KIELLETÄÄN NASTARENKAIDEN KÄYTTÖ !!!..

Tänään 13 JA nastat ne märällä tiellä tekee taas uria, joita ei ole valtion vara korjata
Saksassakin on talvella lunta ja siellä on täyskielto ja hyvin pärjäävät...
Jos pelkäät ja et osaa ajaa kitkarenkaillakaan....aja talvi bussilla...
Jos on liukasta niin on nastoillakin, huhu kertoo että talvella on ajettu kolareita nastarenkaillakin....
893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sinähän tietenkin vaihdat aina aamuisin keliin sopivat renkaat.
Voinet myös kertoa Saksassa käytetyn maantiesuolan määrän.

Kuinkahan kitkoillasi pärjäisit ellei nastoilla rikottaisi jäätä. Suola ei sulata alle -6°C. Ei edes Saksassa.

Äänestä
  • Melkeimpä toivoisin Suomen Valtion kaikessa viisaudessaan ja teiden säästämiskampanja mielessä toteuttavan ap: ehdotuksen; Kieletään välittömästi kaikki nastarenkaat! Kaikille pelkät kitkarenkaat. Ai että, sitten kun pelti kolisisi ja ikävät tilastot nousisi raketinlailla, tulisi ehkä perspektiiviä näihin idioottimaisiin teiden säästämis ja ilmastonsaastutamis keskusteluihin.

    Ehkä se olisi vain niin että Ikä Oppia Kaikki!

    Äänestä

Aletaanko teille sitten levittää valtavat määrät suolaa kuten Saksassa. Eipä sekään mitään luontoystävällistä ole.

Äänestä

"siellä on täyskielto"

Onko saksassa talvirengaspakko...

Suomessa on...

Äänestä
  • Turkulaiset amikset hiljaa!

    Äänestä

Jos aloittaja olisi käynyt joskus ruotsilaivaa kauepna, niin tietäsi kuinka hankalat Suomen kelit voivat olla verrattuina esim. tuohon Saksaan.

Äänestä

Suurin osa osaa edes suuntavilkkua käyttää, se siitä pärjäämisestä.

Mutta kielletään vaan, vaikka siirtymäkausi 5 vuotta.

Kyllä vakuutusmaksut tulee nousemaan ja paljon.
Peräänajoja tulee varmasti aika lailla enemmän, siinä kärsijänä on vielä ns syytön osapuoli.

Äänestä

Se on sitten taas se vuodenaika, että tämä kitkahörhö jättää lääkärin määräämät lääkkeet ottamatta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KitKat x4 kirjoitti:

Tänään 13 JA nastat ne märällä tiellä tekee taas uria, joita ei ole valtion vara korjata
Saksassakin on talvella lunta ja siellä on täyskielto ja hyvin pärjäävät...
Jos pelkäät ja et osaa ajaa kitkarenkaillakaan....aja talvi bussilla...
Jos on liukasta niin on nastoillakin, huhu kertoo että talvella on ajettu kolareita nastarenkaillakin....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu