Kännykkäkielto voimaan HETI !

getajobs

esim. Olen valokuvaaja. Tilaan mallin paikalle 6 tunniksi. Malli on nyt minun 6h ajan. Minä en odottele mallia tupakalta, tai hänellä on tekstiviestittely kaverin kanssa meneillään, tai valokuvien lomassa hän tuijottelee älypuhelimeensa.

Sama koskee tavallisia duunareita. Työaika ei ole tupakoimiseen, tai älypuhelimeen näpyttelyä kavereille, aikana kun palkanmaksaja on hänet ottanut töihin useimmiten 8 h ajaksi.

Nykymeininki työpaikoilla on, tupakointia tai jopa alkoholin käyttöä suurempi ongelma, nimittäin älypuhelimien jatkuva räplääminen. Työpaikalla pitää keskittyä 8 h vain yhteen asiaa, eli palkanmaksajan hyvinvointiin.

9

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiskottelu ftw

      Ei koko ajan voi jaksaa tehdä töitä, itse teen välillä toimistotyössä niin että teen 30min töitä ja 30 min selaan vain netin keskustelupalstoja.

    • okugr

      Se 8h merkitsee myös työnantajalta 8h panostusta työturvallisuuteen. Yhdessäkään työpaikassa en kuitenkaan kyseistä panostusta ole nähnyt. Kuten en myöskään vastuunottoa tapaturman sattuessa.

    • fgnnnnnnnnn

      puhelimet pukkariin työajaksi... tauoilla voi sitten vaikka nuolla sen , jos ikävä ehtii tulla.

    • minävaan

      Joillakin työpaikoilla on jo työsäännöissä älypuhelimien käyttö kielto ja eiköhän se yleisty kunhan työnantajat huomaavat kuinka paljon ajasta kuluu muuhun kuin työntekoon.

    • qetu

      Onko tietoa kuinka paljon työnantajan edustajien ajasta kuluu hyödyllisen työn tekoon?

      Viikon aikana ehkä juuri se 8h muu aika on esittämistä että jotain tärkeää on meneillään.

    • 5yyi7

      Kannatan.
      Samoin voi lehdet pistää kaappiin odottamaan paussia. Tietokoneista pelit pois.

      Kukin voi ja saa tehdä tauoillansa ja hiljasina hetkinä mitä lystää, mutta nykyisin kännykkä hoidetaan ensin ja vasta sitten työt tai odotetaan että työkaveri tekee nekin vähäiset, jotta voi jatkaa räpläämistä. Vahinko vain, että on joillakin nuorilla yleinen käytäntö.

    • 11+8

      se on monellekin vähempi varaiselle jonkinsortin statussymboli... aina kun joku on näkemässä niin näplätään jotain vaikkei mitään syytä olisi.... samoin kuin oli aikanaan ne luotto-ym. kortit. Jokaisella piti olla kymmeniä kortteja, niitä sitten tiputettiin 'vahingossa' lattialle aina kun joku näki...ja joku aina näki ettei niistä ollut mikään mikään oikea kortti, vaan jotain kauppojen jonnilaisii etukortteja, enkä nyt tarkoita mitään s-korttia.
      Jotain näyttämisen halua, jotta mulla on, sitä se vaan on aika monen kohdalla.

    • 42242424

      Mulla on sen verran tylsä/paska työ, että aivan takuulla "räplään" mun puhelinta työaikanakin. Pomon mielipide ei kiinnosta. Olen kuitenkin työpaikkani kokenein ja ripein työntekijä.

    • siinä vastausta

      Menisit oikeisiin töihin sinäkin valokuvaaja nyt on ho9mppelien leikki
      töitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      77
      1978
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1196
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1000
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      965
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      948
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      93
      948
    Aihe