Matematiikan opettaja

Juokseeko nainen karkuun kuullessaan että olen matematiikan opettaja? Millaisia ajatuksia se herättää naisessa?
92772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mä ainakaan en juoksis karkuun, pikemminkin päinvastoin ;)

Äänestä

Juokseeko nainen karkuun jos sanoo että on insinööri tai insinööri opiskelija?

Äänestä
  • Riippuu siitä, että oletko tyypillinen insinööri, vain kiinnostava insinööri. Eli ei insinöörin titteli ole eduksi, eikä haitaksi, vaan se, mitä tittelin takana on. Jos olet hauska insinööri, niin sitten olet ja se hauskuus vetää, jos olet tylsä, niin sehän on tietysti insinööriyden vikaa...

    Äänestä

  • Teekkarithan ovat mitä hauskinta poeukkaa. Ainakin omasta mielestään. Mielestämme.. ;)

    Äänestä

En ole nainen kyllä, mutta ainakin itse olen sitä mieltä, että älykkyys on seksikästä.

Äänestä

...kuullut, että matematiikan opettaja olisi ammattina ollut haitaksi, jos ei sen kummemmin hyödyksikään. :) Minulle se ainakin on ammatti siinä missä muutkin.

Tarkemmin ajatellen: Minulle matikan opettajasta tulee tältä istumalta mieleen (en ole asiaa aiemmin pohtinut), että mies luultavasti on "normaali" kahdeksasta neljään -tyyppi ja luultavasti kohtuullisen kärsivällinen ihminen, jos ei täyttä vauhtia suunnittele alan vaihtoa. Molemmat ominaisuudet sopisivat minulle hyvin. :) Ja matematiikkahan vaatii tietynlaista loogista ajattelua, joten voisin hyvin olettaa, että matikan opella olisi myös minulle sopiva logiikka. :)

En muuten vapailla päivilläni sattunut törmäämään opettajaihmisiin - ja nykyisin törmään vain lasteni opettajiin, joiden kanssa keskustelen täysin eri tarkoituksessa kuin iskemismielessä. ;)

Äänestä

tulee mieleen lämmin ja ihmisläheinen mies, ei uraohjus-tyyppi.

Äänestä

Niin, exäni tosiaan oli matematiikan opettaja, ja siitä suhteesta ei paljon muuta jäänyt mieleen kuin se, että hän toi aina työn kotiin ja sitä työtä (kokeiden korjailua yms) kesti yömyöhään. Eikä sitten iloa riittänyt makuuhuoneen puolellakaan kun työ vei miehestä kaiken mehun.
Romantiikankaan päälle ei ymmärtänyt mitään.
TYLSÂ MIES!!

Vaihdoin taatusti parempaan: tanskalaiseen tummaan ja tuliseen (tulta riittää makkarissa), romanttiseen, lämminsydämiseen ja seksikkääseen (insinööriin). ;)

Tosin minäkin uskon, että persoona ei ole ammatissa kiinni, kaikissa ammateissa varmasti hiippailee monenmoista tyyppiä. :D

Äänestä

Ei millään pahalla, mutta: jos mies on matematiikanopettaja/insinööri/whatever, niin ei siinä mitään, mutta jos hän ammattinsa kerrottuaan aloittaa pitkän puolustuspuheen tyyliin "emmä silti oo mikään nörtti, nyt sä varmaan luulet et mä oon ihan luuseri..." niin se on, paitsi rasittavaa, merkki huonosta itsetunnosta joka ei koskaan ole viehättävää. Eli pää pystyyn ja tsemppiä, ei se ammatista ole kiinni!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jups kirjoitti:

Juokseeko nainen karkuun kuullessaan että olen matematiikan opettaja? Millaisia ajatuksia se herättää naisessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu