Urheilenko liikaa vai sopivasti?

Js.s.

Ma: kahvakuulatreeni kaikille lihaksille, hyötyliikunnat (1-3h), ja 40 min. ripeä kävelylenkki
Ti: HIIT crossing tunti 30 min., 2 x 30 min. hölkkälenkki, vatsalihaksia, hyötyliikunnat
Ke: 30 min. hölkkä, hyötyliikunnat
To: Kahvakuulatreeni kaikille lihaksille, hyötyliikunnat, 30 min. hölkkä
Pe: lepopäivä, hyötyliikunnat
La: 45 min. crossing tunti, hyötyliikunnat
Su: 50 min. ripeä kävelylenkki, 45 min. hölkkä, hyötyliikunnat

19v nainen, normaalipaino.. haluaisin lisätä mutta mulle sanotaan että tämä on jo liikaa?

5

234

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Max Wallenberg

      Taitanee riippua mm kahvakuulatreenin rankkuudesta ja kestosta, hyötyliikunnan sisällöstä, pohjakunnostasi sekä tavoitteistasi onko tuo liikaa. Epäilen että ei ole - ainskaan jos et ole päätynyt ylikuntoon tai kärsi esim. Hormonaalisista häiriöistä (esim kuukautisten pois jäänti).
      Jos hyvältä tuntuu niin jatka vain : koirat haukkuu mutta karavaani kulkee...
      Treenisi Monipuolistaminen kylläkään ei mielestäni olisi pahitteeksi. Myös lepo ja ravinto kuntoon!!!

    • ylikunto pyh

      No ei ole yhtään liikaa. Jos ylikuntoon haluat, niin pitää treenata aika paljon enemmän, tosin pitää ottaa huomioon ettei pelkkä harrastustreeni siihen vaikuta. Esim jos on stressiä töistä, kotitöitä, lapsia.. Riippuu myös minkälaista duunia tekee ja pystyykö nukkuu päikkärit ja yöt hyvin ja syömään hyvin. Itse treenaan joka päivä punttia (2 jakoista), joten koko keho tulee treenattua 3,5krt viikossa ja treenaan aika kovaa, vielä puntin lisäksi treenaan muuta joinakin päivinä, eikä ole ylikunnosta tietoakaan, syön hyvin, nukun hyvin yöt ja vielä usein nukun päikkäritkin. Työni on osa-aikaista (vain muutama tunti viikossa), joten ei ole työstressiä, eikä ole lapsia, eikä hirveästi kavereitakaa, eikä naapureita, eikä mitään muutakaan, kun asun maalla, vaimo on, mutta hän asuu 10 000km päässä, joten hyvät on välit, joten aikaa on hyvin treenata ja käydä kylillä salilla joka on melkein ilmainen.

    • 18+19

      Aikaa treeneille voisi lisätä, ne ei täytä ainakaan minun pt:ni ohjeita.

    • out of burn out

      Tosi yksilöllistä, mikä on liikaa ja mikä sopivasti. Lihaksethan palautuvat aika hyvin ja nopeasti sun iässä, mutta hermoston palautuminen vie aina enemmän aikaa. Hermostollista kuormitusta on myös opiskelu, huolet, kaikki muu stressi. Uni ja lepo ovat vähintään yhtä tärkeitä kehityksen kannalta kuin ravinto, ja riittävän kova ja laadukas treenaaminen. Kaikissa kolmessa laatu korvaa määrän.

      Itse treenasin n 1,5 vuotta viittä punttitreeniä viikossa, siihen päälle aerobiset ja hyötyliikunnat, opiskelin ja kävin osa-aikatyössä samaan aikaan, ennen kuin alkoi tulla ylikuntoa enteileviä merkkejä. Ja ikää on päälle 40v. Ensimmäiset merkit olivat kohonnut leposyke, unihäiriöt, ruokahaluttomuus, jne. Nuo kaikki viittaavat hermostolliseen ylikuormitukseen, tulevaan ylikuntoon. Kehitystä tulosten valossa vielä tapahtui, mutta lihakset olivat eri tavalla väsyneet, kuin aiemmin. Ainoa keino välttää ylikunto oli vähentää treenaamista toistaiseksi. Kerran viikkoon sali: koko kropan kevyempi treeni. Aerobinen juoksusta kävelyksi ja metsälenkeiksi. Hyötyliikunnassa vain pakolliset. Lisää kaloreita ja ravintoaineita, enemmän lepäilyä, tilapäisen tilanteen tiedostaminen ja hyväksyminen - ei siitä stressaaminen. Tavoite ja päämäärä edelleen sama, vain yksi mutka tiehen lisää ja tilanteesta oppiminen. Lähes kolmen kuukauden 'löysäilyn' jälkeen taas rautojen kimppuun n 5 kiloa painavampana. Tällä hetkellä treenaan 3x viikossa aerobiset ja hyötyliikunnat, opiskelu ja työt. Kehitys teki harppauksen eteenpäin; 20-30% lisää maksimi sarjapainoihin ja lihasta lisää. Uni maistuu, samoin opiskelu ja työt. Olo on rentoutunut ja vireä.

      Nuorempana jaksaa, kehittyy ja palautuu paremmin kuin keski-iässä, mutta tietyt lainalaisuudet eivät muutu. Treeni-lepo-ravinto. Kehittyminen vaatii muutosta, sen voi tehdä olosuhteiden pakosta, tai omasta aloitteesta ennen pakkoa. Kuuntele kroppaasi ja mieltäsi ja satsaa laatuun. Hyviä treenejä ja tuloksia!

      • Anonyymi

        Kun sattuu niveliin ja lihaksistoon, treenaat juuri sopivasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe