Net sitten nämä valtuuston älypäät tunaroivat vielä kunnanjohtajan kuulemisenkin. Miksei sieltä Levin suunnalta annettu kunnon ohjeita ? Myös tuo päätöksen "heti" kohta kummastuttaa. Ero astuu voimaan siis heti päätöksen saatua lainvoiman ?
Hävettää maalaistollojen puolesta
Tutkailija
2155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Opetus kaikille kunnanjohtajiksi haluaville:
Naisten ei pidä pyrkiä kunnanjohtajiksi Pohjois-Suomeen. Sielläpäin nainen johtoportaassa on kauhistus. Antaa äijien tunaroida asiat vielä sekaisemmiksi.
On tehtävä selkeä johtajasopimus, missä sovitaan erottamisraha. Typerien äijien kanssa ei pidä ryhtyä tappelemaan, vaan pitää pistää rahat taskuun ja häipyä.
Valtiovallan on syytä muistaa näitä Kittilöitä määrärahoja jaettaessa. Sattumalta tällaisiin kuntiin ei pidä antaa tie- ym rahoja, vaan ne voi aivan hyvin suunnata kunnollisesti hallittuihin naapurikuntiin. Sama koskee kaikenlaisia valtion instansseja. Kun niitä rationalisoidaan ja väkeä vähennetään, niin vähennykset voi aivan mainiosti kohdistaa rähinäkuntiin.
Niin, olikos siellä Kittilässä se Levi? Minun mielestäni Lappiin haluavat matkailijat voisivat valita jonkin toisen paikan, koska kittiläläiset näyttävät vihaavan etelän ihmisiä.
Kyllä tätä virkamiesten ja etenkin naisten pois syöntiä on vähän joka kunnassa. Pitää saaa paikka jollekkin politikon tai jonkun virkamiehen puolisolle jne. Silloin alkaa h...n paskanjauhatus työntekijän päänmenoksi. Keksimällä keksitään juttua ja muka virkan väärinkäyttöä. Virkoja lopetetaan että saadaan joku ulos ja hetken päästä taas perustetaan uudestaan ja otetaan se oikea ihminen töihin. Näin se on.
Kyllä tässä pelissä ovat yleensä kaikki puolueet mukana.
Tällaiset pelleilyt pitäisi totaalisesti tehdä mahdottomaksi mutta kun ammattiliiton mies kunnissa on yleensä mukana tässä pelissä on vaikeaa saada tukea mistään muusta kuin hyvästä asianajajasta. Myös työsuojelupiirin voi unohtaa. Se on yleensä hyvin juotettu rinki joka tukee vain peliä.