...että joudun olemaan joka v*tun päivä iltavuorossa, en olisi ottanut töitä.
Pääsin pieneen myymälään töihin 10h/vko sopimuksella.
Kuitenkin, minulle laitettiin 6 pvä / vko töitä, ja AINA iltavuoro.
Tämä on suoraan sanottuna perseestä.
Koko päivä menee pilalle, kun pitää puolen päivän aikaan lähteä töihin, ja kotiin pääsee vasta puoli kymmenen illalla!!
Ottaa päähän!
Varsinkin, kun minulla on pieni koiranpentu kotona, jonka pitäisi saada ruokaa ja päästä ulos pitkin päivää, ei keskellä yötä!!
Ärsyttää ihan suunnattomasti!
Ja kun pyysin myymäläpääliköltä edes muutaman aamuvuoron viikossa, niin hän sanoi: "ei onnistu, koska minä olen aina aamuvuorossa".
Just just.
Olen toki tyytyväinen, että sain töitä ja tulen saamaan palkkaa, mutta jos rahaa ei tule vähintään tonnia kuussa tätä tahtia, niin sitten otan kyllä lopputilin!
Jos olisin tiennyt...
3
175
Vastaukset
- provoota
10h/viikko ja silti työpäivä kestää 12 puoli 10 illalla tuostahan tulee ihan hirveät tunnit?
- ap..
No ei kai!
Sitä minä itsekin ihmettelen, että miksi helkutissa tungetaan näin paljon tunteja, kun sopimuksessa lukee ihan toista...
Ärsyttää!
Menin töihin 10 tunnin sopimuksella, en 40 tunnin.
- tes2
Kaupan alalla kirjoitetaan lähes aina pienet tunnit mutta teetetään enemmän. Tarkista mitä työsopimuksessasi lukee, onko se min. 10h vai miten muotoiltu. Sopparin sisällöstä riippuen voit kieltäytyä tekemästä, mutta saat melko varmasti silloin kenkää koeajan puitteissa. En tiedä kokemusvuosiasi enkä näin ollen tuntipalkkaasi, sen voit tarkistaa TESsistä ja laskea, paljonko tulet noilla tunneilla kuussa tienaamaan, mutta aika epätodennäköistä on, että tienaisit "ainakin kolmetonnia".
Usein kaupassa on käytössä tasoitusjärjestelmä, joka on n.3kk pituinen, jolloin sopimustunnit käytetään tuon 3kk sisällä niin kuin parhaaksi katsotaan, kunhan keskiarvollisesti olet tehnyt tuon 10h/vko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738