Takasin kotiin?

Au pair

Eli olen ollut tasan viisi viikkoa au pairina Keski-Euroopassa. Perheen kanssa on nyt pari viime viikkoa alkanut tökkimään ja pahasti.
Ensinnäkin minulla on vain yksi vapaapäivä (la), vaikka alussa luvattiin muuta. Arkisin teen töitä noin 6-7 tuntia ja sunnuntaina noin 5 tuntia.
Lasten kanssa on vaikeaa tulla toimeen. Täällä kaksi poikaa, jotka lyö, potkii, puree, sylkee... Ei tottele mitään kieltoja tai usko yhtään mitään mitä sanon. Tuntuu myös usein, että lapset ei halua viettää aikaa kanssani.
Vanhempienkin kanssa on tullut jo joitain erimielisyyksiä ja muutaman kerran perheen äiti on vain yhtäkkiä alkanut huutamaan minulle jostain.
En ole kotiutunut yhtään ja koti-ikäväkin on hirvittävän suuri. Ei ole yhtään luontevaa olla tämän perheen kanssa tms.
Tykkään kylläkin kaupungista paljon ja olen saanut yllättävän paljon kavereita niin paikallisita kuin muista au paireistakin. Tuntuu vaan siltä, että perheen kanssa ei mene niin hyvin kuin pitäisi. Olisi myös kiva käydä jossain muussa kaupungissa tai kylässä matkailemassa, mutta koska olen vain yhden päivän viikossa vapaalla niin haluaisin silloin rentoutua ja nähdä täällä asuvia kavereita.
Olen siis miettinyt kotiin lähtöä ja haluaisin tietää, että mitä te muut olette mieltä tästä? :)

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samasjamasolin

      Mulla oli sama juttu vähän aikaa sitten ja päätin lopettaa työt, mikä oli ehdottomasti mun kannalta paras asia. En mä viitsinyt alkaa kituen jäämään jos olosuhteet on huonot. Siinä asiassa on ihan ok olla vähän itsekäs mun mielestä. Ja aupaireja on niin paljon et varmasti löytävät toisen, kannattaa ajoissa vaan sanoa ja yrittää puhua asiasta. Muista sanoo että sulla on myös koti-ikävä ja aupaireilu ei ehkä ollut vaan sua varten:) onnee!

    • vaihda perhettä!

      Taitaa olla vika perheessä eikä sinussa. Jos ei viihdy perheessä, on mahdotonta kotiutua ja olla ikävöimättä kotia. Sinulle olisi paras vaihtoehto etsiä uusi perhe. Suomalainen tai puoli-suomalainen perhe on helpompi kotiutumisen, viihtymisen ja arjen sujuvuuden kannalta.
      Au paireja ja perheitä on koko ajan paljon markkinoilla. Olin itse samankaltaisessa tilanteessa. Minulla oli uusi perhe jo valmiina, kun sovimme perheen kanssa, että lähden. Heilläkin oli parin päivän päästä jo uusi tyttö varmistunut, en tiedä olivatko hekin jo etukäteen etsineet seuraavan. Osasivat varmaan odottaa, että lähden ennemmin tai myöhemmin, sillä olin kertonut, etten viihdy ja he sanoivat päin naamaa, etteivät ole tehneet eivätkä aiokaan tehdä mitään auttaakseen minua viihtymään. Ilmeisesti heitä ei kiinnostanut, että "perheenjäsen" on onneton ja itkee silmät päästään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe