Nettideiteissä. Oletteko miehet huomanneet saman?
Järkyttävä määrä nirsoja naisia
Mikä kelpaa naisille
44512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kelpaisi fiksusti käyttäytyvä mies. Ego normi mittasuhteissa. Omillaan toimeen tuleva. On nettideiteissä hakemassa oikeaa elävää seuraa treffeille sillä riskillä, että saattaisi synkata parempaankin tuttavuuteen. Ja silläkin riskillä, ettei synkkaa.
Sellainen kelpaisi, joka rennosti lähtis treffeille tutustumis mielessä, eikä pelkän p.llun perässä.
Jotta treffeille pääsis niin viestit olisivat reippaita siinä mielessä, ettei tarvitsisi aukaista kuulustelupöytäkirjaa. Siis ihan itsekkin reippaasti itsensä esittelisi ja alottaisi keskusteluita.
Treffeillä saa ihan oikeasti olla myös henkisesti läsnä. Voi ehdottaa paikkoja ja itse ainakin naisena tykkäisin jos mies ottaisi ns. ohjat.
Kelpais, jos tällä treffikaverilla tosiaan on sen verran älliä ja tapoja, ettei vedä itteensä överikänneihin.
Sellainen kelpais, jonka kanssa juttu luistaa, eikä tule vaivautuneita hiljaisuuksia. Sellanen kelpais jolle kelpais itsekkin.
Sellanen järkijätkä jonka vanhemmat on jo kasvattanu, eikä se kanna sitä mittanauhaa ja juttele treffeillä kännykkäänsä.
"itse ainakin naisena tykkäisin jos mies ottaisi ns. ohjat."
Tottakai. Mies hoitaa kaiken ja leidi vain nauttii olostaan ja palvelusta.
Tuskimpa ihan noin yksiselitteisesti tarkoitti. Toi on toive, kun nykymiehet ovat niin vässyköitä, etteivt tunnu saavan mitään aikaiseksi saati sanaa suustaan. Jos edes paikalle vaivautuu.
Itse en palvelua kaipaa, enkäminäkään tuntemattomia viittis passata ja viihdyttää. Mutta olis kiva jos ei aina olis niin yks puolista toi päättäminen. Asioista voi muuten myös sopia yhdessäkin. Etsin kumminkin miestä jolla olis ihan omiakin mielipiteitä. Taitaa olla haaveunia.
Kelpais hyvä, veit sanat suustani. Kyllä nettideiteillä luultavasti on paljon meitä suht normaaleja ihmisiä, jotka eivät ole ap:n mainitsemia nirsoja. Tavallinen, mukava, siisti, tavoiltaan kohtelias ja sopivasti huumorintajuinen kumppani kelpais.
Jotenkin vaan tuntuu että on hankala saada sujuvaa keskusteluyhteyttä näihin deittaajiin, saati päästä jopa treffeille. Itselläni on kuvallinen profiili-ilmoitus ollut nyt noin kuukauden, kyllä jonkin verran viestejä on tullut mutta suuri osa on vääränikäisiä tai sitten kirjoitustyyli ja se, mistä aiheista aloittavat jutun ovat syy miksi en vastaa. Luotan ensivaikutelmaan, jos se on hyvä niin vastaan toki.
Parin miehen kanssa olen vaihtanut puhelinnumeroita ja siitä eteenpäin sitten tekstailtu. Molemmilla on paljon aikaa vievä työ ja rutkasti vapaa-aikaa vieviä harrastuksia joten on hankala edes löytää aikaa tapaamiseesn, varsinkin kun välimatkaa on jonkunverran.
Hankalaksi on mennyt tämä virtuaalimaailman deittailu.
Hankalaksi on mennyt deittailu yleensäkin. En oikein tiedä, mistä sitä seuraa etsisi, kun taas muutaman kuukauden tauon jälkeen elämä on tasaantunut ja tuntuu, että voisin alkaa tapailla jotain miestä, jos joku kiva osuisi kohdalle. Missä ne kaikki kivat miehet ovat? Noita hemmetin sivustojakin on niin paljon, etten jaksa niitä kaikkia kahlata läpi. Varattua en huoli, niitä kyllä on tyrkyllä. Samoin jotkut edelliset hoidot ovat ehdottomasti ei-listallani. En hae seurustelukumppania perheenperustamismielessä. Pienten lasten yh-iskätkin ovat aikalailla kieltolistalla, ei heillä ole aikaa kuitenkaan ja kun joskus on vapaailta, exällä onkin just jotain menoa, eikä ole lapsenvahtia. Ehkä tyydyn edelleenkin yöpöytäni laatikosta löytyvään leluun, se ei ainakaan tapaile muita naisia. :)
No olen huomannut, nimenomaan tästä syystä:
1) laitoin kuvani profiiliin, enkä ole komea mies vaan rillipäisen hintelän nörtin näköinen (mutta söpöt kasvot)
2) profiiliteksitini (kuten minäkin paperilla koulutus yms. huomioonottaen) oli hyvä
3) sain kiinnostuneimmat vastaukset naisilta, jotka olivat ylipainoisia
4) pääsin treffeille a) itseäni vanhempien hyvännäköisten yh-äitien kanssa ja b) itseäni vanhempien ei-lapsellisten kanssa (yh-äidit olivat hyvännäköisiä, ei-äidit eivät)
5) yh-äidit eivät kiinnostuneet minusta treffien perusteella (alle tunnin kahvisessiot mitätöivät kaikki hauskat viestit välillämme)
6) rumat & vanhemmat ei-lapselliset naiset kiinnostuivat, mutta en vaan kyennyt kiinnostumaan heistä, koska olivat jotenkin a) häiriintyneen oloisia ja b) epämiellyttävän näköisiä, niinkuin tuli sellainen "tuo on hedelmätön nainen"-fiilis.
Siinä pähkinänkuoressa alle 40 vuotiaan sinkkumiehen deittikokemuksia, ei kiitos - livenä saa alle 30-vuotiaitakin ;)
Jotenkin aina ihmetyttää, kun joku kirjoittaa, että livenä saa kyllä sitä mitä haluaa, mutta silti on tarve etsiä netin kautta. Itse en livenä (baareissa) löytänyt kuin varattuja miehiä ja siksi kokeilin nettiä - tuloksetta.
1) Jos et ole komea, niin kaikki (kauniit) naiset eivät välttämättä kelpuuta sinua, sillä monet naisetkin ovat ulkonäkökeskeisiä.
2) Koulutus ja hyvä teksti vetoaa parhaiten fiksuihin koulutettuihin naisiin, jotka usein ovat niitä niin inhoamiasi vanhoja piikoja.
3) Ehkä he eivät uskalla yrittää hyväkroppaisia miehiä.
4) Aika hyvin, että edes pääsee täällä treffeille lyhyenä aikana useiden kanssa. Luultavasti syy oli se, että et etsinyt itseäsi huomattavasti nuorempaa naista niin kuin suurin osa miehistä täällä tekee. He eivät pääse juuri koskaan treffeille, koska nuoret naiset valitsevat mieluummin nuoria tai vain vähän vanhempia miehiä nettitreffeillä.
5) Jos kukaan heistä ei kiinnostunut, niin siihen on olemassa jokin syy.
6) Ehkä ne yh-äidit näkivät sinut juuri tuollaisena, eikä sopivana isäpuolikandidaattina. Sinun ikäiselläsi naisella on jo todella kiire hankkia lapsia, eli sinun olisi kannattanut aloittaa lastesi äidin hakeminen jo kauan sitten.
Väkisin ei voi kukaan kiinnostua, eikä kukaan voi muuttua toisen unelmien ihmiseksi tahdonvoimalla. Periaatteessa kaikki haluavat hiukan itseään paremman.
Ainakin todistit, että netissä naiset eivät ole nirsoilijoita, jotka eivät vastaa kellekään eivätkä lähde treffeille.
1, 4 ja 6 kohdat pistävät silmään. Kerrot, että olet hintelä nörtti, et komea. Silti sinulla on otsaa kirjoittaa naisista siten, että arvostelet heidän ulkonäköään!
Sitäpaitsi, jos livenä saat alle 30-vuotiaita, mitä hemmetiä teet nettideiteissä? Äitiäkö etsit?
"Sinun ikäiselläsi naisella on jo todella kiire hankkia lapsia, eli sinun olisi kannattanut aloittaa lastesi äidin hakeminen jo kauan sitten. "
Siis mikä hemmetin itsestäänselvyys niistä pentujen tekemisestä on oikein tullut? Läheskään kaikki eivät niitä edes halua eivätkä pidä.
Jos vaikka on yksinhuoltaja niin oma vapaa-aika voi olla aika kortilla eikä sitä halua ravintoloissa viettää, vaan esimerkiksi urheillen
Jos sä et baarista löydä, on syytä katsoa peiliin (tai vaakaan).
Kun nimimerkki "Elämä on..." kirjoitti, että "Siinä pähkinänkuoressa alle 40 vuotiaan sinkkumiehen deittikokemuksia, ei kiitos - livenä saa alle 30-vuotiaitakin ;)" niin tulkitsin sen kyllä niin, että hänellä on aikaa ja mahdollisuuksia löytää seuraa livenä.
Itselläni ei ole enää tarvetta etsiä mistään ;)
kirjoitit "joku"
Olet siis löytänyt jonkun joka maksaa ruokaostoksesi ja tarjoaa kämpän mutta deittivaihde on jjäänyt päälle Taidat olla rumakin.
Maailman rumimmallakin on oikeus mielipiteeseen muiden rumuudesta. Oma ja muiden ulkonäkö ovat kaksi eri asiaa.
Minulle tuli mieleen hyvännäköisistä yh äideistä se että miksi ihmeessä he ovat yksin? Kaikki leskiä? Syy tietenkin miehessä?
Itse en taitaisi kokeilla mitä sieltä pinnan alta löytyisi.
Mielenvikainen ruma nainen taas vaatisi hyvät hermot ja huonon kuulon.
Eli kumpikaan näistä ei olisi minulle mieleen.
Yksikään nainen ei rumaa miestä kelpuuta, joten 'monet naiset' saisi korjata sanomalla vain naiset.
Koulutus ja äly ei naisia kiinnosta koska he ovat kuitenkin suhteen äly omasta mielestään, joten sen älyn merkitystä ei ole.
Naiset eivät ole nirsoja he ovat vain omia itsejään.
Kyllä unelmaihminen ihminen on joko olemassa tai sitten ei.
Unelmat voi olla vääriä suhteessa tarjontaan.
Sen tiedän vähän liiankin hyvin.
Kaikkein ikävintä siinä on se etten itse pysty unelmistani luopumaan vaikka niiden toteutuminen on käytänössä mahdotonta.
Se tarkoittaa että minä tulen olemaan yksin lopun elämääni, vaikka se ei ollut minun unelma.
Sen kanssa on vain opittava elämään ja onhan minulla siihen aikaa ihan varmasti paljon jos ei ikuisesti.
Ilkee paskiainen olet. Katkerakin. helka kirjoitti ihan asiaa.
Hei, en tarkoita että livenä saan haluamaani tai että kävisin baareissa (en käy) - toki nettitreffeille mennessä saa heti kuukaudessa parin vuoden normi-treffisaldon täyteen. Silloin tällöin vain töiden yhteydessä voi käydä niin, että tosiaan nuoremmatkin naiset ihastuvat (jos ovat paljon kanssani tekemisissä) mitä ei ikinä tapahdu baareissa. Tämä on toki melko harvinaista ja satunnaista, enkä ole itse ollut tähän mennessä kiinnostunut näistä nuorista naisista vaikka eivät nyt ihan hirveän näköisiä ole olleet. Jokin ei vaan ole heissä kiinnostanut.
Ja hienoa helka että itseltäsi tarve etsiä poistunut ;)
Muuten vähän tunteettomasti käytin sanaa "ruma" kuvaillessani noita vanhempia naisia, joten olen ansainnut kyllä parit litsarit palstan naisilta. Ei he rumia olleet sinänsä, mutta ulkonäkö ei vain ollut miellyttävä. Jotain omituista heissä vain oli, yhden käytös pisti miettimään että mikäköhän lääkitys päällä... tai sitten olivat jotenkin tätimäisen "tylsiä". Ja ikä tosiaan näkyi kropassa ja vartalossa, yh-äidit sen sijaan olivat varsin timmejä, yksi etenkin.
Niin, ja minulla on ollut unelmien nainen mutten sitten riittänyt hänelle... ehkä siksi myös rima korkealla, kun tietää mitä unelmanainen on. (vaikka onko sittenkään, jos se ei ollutkaan sitä vaikka aluksi siltä tuntui, hmm...)
Hei, kuulostat juuri joltain niiltä yh-äideiltä joiden kanssa olin treffeillä ;) Tosiaan, todistihan tuo sen että pääsin miehenä treffeille (ja vieläpä varsin nopeasti ilmoituksen jätettyäni) vaikken ole komea. Teksti ja kuvan laatu (vaikkei olisi komea) merkkaavat p-a-l-j-o-n. En itse asiassa itse kirjoittanut kellekään naiselle, vaan koko ajan joku kirjoitteli minulle... tosin siinä ehkä ongelman ydin, kun en yrittänyt nuorempia vaan vastailin vaan niille rohkeille vanhemmille naisille jotka minulle kirjoittelivat...
Ihan mukavia ja jalat maassa tyyppejä ne äidit olivat, ja tosiaan tunsin että jollain tasolla he olivat kokeneet ja oppineet elämästä niin paljon enemmän kuin minä, ja etsivät ns. "valmista pakettia" joka tietää mitä tahtoo, mikä on asia mikä minua ei todellakaan kuvaile vaikka ihan tasapainoinen ja järkevä olen. Livenä nyt vaan näytän siltä, että nakkikiskalla saisin pataani keneltä tahansa (varmaan saisinkin), mikä varmasti on se epäseksikäs efekti mikä minun kiroukseni on tuolla ulkona tosielämässä. Nainen haluaa turvallisen miehen, joka pärjää fyysisessä vertailussa muiden miesten kanssa, koulutus ja työ nyt ei ole niin tärkeitä jos fysiikka ja luonne on hyvät.
Tuli vaan mieleen, että ehkä sellainen itsevarmuus on se mikä minusta puuttui niillä treffeillä, koska tiesin etten voi kilpailla esim. heidän vaarmasti komeampien ex-miesten kanssa. Paitsi tietysti silloin jos treffikumppani ei kiinnostanut minua ulkoisesti pystyin juttelemaan vapautuneesti ja ottamaan myös toisesta selvää kun uskalsin kysellä rohkeammin kaikenlaista. Se onkin hauska ilmiö...
Juu, otsaa on... valitan, jostain syystä minulla vain nuorempana oli suht' kauniita tyttöystäviä - ei mitään missejä, vaan sellaisia kivoja nättejä hoikkia 8 tai 8 1/2 -kouluarvosanan naisia, joten en vaan siitä ole päässyt yli. Tyhmästi ajattelin myös että äly, taiteellinen lahjakkuus ja mukava luonne kompensoisi tuota puuttuvaa ulkonäköä... :P
Niin siis vastasin nimimerkille "Elämä on". Hän kirjoitti:
"rumat & vanhemmat ei-lapselliset naiset kiinnostuivat, mutta en vaan kyennyt kiinnostumaan heistä, koska olivat jotenkin a) häiriintyneen oloisia ja b) epämiellyttävän näköisiä, niinkuin tuli sellainen "tuo on hedelmätön nainen"-fiilis."
Tuosta lopusta jotensakin tuli mieleen, että lasten äitiä etsitään. Sitä en kyllä ymmärrä, että miten sinä saat siitä johdettua ajatuksen, että KAIKKIEN pitää hankkia lapsia.
Mutta jos jatketaan lapsiteemaa, niin se on kyllä aika selkeä erotteleva tekijä deiteissä, että kuka haluaa lapsia ja millä aikataululla. Siitä ei oikein voi tehdä kompromissia ja hankkia puolikasta lasta. Samoin se erottelee, onko lapsia ennestään, kuinka monta ja minkä ikäisiä, koska elämäntilanne on sen mukaan aivan erilainen. Siksi onkin ärsyttävää, kun jotkut ottavat yhteyttä sellaisiinkiin profiileihin, joissa aivan selvästi haetaan eri elämäntilanteessa olevaa ihmistä kuin mitä he ovat.
Niin eli kysehän on siitä ettei aloittajalle kelpaa edes tavalliset naiset vaan naisen pitää olla nimenomaan kaunis. Hän itse taas ei ole näiden kauniiden naisten tasolla.
Järkyttävä määrä paskoja miehiä nettideiteissä. Miten näistä voisi kenellekään kelvata? Kelpaisikohen miehille itselleenkään edes.
Ahha. No perustele toki tarkemmin mikä tapaamissasi miehissä sitten noin kovasti ahdisti?
Mulla oli profiili kuvan kanssa esillä aika lyhyen aikaa. Profiili oli hieman pidempi, jossa kerroin rehelisesti mikä olen ja mitä on tullut elämässä tehttyä.
Vastauksia tuli, osa epämääräisiä. Muutamille vastasin ja otin profiilin pois. Yksi noista vastanneista halusi kirjoitella enemmän ja jatkettiin yksityisillä osoitteilla. Vaihdettiin puhelinnumerot ja käytiin pizzalla. Viisi tuntia riitti asiaa toisillemme ja juttu jatkuu.
Eli minä löysin aika vähällä vaivalla itseni kanssa samanhenkisen naisen.
Onko vaan pirun hyvä tuuri, vai mikä lienee, mutta minulle nettideitti toimi.
Vaikutat keskinkertaiselta. Sellaiset saavat helpoiten naisen (poikkeuksellisen komeiden pelimiesten lisäksi, tietenkin). Hyvä mies löytää naisen hitaammin.
Olin sitten keskin- monin- tai minkäkertainen tahansa, tarkoitus toteutui. lällällää :D
Kyllä olen järkyttynyt että naiset ei mitään vastaa yleensä. Yhden vastauksen sain lihavalta naiselta jossa se haukkui minut pystyyn kun kävin sen profiilia katsomassa. Lähetti viestin että olen ihan liian lihava sen makuun vaikka nainen itse painaa yli 100kg ja itse painan paljon vähemmän. Ei naisilta voi odottaa mitään tapoja kun aivoja ne ei osaa käyttää. Kuitenkin jos viestejä lähettää ja mitään vastakaikua ei tule niin se kertoo jo että naisia ei edes kiinnosta seurustelu.
Että siltiN et kelvannut vaikka painoit vähemmän ;D
Jos sen naisen mielestä se painojuttu ei ollut niin oleellista, vaan jokin muu, jonka takia hän ette hänestä sopineet yhteen?
En sinua moiti, mutta eikö ihmiset ole aika pinallisia, kun ensin on ulkonäkö ja siyyen se mitä siellä sisällä on.
Vähemmän kaunis/komea voi olla ihan kultaa sisältä.
Ja mitä enemmän ikää, sen vähemmän pitäisi kai tuon ulkonäön merkitä, kun ei teinejä ihan enää olla.
Monet omasta mielestään kauniit tai komeat ovat aika pinnallisia ja itseään täynnä. Narsismi kulkee usein kauniin ulkokuoren mukana.
Sorry noi kirjoitusvirheet, heräsin juuri ja kädet näköjään nukkuu edelleen :)
Keskinkertaisen lisäksi olet todella lapsellinen.
Kiitos Einstein :o
Kenelle muuten tuon heitit?
Onko itselläsi kaiki hyvin, kun alat tuntemattomille viduilemaan? Aloittajalleko?
Taitaa olla, niin että itse olet seuraa vailla ja oma tumppu paras tumppu. Välillä vaihtelua kun kättä vuorettelet. On kuin vieraissa kävis, eikö.
Moro nollareino (Huomaa selvästi), et kai mulle vittuile?
terveisin: Sun mielestä keskinkertainen. Ja lapsellinenkin.
Sorry, että olen näin myöhään liikkeellä., Palasin juuri kylästä naisen luota, jonka tällä keskinkertaisuudellani löysin. Hah!
Löydä sä vaan.. en viitti sanoo mikä.
Onko nanen nirso, jos et kelpaa? Ei kaikki naisetkaan kelpaa sinulle???
0n se nicso lumppy kuyn ei otäny trfeil hatu suhuin
naiset deittipalstoilla ovat nirsoja. He ovat vuosikausia roikkuneet deittipalstoilla ja saaneet jopa tuhansia viestejä, mutta kukaan ei kelpaa.
Uskoakseni naisten nirsouden taustalla on mielenterveysongelmia ja siitä syystä he eivät pysty seurustelemaan. Toisin sanoen nämä nirsot naiset elävät itsepetoksessa. Rima nostetaan niin korkealle, että kukaan ei kelpaa. Sitten helppo valittaa kun kunnon miehiä ei löydy.
Kumpikohan sukupuoli täällä jaksaa valittaa...
Typerät miehet.
MIehet taas lupaavat ihan liikoja. Haetaan seuraa vaikkapa "hyvän seksin" merkeissä, mutta todellisuus onkin sitten jotain ihan muuta. Ja ennenkuin tuomitset, olen ihan normaali nainen, enkä mitenkään vaikeasti hoideltavissa tai kylmä lahna. Jos hyvää en saa, niin huonoakaan en sänkyyni huoli.
Minulle kelpaa vain kouluttautunut, omillaan toimeen tuleva, älykäs ja muutenkin fiksu mies. Hyvännäköinenkin pitää olla, mutta älykkäthän ovat yleensä myös hyvännäköisiä.
aan toimeen tuleva, älykäs ja muutenkin fiksu mies tässä moi!
Itselliselle naiselle!
Valittettavasti vain sinun kaltainen ylimielinen nirppanokka ei kelpaa minulle.
Ps. Olinpa unohtaa. Olen myös hyvännäköinen :)
Mene muualle mainostamaan, melkein jokaiseen ketjuun olet laittanut mainoksen tuosta deittisivustosta. Häivy saatanan trolli.
Täysin samaa nieltä.