöntä ujoutta... Yhdessä työpaikassa jouduin jatkuvasti olemaan tekemisissä asiakkaistten kanssa (ei myyntityö), pari-kolme viikkoa meni kun olin ihan kun kotisohvalla olisin ollut.. Joten rohkeasti vaan, ihmismieli tottuu :)

      • fatamyagain

        juu ei kai se auta :D on niin monta vuotta jahkaillu tän laihduttamisen kans.


    • 1+1

      Voi olla ettei onnistu tuollainen kehon muokkaus joihinkin ihannemittoihin, vaikka menisi minne salille ilman vähäisintäkään pelkoa. Jos valokuvista olet tuollaisia keskivartaloita nähnyt, niin ne ovat ehkä kuvankäsittelyn tulosta, myös valaistusta on mietitty tarkkaan.
      Kiinnitä huomiota ravintoon, ruokailurytmiin ja lisää aerobista liikuntaa.

    • n19

      Itsellä on sama homma, salille en ole ainakaan toistaiseksi uskaltautunut. Hanki tanko ja levypainot käsipainot kotiin. Ihan kätevä ratkaisu, jos ei halua salille mennä. Niillä pääsee jo ihan hyvin alkuun.

    • joku jannu

      Mikäli hommaat ne vehkeet kotiisi, et ikinä tule pääsemään ongelmastasi eroon.

      Olisiko järkevämpää yrittää käsitellä asiaa, voipi olla pidemmän päälle aika henkisesti rankkaa elää tuollaisen kanssa.

      Mikäli et halua tehdä asialle mitään, unohda tämä ,se on SUN elämä ei kenenkään muun. Mieti mitä haluat.

    • 1+4

      kyllä sä timmin vatsan ja laihdutettua saat ihan ilman saliakin. Youtubesta löytyy ihan tehokkaita treenausliikkeitä joka lähtöön.

      Sen sijaan tuohon sosiaalisten tilanteiden kammoon ei auta yhtään se, että pakoilet kaikenlaisia tilanteita. Paras lääke siihen on, että alat pikkuhiljaa totutella tilanteisiin, mitkä aiheuttaa sulle sitä kammoa. Vatsalihakset tai niiden puuttuminen on aivan pienen pieni juttu tuohon sosiaalisten tilanteiden kammoon verrattuna.

      • röllö

        Salille ei tartte tulla tolla mahalla ja jos tuut niin nauretaan sut ulos. Vuodenvaihteesa muutenkin kaikki läskit tulee salille pyörimään ja kova homma saada ne pysymään poissa. Hirveitä röllöjä. Siis pysy poissa salilta ja mene vaikka vesijuoksuun, sielläne muut röllöm as hat jo on


      • Hahahahhhyl
        röllö kirjoitti:

        Salille ei tartte tulla tolla mahalla ja jos tuut niin nauretaan sut ulos. Vuodenvaihteesa muutenkin kaikki läskit tulee salille pyörimään ja kova homma saada ne pysymään poissa. Hirveitä röllöjä. Siis pysy poissa salilta ja mene vaikka vesijuoksuun, sielläne muut röllöm as hat jo on

        Salillahan kannattaakin alkaa käymään sit vasta kun on jo huippukunnossa , :D hahaha huutonaurua! Mutta hei sinä ihmispelkoinen senkun menet salille ei siellä kukaan kahtele alentavasti tai mtn. Keskityt vaan omaa treeniin ja annat muiden olla! Tsemppiä!


      • lonelyiron
        Hahahahhhyl kirjoitti:

        Salillahan kannattaakin alkaa käymään sit vasta kun on jo huippukunnossa , :D hahaha huutonaurua! Mutta hei sinä ihmispelkoinen senkun menet salille ei siellä kukaan kahtele alentavasti tai mtn. Keskityt vaan omaa treeniin ja annat muiden olla! Tsemppiä!

        Nimenomaan näin. Tottakai uusi tyyppi bongataan, mut se on sitten siinä. Itse voit keskittyä ihan vain treenaamiseen, tekemään liikkeet oikein, jännittämään ja rentouttamaan juuri ne oikeat lihakset. Jos oikeasti haluat tuloksia, niin ei siinä ehdi miettiä muita ihmisiä, keskittyy vaan treenaamaan. Pikkuhiljaa totut siihen, että ympärillä touhuaa muitakin tyyppejä ja arkuuskin unohtuu. Hyvä siitä tulee :)


    • pepepe-peloton

      Minä voitin ihmispelkoni tutustumalla ensiksi itseeni. Ennen säikähdin itseäni jo peilistä, puhumattakaan että olisin voinut katsoa minusta otettuja videoita.

      Rohkaistun kuitenkin pimeessä kammarissani katsomaan itseäni peilistä, hymyilemään ja "näkemään itseni kauniina". Sitten aloin videoimaan tekemisiäni ja puhettani. Huomasin monia maneereja, jotka olen karsinut pois ja sain myös hyvän ryhdin. Aloin myös kuntoilemaan ulkona ja sittemmin myös kuntosalilla.

      Nykyään en pelkää kameraa tai ihmisjoukkoa. Hankkiuduin vielä pelkojani kiusatakseni myyntityöhön. Nykyään olen toimitusjohtaja, jossa joudun vetämään palavereita ja kokouksia. Eikä "pelota" enään pientä virettä enempää.

      Näin jälkiviisaana voin todeta, että kaikkein suurimmat pelkoni olivat pääni sisällä, jotka eivät olleet realistisia. Kuvittelin vain aina kaiken menevän pieleen. Lopulta hyppäsin tuntemattomaan, eikä ne asiat mennytkään pieleen??! Nyt ei maailmani kaatuisi vaikka jokin menisikin pieleen, ehkä kevyt hymy tai nauru ja virheestä opiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      29
      1111
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      978
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      36
      877
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      839
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      816
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      622
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      606
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    10. 42
      599
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      586
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      522
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      508
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      117
      498
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. 39
      433
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe