Te kaikki, jotka ootte vähähilarisella dieetillä(Atkins), olkaa varovaisia! Uusimmassa HYmyssä oli juttu, jos kerrottiin, et se voi aiheuttaa esim osteoporoosia, eli varsinkin naisille se voi olla hiukan vaarallinen!!!
Atkins on vaarallinen!!!
mie
131833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hymy se on tähänkin asti ollut maamme luotettavin lääketieteellinen julkaisu.
Kiitos huolenpidostasi.
Itse ole Atkins-alkaja, mutta oman lääkärini valvonnassa ja kuukausittain verikokeissa käyvä, joissa seurataan erityisesti veren kolesteroliarvoja. Atkinsissa ja KAIKISSA muissakin on olemassa vaaransa, JOS tekee mitä sattuu, eikä esim. huolehdi omasta vitamiini-ja hivenainetasapainostaan.
Kokeile Seiskaa, siellähän on myös lääketieteellinen palsta, ellen ihan väärin muista.
Kannattaa jostakin katsella pari viikkoa sitten tullut prisma jossa atkinsin dieettiä tutkittiin. Lopputuloksena oli, että dieetillä ollut henkilö ei kuluttanut enempää energiaa kuin normaali henkilö. Tähänhän tämän dieetin logiikka perustuu. Elimistö kuluttaisi enemmän energiaa koska se ei saa hiilihydraatteja(ketoosi). Ketoosissa ollut henkilö kulutti 22 kaloria enemmän eli ei mitään mikä vaikuttaisi laihduttamiseen.
Se taasen mikä vaikutti laihduttamiseen oli seikka, että atkinsin dieetillä olleet henkilöt söivät itse asiassa vähemmän kuin normaalisti ja täten eivät saaneet samaa energia määrää kuin ennen. Lopputulos oli siis haluttu mutta jos perustelut miksi ihmiset laihtuvat atkinsilla ovat noin päin honkia niin kuinka samojen ihmisten vakuutteluihin sen vaarattomuudesta voi uskoa?
Miettikääpä sitä :)
dokumentti tuli katsottua.
Myös johtopäätökset tulivat tutuiksi. Kokeile itse syödä lautasellinen pastaa ja katso, kuinka nälkä lähtee ja kuinka pitkäksi ajaksi?
"Kokeile itse syödä lautasellinen pastaa ja katso, kuinka nälkä lähtee ja kuinka pitkäksi ajaksi?"
Pasta on huono vaihtoehto liharuoalle. Se (siis pasta) kuuluisi vetää vessasta alas ja valita täysipainoista ravintoa tilalle. Eli kokojyväruis, kaura, ohra jne. Nälkä lähtee näillä turvallisesti.
mutta pastaa tunnutaan palvovan eräänkin monikansallisen yrityksen laihdutusohjelmassa...
..eräässä dieetissä tunnutaan palvovan rasvaa ;)
Rasvaa ei palvota, mutta sen käyttö on ok.
Atkinsin sijaan esim. suomalaiseen makuun sopivampi voisi olla Heikkilä...
...pastaakaan palvota. Sepä se pointti olikin ;)
Vilkasepa huviksesi maagisten Painonvartijoiden pisteläpyskää, yllättävästi suosivat esim. nuudeleita jne hiilihydraattipommeja...
Sulta jäi mun pointti tajuamatta. Pientä klisheillä leikkimistä, juu sii ;)
Olenko ryhtynyt hiilarinatsiksi :x
Atkinsin dietti on vaarallinen, Liikalihavuus on vaarallinen. Your choice, you're going to die :P