Vuokraorjan arkipäivää.

Vuokraorja

Olen pääkaupunkiseudulla toimivan henkilöstövuokrafirman listoilla. Meitä on työpisteesämme noin parikymmentä henkilöä samalta firmalta. Väki on motivoitunutta, ammattitaitoista ja ahkeraa tekijää. Isäntäfirmassa meitä kohdellaan hyvin ja työ sujuu.

Henkilöstöfirma sen sijaan tiukentaa jatkuvasti, etuja on karsittu pois, lupauksia ei pidetä ja aloitettujakin koulutuksia jätetään kesken. Nyt viimeisin ikävä uutinen liittyy työterveydenhuoltoon:

Vuokrayrityksellä on sopimustyöterveysasema ja ilmoituksen mukaan emme ole oikeutettuja palkalliseen sairauslomaan, jos haemme sairauslomatodistuksen jostain muualta. Itse asun pääkaupunkiseudun ulkopuolella, asuinpaikkakunnallani on terveyskeskus vain viiden minuutin kävelymatkan päässä. Nyt henkilöstövuokrayritys kuitenkin edellyttää että teen 60km matkan saadakseni sairauslomatodistuksen!! Kolleegallani on vielä heikompi tilanne, hän on pakotettu tekemään 140km edestakaisen matkan lääkäriin ollakseen oikeutettu palkalliseen sairauslomaan!!

Omassa toimipisteessäni ei kovin paljon sairastella, eikä ns. "pelata" sairauslomilla. Henkilöstövuokrayritys ei kuitenkaan jousta. Jos aamulla herään kuumeessa on lähdettävä tekemään 60-km reissu, koska vieressä olevan terveyskeskuksen kirjoittama todistus ei kelpaa. Että sellaista.

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marraskuu111

      Moikka

      Työnantaja voi määrätä jonkun tietyn työterveyshuollon ja vaatia työntekijöitä käyttämään sitä, oikeustapauksissa tuomioistuin on näissä katsonut sairauden laatua tai matkaa työterveyshuoltoon ja päättänyt näiden perusteella onko palkanmaksuvelvollisuutta vai ei. 60 km matka tai vaikka kuume on esimerkiksi sellaisia seikkoja joissa paikallisen terveyskeskuksen todistus on riittänyt.
      Aika lailla maalaisjärjellä tulkittavia asioita.
      Toki voi olla, että tämä vaatii liiton tai aluehallintoviraston yhteydenoton työnantajaan.

      Lisätietoja saat:
      http://www.tyosuojelu.fi/fi/palkanmaksu
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055 -> Työsopimuslaki
      http://www.erto.fi/tyosuhdeopas/sairausajan-palkka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7593
    2. 107
      5708
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5087
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4476
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3180
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2889
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      53
      2792
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2407
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2404
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2006
    Aihe