Oletko koskaan myymälävarastanut?

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194938702714/artikkeli/suomen kauppojen havikki euroopan suurin yllattava paljastus kuka vie valista.html
15123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Teen sitä jatkuvasti. Olen tehnyt jo yli kymmenen vuotta ja en ikinä lopeta. Siinä säästää valtavasti rahaa. Kotona on arkkupakastin, jonne heitän ruoat.
Vitamiinit ja lisäravinteet maksavat paljon. Samoin kaikki muu mitä tarvitsee. Ainoa mitä en varasta on "vaikeat kohteet" kuten elektroniikka, huonekalut ja jotkut vaatteet. Kosmetiikan nappaan myös.

Minulla ei olisi ikinä varaa elää näin mukavasti ilman varastelua. Nyt käyn pari kertaa kuussa "kierroksella." Eli ajan autolla johonkin pikkukylään, vähän kauemmas kotikylästäni. Sitten kierrän noin kolme kauppaa kylästä läpi. Joka kaupassa täytän repun täyteen ja ostan jotain halpaa, kuitenkin sen verran enemmän jotta näyttää että olisin oikeasti ostoksilla. Ja pistän ostokset muovikassiin, en esittele reppua myyjän naaman edessä. Sitten vain tyhjennän repun autossa odottavaan laukkuun. Autoa säilytän vähän kauempana kuin kaupan edessä.
Kaupat valitsen sen mukaan että ovat pienempiä kauppoja joissa on harvemmin vartijoita. Eli ei mitään citymarkettia ja prismaa.

Kotiin tullessa vain kamat pakkaseen. Sinne voi heittää myös voit, kermat jne. Kaikki mikä ei jääkaapissa säily kuukautta.
Vaihdan joka kuukausi kylää, eli myyjät ei totu minun naamaan. Samassa kylässä tulee käytyä uudestaan ehkä puolen vuoden kuluttua. Etelä-Suomessa kyliä riittää.

Äänestä

Tuossa kome vuotta taaksepäin kun olin todella pienillä tuloilla ja loppukuusta oli rahat loppu tuli varasteltua.

Siinä tuli napattua muutama nakkipaketti ja hernekeittopurkki.

Äänestä

vain silloin kun ostan muutenkin reilummin ruokaa. Pitkä aika edellis kerrasta. Jotain suklaita ja muita makeisia. Turun prismat oli näpistyksiin hyviä. Väkeä niissä niin vähän et rauhassa sai takin taskut täyttää.

Äänestä
  • Teidät varkaat pitäisi hirttää

    Äänestä

  • Yrittäjä. kirjoitti:

    Teidät varkaat pitäisi hirttää

    ei vaan meille kuuluu näpistyssakot.

    Äänestä

Ei tulisi mieleenkään varastaa!
Minua on tosin epäilty myymälävarkaaksi perusteettomasti, johtuen typerän myyjän ammattitaidottomuudesta. Olisi voinut reilusti kysyä erästä asiaa. Varkaaksi epäiltynä ja törkeästi kohdeltuna selvisi, että eräissä ketjuissa oli valvontakamerat pukukopeissa.... Koskahan tuo on tullut laittomaksi? Vai vieläkö raavaat miehet saa kytätä naisten pukukoppeja valvontaruuduilta?

Äänestä

Joskus teininä jotain pientä jännityksen takia, mutta muutaman kerran ihan tosissaankin n. 19-21v opiskelijana kun oli oikeasti rahat loppu niin piti vähän ruokaa käydä pöllimässä ja veinpä vielä pari elektroniikka vempelettäkin jotka myin netissä ja elin niistä saamillani rahoilla taas parisen kuukautta.

Äänestä

Nykyään en ikinä syyllistyisi mihinkään rikolliseen

Äänestä

Kolme kertaa on epäilty ja aina aiheetta.

Äänestä

Lapsena taisin varastaa purkkapaketin kaupasta, teininä korvakorut.

Äänestä

Teininä...13-14v näpisteltiin kaupasta kyniä ja kumeja yms. Kai se jotain jännityksen hakua oli.

Äänestä

Olen varastanut kaupasta parikin kertaa suklaapatukan, tosin epähuomiossani, mutta näpistys kai se on silti ollut. Laitan usein pikaisesti kaupassa käydessäni ostokseni omaan koriini ja siinä on usein joku kassi/lehti tms. pohjalla ja muutaman kerran suklaapatukka on sitten pujahtanut sen alle enkä ole sitä siinä kassalla huomannut vaan vasta kotona. Hävettää kyllä ja usein yritänkin korini tarkistaa siinä kassalla ettei mitään ole sinne unohtanut, mutta joskus kiireessä vain tulee mokailtua. Ei tuota kuitenkaan edes ihan joka vuosi tapahdu, mutta sen verran useasti kyllä että se on alkanut jo minuakin häiritsemään. Ehkä olen alitajuntaisesti hieman epärehellinen nainen. :P

Äänestä

Taisin ihan pentuna viedä jonkun lelun, en edes muista enää sen tarkemmin.

Äänestä

kondomeja kun en niitä kehdannut ostaa.

Äänestä

Kaupoissa kovat vaatimukset kiinni jääneeltä myymälävarkaalta. 500€ laskua on suurin, mitä olen nähnyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on? kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194938702714/artikkeli/suomen kauppojen havikki euroopan suurin yllattava paljastus kuka vie valista.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu