Sony Walkman NWZ-B172/BC-1 pieni mp3-soitin tuli hankittua juoksulenkkejä varten mutta ääni on kovimmallakin asetuksella ja AVLS-rajoitin pois päältä aseteltuna ihan liian hiljainen ulkona kuunneltavaksi. Luin noissa walkmaneissä olevan vielä lisäksi joku EU-säännös SPS-äänen rajoitin jota ei saisi asetuksilla pois mutta jollain salaisilla ohjelmointitempuilla onnistuisi. Tietääkö joku?
Vastaukset 5
- dsgfgdfsgsdfgd
En tiedä tuosta SPS:stä mutta kokeile semmoisia kunnolla korvan sisään meneviä nappikuulokkeita. Ne tulee syvemmälle korvaan ja eristää samalla ulkoista ääntä.
Lisäksi voi laittaa bass boostin päälle ja ruuvata eq:sta kaikkea isommalle.- hiljainen
Soittimen mukana tulleet kuulokkeet auttoivat, oli ensin vahingossa toiset samannäköiset. Bassoa tuli lisää ja vähän ääntäkin, mutta täysillä joutuu aina pitämään.
- tinittääköjo
Sulla on ilmeisesti jo kuulovaurio.
- ohmiateilllle
Kuulokkeiden ohmi määrä pitää olla 2 ohm luokkaa jolloin tehoa (ääntä) saadaan enemmäm laitteesta ulos. Mitä korkeampi ohmi määrä sen pienempi äänen max ulostulovoimakkuus.
- sdfsdf
Just...mistähän sinä tuommoisen tiedon olet tempaissut? Kuulokkeiden impedanssi (eli hieman oikoen ohmimäärä) on äänenvoimakkuuden suhteen ideaalinen silloin kun se on sama kuin vahvistimen lähtöimpedanssi. Ns. kannettavilla laitteilla se impedanssi on yleensä sitä 32 ohmin luokkaa jollaisia suurin osa nykyään myytäviä kuulokkeitakin on mutta sitten verkkosähkökäyttöisillä laitteilla se voi olla korkeampikin eli yli 100 ohmia. Jos laittaa korkeaimpedanssiset hifikuulokkeet pieni-impedanssiseen mp3-soittimeen ja ihmettelee kun niistä ei kuulukaan kovin hyvin saa harhakäsityksen että suuri-impedanssisien voimakkuus olisi heikompi kun kyse on vain näiden kahden yhteensopivuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4191841- 1481192
- 901131
- 671103
- 1101098
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku164931- 96767
- 45701
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50689En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57664