Raskaana en saa ylennystä?? AUTTAKAA!!

Amelie

Onko tämä laillistakaan? Pomoni (yksityisyrittäjä) ehdotti minulle ylennystä, johon suostuin. Rehellisyyden nimissä kerroin kuitenkin olevani raskaana (raskaus on ihan alussa vasta) koska kuulin että sen ei pitäisi saada vaikuttaa tälläisissä asioissa.

Noh meni pari viikkoa ja pomoni pyysi minut toimistoonsa. Sanoi vain "kyllähän sinä Hanna tiedät että minun pitää ajatella tässä asiassa firman etuja.. Plaa plaa.. Katotaan ylennystä sitten sinun äitiysloman jälkeen. Eihän meidän kannata kouluttaa sinua tähän tehtävään kun kohta aloitat äitiysloman (kyseinen tehtävä on helppo, en tarvitse siihen erityiskoulutusta.. Periaatteessa vastuu lisääntyy mutta työnkuvani säilyy ennallaan) koskaan ei tiedä mitkä fiilikset sinulla on äitiysloman jälkeen ja tuutko enään takaisin..." Sanoina hänelle "vitsinä" että ei kai olisi pitänyt kertoa koko raskaudesta.. Vitsinä tai ei, lienee siinä "hivenen" totuutta mukana.

Onko tämä laillista?

Jos en olisi raskaudestani kertonut, olisin jo allekirjoittanut työsopimuksen ja saanut mojovan palkankorotuksen.

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmillista

      Ei tietenkään ole laillista. Olit rehellinen ja sillä ei ole työpaikoilla mitään itseisarvoa. Työnantaja toimii bisneksen näkökulmasta ja pyrkii pitämään kulut minimissä. Tuntuu kurjalta puolestasi... Sinun ei olisi tarvinnut kertoa, koska raskaudesta pitää kertoa vasta loppuvaiheilla. Työnantaja ei ajattele työntekijöitään muuna kuin kulueränä ja resurssina, sinä ajattelit että siinä olisi muutakin arvoa. Kertoo hyvää sinusta, mutta valitettavasti asiat ei toimi niin. Sinun olisi kannattanut ottaa ylennys ja olla kertomatta. Nyt ennustan, että olet blokannut myös tulevat ylennykset. Koska äitiyslomalta palattuasi olisit saanut ylennystäsi vastaavan työn, josta olisi taas parempi päästä eteenpäin. Nyt kytätään sitä, että jäät varmaan jossain vaiheessa uudelleen äitiyslomalle, joten eteneminen ei onnistu. Olen itsekin ollut nuorempana rehellinen ja lojaali työnantajalle ja oppinut sittemmin ettei se kannata. Mutta toki voit olla ylpeä omista arvoistasi. Hinta niiden arvossapitämisestä on taloudellisesti kova. Tsemppiä, nauti lapsestasi! Elämässä on kuitenkin muut asiat tärkeämpiä kuin raha ja työ (vaikka toki tärkeitä nekin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      122
      1816
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      275
      1548
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      75
      1457
    5. 77
      1406
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1130
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1126
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe